בשבע 287: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חגית ריטרמן, חני לוז, ישראל מידד , כ"ז באדר ב תשס"ח

מאחורי הרעלה התקשורתית/ עדי גרסיאל

בשבועיים האחרונים מתעסקת התקשורת באינטנסיביות בהאשמות כנגד ה"רבנית" עטוית הרעלות מבית שמש. האישה, אם ל-12 ילדים, שלה עשרות 'חסידות', מואשמת בהתעללות קשה בילדיה ובאי דיווח על מקרי גילוי עריות במשפחה.

מעניין שלפני מספר חודשים היתה אותה אישה ממש גיבורה של כתבות בהארץ ובמעריב, שהציגו את מנהגה להתהלך עטופה מכף רגל ועד ראש באורח מפרגן למדי. אולי זה בגלל שזיהו בכך סוג של פמיניזם 'בהפוך על הפוך' שקורא תיגר על הרבנים. כך למשל ציינה שרי מקובר במעריב את "עיניה הטובות". של הרבנית, ותמר רותם בהארץ גילתה "אישה לבבית, שהנשים מרבות ללטף בחיבה", וש"מפגינה חום".

אף אחת משתי העיתונאיות חדות האבחנה – שאגב, טעו במספר הילדים וכתבו שהיא אם ל-10 – לא קלטה את אווירת הפחד והאימה ששררו בבית על פי האשמות המשטרה.

ואכן תמר רותם ניסתה להצטדק בשבוע שעבר בהארץ. "ביקרתי בביתה כמה פעמים... בבית שררו עזובה ודלות, אך האווירה בין הנשים היתה חמה". וגם מקובר הבהירה במוסף הפוליטי של מעריב כי "לפני חודשיים פגשתי את האישה הזו. לא ניתן היה להעלות אז על הדעת שאלימות קשה מתחוללת בבית, אם כי הקשר הלא טבעי בינה ובין ילדיה בלט לעין".
  למותר לציין שבכתבות המקוריות לא הובא כל אזכור ליחסה של האישה לילדיה.

ודווקא הרב 'הקיצוני', שמואל אליהו אמר אז למעריב על נשות הרעלה: "ראיתי כמה מהן בצפת, ואני חושב שהן מטורפות. הקיצוניות שלהן מחפה על קלקול אחר. כל דבר קיצוני לא בריא". 

בין טרנספר לפינוי/ חגית ריטרמן

ארגון בשם 'האגודה הערבית לזכויות האדם' טען ביום שישי האחרון שבישראל זוממים לעשות "טרנספר" ו"טיהור אתני" לערביי יפו. והנה שני דברים שלמדנו:

א', הטענות האלו סוקרו בכלי התקשורת תחת הכותרת דו"ח, כי "דו"ח" זה כשארגונים כמו 'עדאלה' ו'בצלם' פונים לתקשורת, ו"טענות" זה כשארגונים ימניים פונים לתקשורת.

ב', כלי התקשורת שסיקרו את זה השתמשו במילים שבחר הארגון הערבי: "טרנספר" ו"טיהור אתני". נעמי לויצקי, לדוגמה, אמרה השבוע בערוץ 1 שמי שעושה לערביי יפו טרנספר, עושה טרנספר גם לה. והיא לא היחידה: עיתונאים שמכנים את זה טרנספר מעולם לא השתמשו לגבי גוש קטיף במונחים טרנספר או גירוש, והס מלהזכיר טיהור אתני.

ועזבו עכשיו את העיתונות המאוזנת מהעובדה שמדובר בחריגות בנייה של ערבים ובהשתלטותם על נכסי ציבור כלליים. הסימפטיה, הפעם, לא ניתנת למפנים, אלא למפונים.

ככה זה, חברים. בישראל, יש שני מונחים לתיאור הוצאת אדם מביתו:  אם ערבים אומרים שעושים להם טרנספר, אז זה "טרנספר"; אם מסלקים יהודים מביתם החוקי ובכוח – זה כבר "פינוי". 

בין פיוס להסתה/ חני לוז

ביום ששי שעבר נערך ביפו אירוע חסר תקדים לציון "יום האדמה". נשמעו קריאות "ברוח ודם נפדה אותך יפו". המלים שודרו על המסך בערוץ 2, לבן על גבי צבעוני. דגלי אש"ף מונפים. יהודיה תושבת יפו נפצעה.

