בשבע 285: הבטיחו יונה

סרט אנימציה מושקע מגולל את סיפורו של יונה הנביא בדרך מרתקת וקלה להבנה, שתעזור לצופה הצעיר להפנים את המסר.

אמציה האיתן , י"ג באדר ב תשס"ח

הנה עוד יישום למאמר חז"ל "פורים כפורים". לצורך הסרט המתארח במדור, אבקש להשתמש בקטע מתוך תפילת יום הכיפורים: "כי הנה כחומר ביד היוצר... כן אנחנו בידך", ובהשאלה לעולם הסרטים (להבדיל אלף אלפי הבדלות!) – כחומר ביד היוצר, כך הדמויות ביד האנימטור.

השימוש באנימציה מאפשר ליוצר להוביל את הסרט כמעט ללא מגבלות. נסו לדמיין מפיק שלא צריך לשלם לשחקנים שלו, אין לו צורך להוביל אותם לצילומים, ואפילו לא להאכיל אותם. הוא יכול לעבור מקצה העולם ועד קצהו, מבלי לשלם אף לא כרטיס טיסה אחד. אפשר לבנות מגדלים, לפרק ערים שלמות, ומעל לכל, אף אינך כפוף לחוקי הטבע. בקלות אפשר לרחף מעל המים, לצלם מזוויות מיוחדות, ולאפר את הדמויות מבלי לשלם למאפרת.

שלא תטעו לחשוב שמדובר בקלי קלות. העבודה על סרט אנימציה היא מורכבת מאוד, ממושכת ואף יקרה. המחיר עולה ככל שעולה רמת האנימציה. וכאן בדיוק אפשר למקם את המהפכה שעושה הסרט "יונה הנביא". לא עוד אנימציות פשוטות עם רקע אחיד, ודמויות שמניעות ראשיהן מצד לצד.

המבוגרים שבינינו גדלו על הסרטים המצוירים המבוססים על תמונות דו-ממדיות. הדור החדש כבר לא מסתפק בפחות מ'שרק' או 'צעצוע של סיפור'. האנימציה, פרי תכנון של הרבה מוחות מבריקים, ופרי מאמץ של מיטב המחשבים המתקדמים בעולם, מגיעה היום לרמות שפעם אפילו לא חלמו עליהם. עולמות שלמים נבנים ונהרסים, דמויות שונות ומשונות קמות לתחייה על המסך, ואפילו הבעות פנים מורכבות מצליחות להעביר דרמה קולנועית טבעית ונושמת.

בעיצומה של תקופת הרנסאנס של האנימציה, באו אנשי 'ניצוצות של קדושה' והחליטו להוציא סדרת סרטי אנימציה, המתארים אירועים מתקופת התנ"ך. יש לציין שהם לא הלכו על הפורמט הפשוט עם האנימציה הבסיסית, אלא קפצו היישר למים העמוקים של תלת-ממד.

הסרט הראשון מספר את גלגוליו של יונה הנביא, מרגע קבלת הנבואה על נינוה, דרך הדג הגדול ועד לקיקיון שהיה ויבש. הסרט 'יונה הנביא' מצליח להמחיש את עולם התוכן של אותה תקופה. האנימציה המושקעת מעבירה היטב את גודלה של הספינה מצד אחד, ואת עוצמתו של הים הגועש מצד שני. הנופים העוברים מול עינינו מרהיבים, ורחובות נינוה ממש מוחשיים.

אין כאן התעמקות ברבדים של מדרשים ומאמרי חז"ל על הסיפור המורכב של יונה ואלוקיו, אלא העברה של הסיפור המפורט במקרא בדרך שתהיה פשוטה להבנה לכל ילד, ובזה יתרונו של הסרט.

כשלב ראשון בלימוד ספר יונה, הוא יכול לשמש כלי מצוין עבור הצופים, וכמו בכל מדיה ויזואלית, נדמה לי שילד שראה את הסרט 'יונה הנביא' יזכור את הסיפור בצורה חיה יותר מאשר זה שלמד אותו בבית-הספר.

אחד האתגרים המורכבים ביותר באנימציה הוא הניסיון לחקות את הליכת בני האדם, ולגרום לדמויות המצוירות ללכת בצורה שתיראה טבעית. גם בסרטים היותר מושקעים בעולם הקולנוע המצויר, ניתן לראות את הקושי בפעולה, הכל כך טבעית לנו, בני האדם שאינם מצוירים. יוצרי הסרט 'יונה הנביא' הצליחו להגיע להישגים בהפעלת הדמויות, אך עדיין יש מקום לשיפור, בעיקר בפעולת ההליכה.

אם תסתכלו ברשימת הקרדיטים בסרטי התלת-ממד ההוליוודיים תוכלו לראות את שמם של מיטב השחקנים המוכרים, ולא בכדי. זה לא רק בשביל השם המכובד שיוסיפו לסרט, אלא גם בגלל הצורך במשחק אמין וטבעי, שיעבור לצופה דרך קולותיהם של הדמויות המצוירות. דווקא כיוון שמדובר בדמויות שאינן טבעיות, יש צורך להשקיע, אף יותר מאשר בסרט רגיל, בקולות ובשחקנים שיבצעו אותם. בתחום הזה היה מקום, לעניות דעתי, ליותר השקעה.

בסך הכל מדובר ביוזמה מבורכת שיכולה להמחיש לצופים הצעירים אירועים ודמויות מתקופת התנ"ך, ואני כבר מצפה לסרטים הבאים בסדרה.

לסרטים חדשים, הערות ומשלוח מנות: seret@etrog.tv