בשבע 290: "עלייה לחומש היא המתנה הראויה ביותר למדינת ישראל"

ביום העצמאות ה-60 למדינת ישראל תקיים המועצה האזורית שומרון אירוע עלייה לחומש, לאחר עשרה חודשי שהייה רצופים בהר ● במקביל, יקיים היישוב מיגרון אירוע מחאה נגד הכוונות לעקירתו בקיץ.

חגית רוטנברג , כ"ו בניסן תשס"ח

"יום העצמאות אינו יום של עפיפונים ופסטיבלים", אומר גרשון מסיקה, ראש המועצה אזורית שומרון, "זה יום של חיזוק ערכי ההתיישבות וא"י, יום של הרמת ראש וגאווה לאומית. לכן חשבנו שדווקא עלייה לחומש היא המתנה הראויה ביותר למדינת ישראל ביום חגה ה-60".

בשיתוף פעולה של המועצה האזורית שומרון והמועצות האזוריות קדומים וקריית ארבע, יתקיים ביום העצמאות הקרוב אירוע הצדעה למשפחות ולתומכי גרעין חומש, שבעקשנות ובמסירות החזיקו את האחיזה היהודית בהר במשך עשרת החודשים האחרונים, מאז תשעה באב. מלבד קשיים אובייקטיביים של קור וחוסר תנאי מחיה בסיסיים, נאלצו המתיישבים במקום להתמודד מול התנכלויות בלתי פוסקות מצד השלטון: ניסיונות פינוי בלתי פוסקים, שכוונו כמעט תמיד לשבתות וחגים, באופן שגרם למשפחות ולצעירים לחילולי שבת וחג; השחתת ציוד ומזון על ידי שוטרי מג"ב, כך שהשוהים במקום נותרו ללא מזון וציוד בסיסי, ועוד. אבל במטה 'חומש תחילה' לא הרימו ידיים, ולמרות הכל הוקמה במקום ישיבה, בראשות הרב אלישמע כהן, כאשר התלמידים מאיישים את חומש בשעות היום, ובשעות הלילה מגיעים למקום בהתנדבות שומרים מכל רחבי הארץ, לאחר יום עבודה. כעת, עם התחממות האקלים בהר, הולכות ושבות משפחות הגרעין לאוהלים ולמבנים הזמניים, על ילדיהן וטפן.

אחד מיישובי המועצה

לאחר למעלה משנה של פעילות מטה 'חומש תחילה', החליטו במועצה אזורית שומרון להצדיע למסירות הנפש של הפעילים, ולחזק את האחיזה במקום: "חומש חשובה לנו", אומר חננאל דוראני, ראש המועצה המקומית קדומים, "זה המקום היחיד שמאז ולמרות הגירוש אנחנו עולים אליו שוב ושוב. זו לא עוד עלייה למאחז, זו אמירה נגד הגירוש". גרשון מסיקה מצביע על הידרדרות של המדינה מאז פרוץ הסכמי אוסלו, ורואה בחזרה לחומש נקודת מפנה שמחזירה את ישראל לכיוון של עלייה: "אני קורא לכל הציבור להשתתף באירוע, ולהיות שותפים לאמירה שעם ישראל במדינתו מתקדם ולא נסוג".

מדוע החליטה המועצה ליזום אירוע רשמי לטובת חומש? עד כה היה מדובר בפעילות של גוף וולונטרי.

"המאבק הזה הוא של כולם ולא של אנשים פרטיים", קובע מסיקה "המאבק הזה צריך להיות נחלתו של כל העם, ואני מקווה שבהמשך גם מועצת יש"ע תצטרף למאבק הצודק הזה".

יש קשר שוטף בין המועצה למתיישבי חומש?

"אני רואה בחומש יישוב של המועצה וכך אני מתייחס לתושביו. אנחנו בודקים כרגע את האפשרויות המשפטיות של המשך ההתיישבות במקום".

האירוע המתוכנן על ידי המועצות, אמור לכלול אפשרויות המותאמות הן למשפחות והן למיטיבי לכת: לאלו שיחנו את רכביהם בפארק התעשיות בראון ימתינו הסעות שיעלו אותם עד לחומש עצמה, ולמי שיעדיפו צעדה רגלית, יוכלו לעלות משבי שומרון לחומש. בשונה מהעליות שאורגנו על ידי 'חומש תחילה', הפעם האירוע מתואם ומאושר על ידי כוחות הביטחון. ב'חומש תחילה' מדגישים כי הם מברכים על האירוע, אולם התיאום עם כוחות הביטחון אינו באחריותם, כמו כל האירוע. "אנחנו לעולם לא נבקש אישור מכוחות הביטחון כדי לעלות לחומש", מדגיש בועז העצני, איש המטה, "אנחנו נלחמים בחוק האנטישמי והגזעני המונע מיהודים להגיע לחומש. זה לא חוק אלא פשע, עלבון לספר החוקים".

