בשבע 290: קולות מן העבר

נאווה ברוכין, אקס 'הנשמות הטהורות', באלבום עם ניחוחות אייטיז המיועד רק לנשים, ויוחאי בשן, קול חם ונעים שעושה טוב באוזן, באלבום בכורה.

מרים הופמן , כ"ו בניסן תשס"ח

תמיד בתוך קדחת הניקיונות והארגון מחדש לקראת פסח אפשר לגלות חפצים שעוזרים להתרפק על העבר, וזו גם הזדמנות פז לביצוע מטלות שנדחו ונדחקו במהלך השנה. ולכן, באווירת פוסט פסח ורגעים לפני פרוץ מנהגי האבלות במלוא עוזם, זו הזדמנות לנקות את מדף האלבומים החדשים ולהציג בפניכם שני אלבומים עם טעם של פעם:

נאווה ברוכין/ Hold on to a Dream

האלבום החדש של נאווה ברוכין מיועד רק לנשים, ובמסגרת המגדרית הזו היא מציגה בפנינו 11 שירים שכתב והלחין בעלה, קן ברג'ס. עם ברוכין, על הקול העמוק והחם והרקע המוסיקלי כזמרת בהרכב 'הנשמות הטהורות', ועם ברג'ס, האמון בשנים האחרונות על ייצור להיטי פופ חסידי למיטב זמרי הז'אנר, האלבום 'להיאחז בחלום' הוא רצף של צלילים עם נופך דרמטי 'גדול מהחיים', שנותנים תחושה של חזרה לשנות השמונים.

תמצאו כאן את מיטב הדימויים הקיטשיים של אותם ימים: "רוחות של שינוי", "תחת כנפי מלאכים" ועוד משפטים שנסלחים רק כשהם מושרים באנגלית ובפומפזיות המתאימה, ואת זה עושה ברוכין מצוין.

גם הדור שלא ידע את האייטיז (ואולי טוב שכך), אל חשש: הטקסטים והלחנים של ברג'ס מהדהדים כל כך הרבה שירים ומשפטים מוכרים ש'הושאלו' כאן לטובת מסרים יהודיים, שאתם מכוסים מבחינת הכרת הרקע של אותן שנים.
ברוכין מזכירה, בסגנונה, את בט מידלר וברברה סטרייסנד בימי הזוהר שלהן כדיוות קוליות, קול חזק שממלא את חלל הבית והאוזניים.

רצועות להאזנה נשית:  See Me Running- בגלל הקצב והגיטרה הספרדית Best Part of Life- בגלל שאין אין כמו בלדת פופ על אהבה (ועוד לקב"ה)

יוחאי בשן/ קולי

גם ב'קולי', אלבום הבכורה של יוחאי בשן, יש אווירה של צלילים מן העבר. 13 הרצועות שהלחין בשן מתחברות למסורת של הז'אנר הנכחד 'שירי ארץ ישראל הישנה והטובה'.

החיבור הזה לעבר נוצר בשל הלחנים הפשוטים והשקטים, ובעיקר בשל הבחירה בעיבוד אקוסטי, והביצוע העדין של הרכב קלאסי הכולל בעיקר פסנתר, צ'לו, חליל צד וכינור.

ליוחאי בשן קול חם ונעים, בלי שוֹאוּ. הוא מגיש ברכּוּת ובנעימות את הלחנים שלו לטקסטים מוכרים מן המקורות שכבר זכו ללחנים בעבר ('וארשתיך לך', 'אשא עיניי', 'גם כי אלך') , אבל גם הם וגם הטקסטים המחורזים, שכתבו יוחאי ואסנת בשן, נצמדים לקו הפשוט והנקי, ומוסיפים בנעימות עוד לבנה מוסיקלית למדף המוסיקה היהודית.

לפניות מוסיקליות ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com