בשבע 287: מי אוהב את השבת?

המאבק החרדי בבעלי 'שפע שוק' יכול להצית מערכה כלכלית כוללת למען השבת, שאת מטרותיה יש להגדיר היטב מראש ● בעלי המכולות בתל אביב קורסים בשל התחרות הפרועה מול רשת 'AM:PM', שמפירה את החוק בפומבי.

יאיר שפירא , כ"ז באדר ב תשס"ח

לא ברור מדוע בחרו אנשי הציבור החרדים לפתוח במערכה על השבת דווקא בחצרו של איש העסקים דודי וייסמן ודווקא עכשיו. וייסמן רכש לפני כשנה את רשת המרכולים העירוניים 'AM:PM' משלושה יזמים צעירים, תמורת כ-150 מיליון שקלים. הרשת, הפרוסה בעיקר באזור תל-אביב, מתאפיינת בעיקר בפתיחתה הרצופה בכל שעות היממה, גם בשבת.

וייסמן הוא גם בעל השליטה ברשת הקמעונאית 'הריבוע הכחול', הפועלת בין השאר גם תחת המותג 'שפע שוק' בחנויות רבות ומצליחות המיועדות לציבור החרדי. נציין כי עוד הרבה לפני שווייסמן רכש את 'AM:PM', הוא הפעיל את תחנות הדלק של 'דור אלון' שבשליטתו, ואת חנויות הנוחות שבהן גם בשבת, והממסד החרדי שתק.

גם כשקבוצת בורוביץ הפעילה את תחנות 'סונול' בשבת ובמקביל את תת-הרשת החרדית דאז 'זול פה', הגה לא נשמע. אפילו איש העסקים נוחי דנקנר לא העלה את חמת הציבור החרדי על רשת 'שופרסל', למרות שחברת 'ישראייר' שבשליטתו טסה גם טסה בשבת. לבייב מחזיק בערוץ 9 הפועל בשבת. 'עלית' מחזיקה בחברת השוקולד 'מקס ברנר', הפותחת את חנויות הקונספט שלה בשבת. וקרן 'אייפקס', השולטת ב'תנובה', על שפע הכשריה המהודרים, מחזיקה גם את גרעין השליטה ב'בזק', חברה המעניקה שירותים שונים גם בשבת קודש.

אין באמור לעיל כדי לרפות ידיים במאבק החשוב למען השבת ולמעננו, שומרי השבת הנפגעים כלכלית ותעסוקתית מדריסת חוק עבודה ומנוחה בידי בכירי המשק. מטרתו רק להתריע כי הכדור שנורה לעבר עסקיו של וייסמן עלול להצית כאן מערכה כלכלית כוללת, שאולי טוב שתיפתח ביום מן הימים, אפילו בקרוב – אבל כאשר מטרותיה מוגדרות, מגבלותיה ברורות, ובעיקר: כשמניעיה טהורים.

לצורך העניין, כדאי להגדיר מראש במה נאבקים ועם מה משלימים. איזה מאבק יכול לזכות לשיתוף פעולה, אפילו של ציבור חילוני ומסורתי, ואיזה הופך לבלתי נסבל בחברה דמוקרטית. אשר על כן, אולי טוב שאת מושכות המאבק הכלכלי על השבת ייטלו רבנים שמסוגלים לפעול במציאות חברתית מורכבת יותר מזו של רבני ציבור הלומדים החרדי.

"יהודים, פתחו חנויות בשבת!"

בעבר סקרנו בהרחבה את עזות המצח בה גופים העוברים על חוקי המדינה מהלכים אימים על שומרי חוק ושומרי שבת, ופוגעים בפרנסתם. בהנהגתו של המנכ"ל המודח של רשות שדות התעופה, גבי אופיר, פורסם מכרז שאילץ את המתמודדים על חנויות בטרמינל התעופה החדש לפתוח את חנויותיהם בחגים ובמועדי ישראל. חברת הבנייה 'מנרב' נאלצה לוותר על מכרז גדול של רכבת ישראל, שציין בפירוש כי עבודת תשתית תיעשה בשבתות. ובעלי עסקים רבים בערים נאלצים לסגור את עסקיהם בשל מרכזי מכירות מחוץ לערים, הפותחים את חנויותיהם בניגוד לחוק. נוסיף רק כי מאז התפתח העניין, ולא לטובה.