ביום ראשון נערכה הפגנה ראשית בעראבה שבגליל, ונשמעו בה קריאות לחזית העממית לבצע פיגוע. המילים נרשמו בכתובית ב"מבט", שעושה על כך אייטם ראשי. אך אנשי 'שלום עכשיו', שעל פי הדיווח בערוץ 2, הובילו את ההפגנה ביום ששי, אינם נשאלים על ההסתה לאלימות ולשפיכות דמים. רזי ברקאי לא דן את המשתתפים לכף חובה, אלא מעלה לשידור שני דוברים של ארגון שמאל "קרן אברהם" כדי ליצור אווירת פיוס אחרי הקריאות ביום האדמה. גם מכתב התלונה ששלח ה"פורום המשפטי" ליועמ"ש בדרישה לחקור את ההסתה בימי האדמה לא מקבל זמן אוויר אצל יעל דן.

אבל כאשר רבה של צפת קורא לנקמה בידי הממשלה על הטבח במרכז הרב, יו"ר צעירי מר"ץ מוזמן לגל"צ לאייטם ב"עושים צהריים", קורא לרב מסית ומדיח, ודורש להכניסו למאסר. בהמשך  משלבים בחדשות ידיעות על תלונות ח"כים ערבים ושמאלנים ליועמ"ש על הסתה, כולל, כמובן, זמן אוויר ל"שלום עכשיו". אכן, איזון מדויק.

בעיות תרגום/ ישראל מידד

לעיתון הארץ יש גם אתר בשפה האנגלית. נגישותו לקהל קוראי האנגלית ברחבי תבל, ובכללם כתבים ודיפלומטים זרים, מעצימה את השפעתו. הנה דוגמה אופיינית מיום שלישי השבוע לפעילות 'תשקורתית'.

בעברית, הידיעה נראתה נורמלית, לפחות על פי הסטנדרטים של הארץ: "הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיריית ירושלים אישרה תוכנית להקמת 600 יחידות דיור חדשות בשכונת פסגת זאב, בשוליים המזרחיים של כביש מספר 1...לופוליאנסקי הודיע כי אינו רואה כל בעיה בהרחבת הבנייה בשכונות ירושלים המצויות מעבר לקו הירוק".
 
אך באנגלית, ידיעה זו "תורגמה" כך:  Jerusalem Mayor Uri Lupolianski approved the expansion in Pisgat Zeev - a Jewish settlement surrounded by Arab towns in the West Bank ובעברית: "ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי אישר את הרחבתה של ההתנחלות היהודית פסגת זאב המוקפת בכפרים ערבים בגדה המערבית...". 

לפי הנוסח האנגלי, מסתבר, פסגת זאב אינה שכונה של הבירה, אלא מין 'התנחלות' נידחת, מוקפת כפרים ערביים, ממש חיל חלוץ של הציונות הכובשת. 

מזל שעוד אין להם אתר בצרפתית.
 
חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן 

תושבי היישוב מגרון שלחו תלונה למנהלי הרשות השנייה, לאחר שהעיתונאי אמנון אברמוביץ' הביע את דעתו האישית נגדם במהדורת החדשות של ערוץ 2, ואף עשה זאת באופן בוטה. אברמוביץ', הם מסבירים בתלונתם, עשה שימוש שתלטני בבמה הציבורית, ושיקר כשתיאר אותם כשודדי קרקעות. "אדמת מגרון היא אדמה טרשית ופנויה, מעולם לא עיבד אותה ולא ישב עליה איש", כתבו התושבים, "אנו דורשים לשמוע התנצלות פומבית, או לכל הפחות לקבל הזדמנות שווה להציג את עמדתנו בעניין".

רפי רשף החליט לעזוב את גלי צה"ל. רשף מגיש את תוכנית האקטואליה 'נכון להבוקר'. מפקד גלי צה"ל, יצחק טוניק, הביע צער על עזיבת רשף וחלק לו שבחים. טרם הוחלט מי יחליף אותו. רשף צפוי לעזוב בעוד כחודשיים. 

הרשות השנייה מבקשת לבטל במשדרי החדשות את השימוש במילה פריפריה לתיאור חלקי ארץ שאינם במרכז. על היוזמה חתום חבר מועצת הרשות השנייה אייל בוחבוט, שמסביר כי המונח פריפריה מעלה קונוטציות שליליות. כעת מחפשים אחר מונח חלופי.

העיתונאי עמנואל רוזן תובע מיליון שקלים מראש אכ"א אלעזר שטרן, לאחר שזה אמר בכנס המרכז הישראלי לניהול כי רוזן ביקש שיסדר לבנו שירות בדובר צה"ל, כך פרסם העיתון ידיעות אחרונות בסוף השבוע שעבר. שטרן טען שרוזן תוקף אותו בתקשורת בנושא ההשתמטות בשל הסירוב לבנו. את רוזן, שהכחיש זאת, מייצג עו"ד אלדד יניב.