בשבע 291: עם נולד

בפרק מיוחד מתוך סידרה היסטורית שיצר הרב ברל ויין, מתועדת הקמת מדינת ישראל גם מזווית של אמונה.

שמואל אדלמן , ו' באייר תשס"ח

אינפו': 'אמונה וגורל – סיפורו של העם היהודי במאה העשרים', אבי אבלו.

אבי אבלו מעולם לא תכנן לעסוק בהפצת סרטים. הוא התגלגל לתחום כשהפיק את הסרט 'משחק ביתי', המלווה את טורניר הכדורסל המסורתי האחרון של נוער גוש קטיף. הסרט, שהיה להצלחה רבה, הוביל את אבלו להכרה בחשיבות המדיום הוויזואלי כאמצעי להעברת מסרים חינוכיים וערכיים. בימים אלו שוקד אבלו על הפצתו של פרק הקמת המדינה מתוך סדרה תיעודית באנגלית העונה לשם: 'Faith and Fate - the story of Jewish people in the twentieth century'  בתרגום חופשי  לעברית: 'אמונה וגורל – סיפורו של העם היהודי במאה העשרים'. הסרט מיועד להקרנות פומביות בקרב בתי-ספר וקהילות ברחבי העולם, ומתוכנן להגיע גם לישראל ולזכות לתרגום בעברית.

הסרט הופק על-ידי הרב ברל ויין, מומחה להיסטוריה יהודית ומרצה מבוקש ששימש בעבר כרב קהילה בארה"ב, וכיום מתגורר בירושלים. הרב ויין הבין את העוצמה הגלומה בסרטים, והחל בשיתוף פעולה פורה עם הבמאי אשלי לזרוס. מאחוריו כבר שני סרטי אנימציה על רש"י והרמב"ם, עם כוונות לסרטים נוספים. לאור הצלחת פרויקט זה, החליט הרב ויין לצאת למיזם מאתגר נוסף: סדרת סרטים תיעודיים על תולדות היהודים במאה העשרים, המתוכננת ל-12 פרקים. חגיגות השישים למדינה ובקשות מצד גורמים מוסדיים גרמו לו להקדים את פרק הקמתה של מדינת ישראל. 

הסרט מתחיל בשואה, מסתיים עם הקמתה של מדינת ישראל, ומורכב מקריינות, קטעי ארכיון וראיונות עם מומחים בהיסטוריה יהודית. בניגוד לסרטי היסטוריה אחרים, מצליח הסרט לעניין את הצופה ואינו מכביד בשלל פרטים מייגעים. חלק ניכר מהמידע בסרט מוכר לרוב קוראי מדור זה, כמו גם חלק מצילומי השחור-לבן. החל ממאות הערבים המדלגים מעל גדר אבנים ובידיהם רובים, דרך לוחמי הפלמ"ח המשיבים אש, ועד ההצבעה באו"ם ומשפט המחץ: "ארגנטינה-יס".

עם זאת, הסרט מציג גם זוויות חדשות ופחות מוכרות לצופה הישראלי. החשובה שבהן היא הסתכלות אמונית על התהליכים ההיסטוריים שעוברים על עם ישראל ועל שילובם החד-פעמי שהוביל להקמת המדינה. זוויות חדשות ניתן למצוא גם בעובדות פחות מתוקשרות, כמו למשל ההתנגדות לציונות שבאה לא רק מצד נטורי קרתא, אלא גם מצד התנועה הרפורמית.

נקודת המבט האמריקאית בסרט בולטת למדי. האינטרסים של ברה"מ וארה"ב תופסים משקל לא קטן, כמו גם סיפורו של יהודי בשם אדי ג'יקובסון, חבר נעורים של הנשיא הארי טרומן, שהיה קרש ההצלה של התנועה הציונית. מתברר שטרומן סירב להיפגש עם חיים ויצמן, ואותו ג'יקובסון היה הפרוטקציונר שעם הרבה מזל הצליח לשכנע את הנשיא להיפגש עם וייצמן, פגישה שסללה את התמיכה של ארה"ב בהרחבת גבולות החלוקה, ובהמשך להכרה אמריקאית בישראל.

המרואיינים בסרט, המצולמים באופן מקצועי ומרשים, משתייכים ברובם לצד האקדמי. ביניהם כלת פרס ישראל לשנת תשס"ח פרופ' אניטה שפירא מאוניברסיטת תל-אביב. מרענן לגלות בין הדמויות המגוונות כי מרואיין דתי לא חייב להיות על תקן ה"דוס", אלא יכול להיות גם מומחה להיסטוריה יהודית, שמרשה לעצמו גם להתייחס ליד ה' בהיסטוריה.

מי שמעוניין לצפות בטריילר באנגלית: www.12tribefilms.org/miracleofisrael2

קהילות דוברות אנגלית שמעוניינות בהקרנת הסרט ומי שרוצה להירשם בתור לגרסה העברית מוזמן להיות בקשר עם אבי אבלו בדוא"ל: avi@12tribefilms.org