אל משרדו של  יוסף אהרנברג, סגן ראש עיריית רמת-גן נכנס לפני מספר שבועות בחור. הוא סיפר כי יש לו מסעדה בקניון שבה הוא מוכר מוצרי בשר, והציג לאהרנברג מכתב שמנכ"לית קניון 'איילון' ברמת-גן שלחה להנהלת הרשת בה הוא זכיין. "למרות ההנחיות בנושא שעות פעילות עסקים בקניון, רבו המקרים בהם אינכם מקפידים על לוח זמנים כאמור", כתבה המנכ"לית וציינה: "ימי שישי ושבת, פתיחה באחת-עשרה וסגירה באחת בלילה לפחות. השעות הנ"ל הן מינימום". ולבסוף התרתה כי "הנכם מתבקשים להקפיד על פתיחה וסגירה של דוכנכם, אחרת ניאלץ, לצערנו, לקנוס אתכם בגין אי קיום נהלי הקניון".

אהרנברג הסתכל על הצעיר והעיר כי הוא לא ניראה כל-כך דתי. 'אני לא מי יודע מה דתי, אבל יש לי רגש יהודי. אני לא מוכן לפתוח חנויות בשבת, אני לא רוצה שהפרנסה שלי תהיה על חשבון השבת, ולכן לא הסכמתי לפתוח את החנות', ענה הצעיר.

אהרנברג עלה לישיבת ועדת הביקורת של הכנסת כדי להילחם את מלחמת השבת הפרטית של אותו יהודי. לישיבה הגיעו גם נציגי פורום בעלי המכולות בתל-אביב, שטענו כי רשת 'AM:PM' עומדת להכריע את אחרוני בעלי המכולת בתל-אביב, והכל בחסות פריעת החוק. "אם הם יכולים לסגור אותנו על-ידי תחרות על המחירים, שיסגרו אותנו. אם לא, נוכל לעמוד במחיר הוגן, אבל לא בשל תחרות על שעות הפעולה. פעם ימי שישי היו ימי המכירה הטובים ביותר שלי בחנות", סיפר לוועדה קובי ברמר, בעל מכולת במרכז תל-אביב, "היום אין לי כמעט עבודה בימי שישי, כי כל הקליינטים שלי אומרים: הרי ב-'AM:PM' פתוח 24 שעות ביממה, נוכל לקנות ביום שישי בלילה או בשבת בבוקר".

"הפכנו להיות שוק עבדים", סיפרה לוועדה דבורה זיזנסקי, בעלת מכולת נוספת באזור. "בימים אלה אני נאלצת לעבוד עד 12:00 בלילה בשל המתחרים מ-'AM:PM'. הם נמצאים מימיני ומשמאלי, ואני במרכז. המכולת שלי נמצאת ברחוב פינסקר 11 בתל-אביב. בכל הזדמנות אנשי הרשתות באים ושואלים אם אנחנו רוצים למכור. היום יש כבר ארבע חנויות 'AM:PM' מסביבי".

בעלי העסקים בתל-אביב התאגדו זה לא מכבר והגישו, באמצעות עורכי-הדין דוד שוב ויובל גרין, עתירה מנהלית נגד עיריית תל-אביב-יפו ומשרד המסחר והתעשייה, בדרישה לאכוף את החוק על מספר רשתות הפותחות את שעריהן בשבת, ובתוכן רשת 'AM:PM'.

עיריית רמת-גן החלה להילחם בעבירות על חוק שעות עבודה ומנוחה של חנויות הרשת שהחלו להיפתח בתחומה.
ועדת הביקורת של הכנסת, בראשותו של ח"כ זבולון אורלב, הטילה על מבקר המדינה לחקור את תת האכיפה של הרשויות בנושא.

בינתיים שומרים מנהלי העסקים ובעליהם, גבירי המשק ושועיו, על דומייה ציבורית. אל הישיבה האחרונה של ועדת הביקורת של הכנסת הם לא טרחו להגיע למרות שהוזמנו. כשיגיש המבקר את ממצאיו, תוכל הוועדה לזמנם שנית, והם יהיו מחויבים להגיע על-פי חוק, ולהסביר מדוע הם מפירי חוק.