בשבע 286: חיבור אמיתי

'חיבור' הוא אלבום שנושא בגאון את ההגדרה מוזיקה יהודית. 35 דקות משמחות של מקצבי רגאיי, רוק קלאסי, ג'אז ואפילו פאנק יהודי שעוטפים טקסטים באנגלית המשובצים בפסוקים.

מרים הופמן , כ' באדר ב תשס"ח

למוזיקה טובה כיף להגיע באופן לא צפוי, לא בגלל יחסי ציבור מסיביים או שמישהו שאחראי על רשימת השמעה כזו או אחרת החליט שזה הדבר הבא; מוזיקה חיה ותוססת כל הזמן, גם, ואולי בעיקר, במקומות רחוקים מתשומת הלב התקשורתית. וכך, אל האלבום CONNECTION הגעתי בעקבות המלצה חמה  שהגיעה היישר מהעיר העתיקה של צפת.

מיסטיקה, צפת ומוזיקה הולכים יד ביד כבר שנים ארוכות ו-INGATHERING מוסיפים עוד שלב בסולם הזה, המחבר שמיים וארץ. הם עושים מוזיקת נשמה במסורת שמתחברת בעיקר לסגנון הקרוי 'מוזיקת נשמה' – אבל כאן יש לא רק טכניקה, אלא גם תוכן.

בצפת יוצר ומסייר ברוך עמנואל ארדשטיין, המלחין והזמר המוביל של ההרכב INGATHERING, שזו 'התכנסות' או 'ביחד' ובתרגום חופשי ליהודית, אולי אפילו 'הקהל'. ויהודית זו השפה שההרכב הגלילי הזה מדבר באלבום הראשון שלו, 'חיבור', גם אם הוא משתמש בכלים מוזיקליים שפותחו במקומות אחרים ובתרבויות אחרות, הכל יושב נכון על הטקסטים והתובנות שארדשטיין מוציא מהמקורות. איפה עוד תמצאו חוברת מלווה במראי מקום ביבליוגרפיים מפורטים כמקורות השראה?

התנ"ך, הרב קוק, רבי נחמן, ובעיקר מושגים מעולם הקבלה – נוכחים במובאות ובטקסטים באנגלית שכותב ארדשטיין, המנסה, על-פי הצהרת הכוונות שלו, להעביר מסרים רוחניים דרך המוזיקה – השפה האוניברסלית.

אל ארדשטיין מצטרפים בן-כנר, שחר קאופמן וחברים נוספים (מביניהם מוכר לציבור הרחב בעיקר יונתן רזאל), החלקים ביניהם את האחריות על כלי ההקשה, המיתרים והקלידים. וכך נוצרות 35 דקות משמחות של רגאיי, רוק קלאסי, ג'אז ואפילו פאנק (יש פאנק יהודי, רבותיי!) בשילוב עם כלים אתניים שונים, החל מהעוד והסאז ועד לבונגוס והופעת אורח של צלילי שופר.

האנגלופובים שבין הקוראים עלולים להירתע מהטקסטים הלועזיים למרות שביניהם משתלבים גם פסוקים, המִבטא אומנם מורגש, אבל אם התרגלתם ליהודה כ"ץ מ'רבע לשבע', תתרגלו גם כאן (ולא סתם כ"ץ הוא האסוציאציה הראשונה – הקול של השניים דומה באופן כמעט מבהיל).

'חיבור' הוא אלבום שנושא בגאון את ההגדרה מוזיקה יהודית, כזו שהחלק היהודי שבה לא משמש תירוץ לבינוניות טכנית ולחוסר מקוריות, אלא מנוע שדוחף קדימה ומחבר עולמות מוזיקליים.

רצועות מומלצות להאזנה ולגרוב חברים:

הרצועה  'מקומות' – שופר, סקסופון ואפילו קצת סקרצ'ינג ברקע – מה עוד צריך כדי להרגיש קוליים ומעודדים על-ידי רבי נחמן מברסלב?

הרצועה  'ציפור דו-כנפית' – מגיעה מיד אחרי האנרגיות הגבוהות האלו ומכניסה לספירה אחרת, ברגאיי רך ונימוח.

פרטים על האלבום וקטעים להאזנה תוכלו למצוא באתר של ההרכב:  www.ingatheringmusic.com

למוזיקה עם ערך מוסף ניתן לכתוב לדוא"ל: thejrhythm@gmail.com