"אם לפני שנה וחצי החזרה לחומש נשמעה דבר הזוי", אומר יוסי דגן, דובר המטה, "הרי שהיום, אחרי עשרה חודשים בחומש, ברור לכולם שזה מקום שניתן לחזור אליו. אנחנו כבר עם רגל וחצי בפנים, ובנייתה של חומש מחדש היא רק שאלה של זמן. אם לא בממשלה הזו, בממשלה הבאה".

משתמשים בשיטות של 'קדימה'

ב'חומש תחילה' מבטיחים להתחיל בגל פעילות חדש, מעבר לאחזקה השוטפת של הנוכחות היהודית בחומש, שדורשת גם היא משאבים ומאמצים רבים. לקראת הבחירות המוניציפליות, יתפרשו פעילי המטה ביישובי וערי קו התפר, במבצע הסברה חדש בו יומחש לתושבים מה יעלה בגורלם אם יצליח אולמרט לבצע את תכניות העקירה שלו מרחבי יו"ש. הייחודיות במבצע זה, אומרים במטה, היא שהוא כולל גם פן מעשי. "לאחר שנסביר לתושבים את הסכנה לה ייחשפו כתוצאה מנסיגה", מסביר בועז העצני "ניתן להם דרכי פנייה לאישים הרלונטיים באזור שלהם, עליהם ניתן להפעיל לחץ, ולהודיע להם כי אם יתמכו בנסיגה, הם לא יזכו לתמיכת התושבים בבחירות המוניציפליות". העצני מסביר כי מפלגת 'קדימה' עושה על מאמץ על מנת להשיג כמה שיותר ראשי ערים שיכהנו מטעמה, על מנת להשתמש במערך הפעילים שלהם כאשר יזדקקו לו בבחירות לכנסת. "אנחנו ניקח את הפטנט שלהם ונשתמש בו בכיוון ההפוך. מי שיתמוך בנסיגה, ייפגע בבחירות".

פעילות נוספת היא הקמת גרעיני התיישבות ליישובי גוש קטיף. העצני אומר כי ברור שכרגע לא מדובר על עלייה לקרקע, שכן מדובר בסכנת נפשות, אולם פעילות במישור התודעתי חייבת כבר להתבצע, על מנת שברגע שהשטח ייכבש, מייד יהיו קבוצות שיעלו לקרקע. "צריך להפוך את נושא השיבה לגוש קטיף ממדע בדיוני לנושא שמדברים עליו, גם אם שנוי במחלוקת. נקיים מפגשים במחסום כיסופים, הפגנות ומבצעים תקשורתיים. כך תכננו לכתחילה: חומש תחילה ואחר כך כל שאר היישובים". בימים אלו מגובשים כבר גרעינים לרוב היישובים, המורכבים ממשפחות מגורשי הגוש.

מעמידים את מיגרון בקונצנזוס

היישוב מיגרון, שעל פי תשובת המדינה לבג"ץ ייעקר בקיץ הקרוב, אלא אם יושג הסכם לפינוי מרצון, מקיים גם הוא אירוע לחיזוק והזדהות עימו ביום העצמאות. אנשי היישוב מזמינים את הציבור הרחב לפעילות שתכלול מסלול למיטיבי לכת שייצא מאזור התעשייה שער בנימין דרך נחלי האזור עד מיגרון. לחילופין, יוכלו משפחות עם ילדים לצעוד במסלול היקפי קצר ונוח מסביב למיגרון. בשעות הצהריים תתקיים במקום פעילות מגוונת לילדים ומבוגרים, ולאחר מכן עצרת מרכזית בהשתתפות רבנים ואישי ציבור.

"אנו משמשים אבן בוחן לעמידתם של המתיישבים ביש"ע מול הרפיסות השלטונית ורוחות החולשה המנשבות בהנהגה", נכתב במזכר פנימי שחולק בין תושבי מיגרון "אנו האבן הראשונה בסכר, אך בכוחנו למנוע את נפילת הסכר כולו". איתי הראל, תושב מיגרון ובעל בית קבע ביישוב, אומר כי האמירה של אירוע מרכזי במיגרון ביום העצמאות היא ש"אנחנו לא מדברים על העתקה, אלא ההיפך, מחזקים ובונים. אנחנו גם מעבירים מסר כלפי מעלה, שייזהרו לפני שהם מתעסקים עם מיגרון. לכן חשוב שיגיעו אנשים רבים, כדי להעלות את הנושא לתודעה הציבורית ככל שאפשר. לצערי, גם אנשים מהציבור שלנו לא מספיק מכירים את המקום ואת הטיעונים להצדקת אחיזתנו בו".

"האירוע הוא מפגן כוח שעשוי להיות גם ראשון בסדרת אירועים", אומר שוקי ס"ט, איש המזכירות של מיגרון, "אנחנו מצהירים בו שמיגרון לא עומדת על הפרק, היא בקונצנזוס. מי שרוצה, שיחפש לו מכולות ריקות לפנות אותן, לא יישוב קיים". במיגרון מדגישים כי אין להם שום כוונה לגרוע מהאירוע בחומש, ולדעתם גם הדבר לא יפגע, שכן יש ציבור גדול דיו על מנת לאכלס את שני האירועים.