בשבע 289: נמלטים

'אין דרך חזרה', סיפורם של שמואל וחסיד אומות העולם סטפן, מבוסס על סיפור אמיתי בימי השואה ● הסרט מושקע ומשקף פיסת היסטוריה.

אמציה האיתן , י"ב בניסן תשס"ח

אחד הדברים שאני לא אוהב לקרוא זה כתבה שמתחילה בהתנצלות. אז תסלחו לי על כך שאני פותח את המדור בהתנצלות, מכיוון שקצת מוזר לי לכתוב לימי חג הפסח על סרט שעוסק בתקופת השואה. אך כמו כל יהודי מפולפל, אפשר למצוא מספיק סיבות כדי להצדיק את עצמי. ראשית, ניתן להגדיר את המדור כזכר לטיט ולעבודת הפרך שעבדו אבותינו במצרים. מעבר לכך, הסרט 'אין דרך חזרה' נפתח בסצינה מאוד מיוחדת, של בדיקת חמץ לאור הנר, כך שהחיבור לחג הפסח מובנה בתוך הסרט. וחוץ מזה, הסרט יוצא לחנויות ממש בימים אלה, ואף אחד לא קבע שתוכן המדור חייב להיות קשור ללוח השנה.

על הסרט 'אין דרך חזרה' חתומה סוזן הריסון, אבל אל תחפשו מישהי בשם כזה, כיוון שמדובר בשם ספרותי. אם תעיינו היטב, נדמה לי שתצליחו לחבר את הצוות המפיק עם חברת 'אגם הפקות', אבל לאנשי ההפקה זה ממש לא רלוונטי. להם חשוב העניין עצמו: להעביר לציבור סיפור אחד, מתוך רבבות הסיפורים שמרכיבים את הפסיפס המחריד של שואת העם היהודי באירופה.

כאשר מדובר בסרטים העוסקים בשואה, אנחנו נמצאים פעמים רבות בבעיה ללא פיתרון: מצד אחד, סרט שמראה באמת את הזוועה יהיה קשה לצפייה ואף יבריח את הצופים, בעיקר הצעירים. ואילו סרט עדין ורך, שמנסה להקל על חוויית הצפייה, יכול לפספס את המסר ולעוות את תמונת המציאות שהיתה, בעיני הצופה. במיוחד הדבר קשה אצל ציבור תורני, שמקפיד על רמת צניעות גבוהה ועל רמת בוטות נמוכה. בסרט 'אין דרך חזרה' מנסים להלך בין הטיפות, ולהעביר לצופה את החוויה הקשה של היהודי הנרדף, מבלי לגרום לו לעזוב את הסרט באמצע, או להחביא את הסרט בפני הילדים הבוגרים. לפיכך, האקציה מצולמת מרחוק, דבר שעשוי נכון גם מבחינה קולנועית, והקצין הגרמני אומנם מפחיד, אך לא ברמה שתפריע לישון בלילה.

סיפורו של הסרט סובב את קורותיו של שמואל, יהודי צעיר שנרדף ובורח על מנת להציל את חייו, וסטפן, שכנו הפולני שמחליט לקשור את גורלו יחד עם שמואל, לטוב ולרע. הוא מבוסס על סיפור אמיתי. ואכן, רבים הסיפורים על חסידי אומות העולם שהצילו יהודים באותה תקופה חשוכה. לצערנו, רבים עוד יותר הסיפורים על פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים והסגירו יהודים לידיהם. אך יוצרי 'אין דרך חזרה' החליטו דווקא להעביר לצופה את סיפורו של חסיד אומות העולם, כשסופו הטראגי של הסיפור (לא אקלקל לכם את הסרט, אז תשאלו על פרטים), מונע מאתנו לעזוב את הסרט בהרגשה יותר מדי טובה.

ההפקה מושקעת מאוד, ולרגעים אף חשבתי שהצילומים אכן נעשו בפולין או בארץ אירופאית אחרת. השחקנים, כולם בוגרי לימודי משחק, דוברי אנגלית, והסרט מתורגם לעברית, דבר שיקל על הפצתו ברחבי העולם.

למרות החשאיות שאופפת את יוצרי הסרט, למיטב הבנתי כבר כתבתי בעבר על סרט מאותו בית יוצר, ואז התייחסתי לרמת הצילום והתסריט שצריכה שיפור, שיבוא, בעזרת השם, עם הניסיון. אני שמח שאכן הסבלנות השתלמה, ויש שיפור ניכר ברמה המקצועית. נכון, עדיין יש מה לשפר, בעיקר בתחום הפוקוס, אבל התוצאה בהחלט מרשימה.

כמו בכל תחום היסטורי משמעותי, יש חשיבות רבה לעודד סרטים מסוג זה, ולמרות שלא הייתי ממליץ דווקא לצפות בו בחג, הסרט 'אין דרך חזרה' יעשיר את הספרייה שלכם, ואת הידע הכללי של הנוער שיצפה בו.

לסרטים חדשים, לתגובות או לסתם הערות מחכימות: seret@etrog.tv