בשבע 291: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, ישראל מידד, חני לוז, חגית ריטרמן , ו' באייר תשס"ח

עצמאות צהוב לבן/ עדי גרסיאל

ביום שני השבוע הכריזו היומונים הגדולים על מרכולתם בגיליונות יום העצמאות. ידיעות התהדר בראיונות בלעדיים עם שרי אריסון, האישה העשירה בישראל ועם השחקנית יעל פוליאקוב, בתו של פולי מהגשש. מעריב הלכו על כוכבת הילדים מיכל ינאי, הדוגמנית לשעבר ו"מלכת הסטייל" קארן דנסקי, סוכן הכדורגלנים פיני זהבי, "האיש שלנו בכדורגל העולמי" ומשה אדרי, "האיש שלנו בקולנוע העולמי".

אז ככה מתורגמות 60 שנות עצמאות בצהובוני ישראל: שתי שחקניות, דוגמנית לשעבר, יורשת מיליונים, סוכן שחקנים ומפיק סרטים.

ואולי כדי להמתיק את הגלולה הוסיף מעריב, באותיות קטנות בתחתית עמודו הראשון – כיאה למעמדם, הפניה נוספת, קצת יותר 'תרבותית': "מעמוס עוז ועד אתגר קרת: 9 סופרים כותבים על 6 עשורים". 
 
אבל איזו 'גדה'?/ ישראל מידד
 
לקראת יום העצמאות ה- 60 למדינתנו, היינו מצפים שתבנית נוף מולדתנו תהיה קצת יותר מוכרת ומכובדת בשידור הציבורי.  לפני שבועיים, שמעו צופי 'מבט' את מירב מילר מכנה את מקום אירועי אותו יום בשם "הגדה".

תנועת "שלום עכשיו" מתגאה שאחת ההצלחות שלהם היא החדרת המינוח הפוליטי שלהם לשפה התקשורתית, כמו למשל הביטוי "הגדה המערבית".  תלונות בעניין זכו להצלחה חלקית בלבד.  אבל, אם נרשה לקריינים ולכתבים לומר רק את "הגדה", זאת כבר תהיה הכשלה של צרכני התקשורת.  הרי מאיפה לצופים ולמאזינים לדעת בדיוק באיזו גדה מדוברת - זו המערבית או אולי דווקא המזרחית?  הרי יש גם חדשות על מדינה קטנה בשם ירדן שנמצאת ב"גדה המזרחית".

ובכלל, אם אנו שומעים בחדשות על "הגליל" ו"הנגב", מה רע ב"השומרון", "בנימין" או "דרום הר חברון" שהם מונחים גיאוגרפיים טהורים?  זו הרי אותה ארץ-ישראל.
 
אלישע שפיגלמן, הממונה על התלונות ברשות השידור, חשב אחרת וכתב לי "הכינוי גדה אינו אלה כינוי נוסף שעושים בו שימוש לתיאור...[והוא] מוכר לכל בר דעת בישראל וברור שאינו שמו הרשמי של האזור.  לכן אין כל טעם בהתחכמות בדבר התוספת מערבית או מזרחית""  לא השתכנעתי.  

'אולפן שישי' – הרמת מסך/ חני לוז

לפני שלוש שנים שודרה כתבת תחקיר ב'אולפן שישי' בערוץ 2 על תאונת הדרכים הקטלנית ביותר שהיתה בישראל. 17 הרוגים וכארבעים פצועים בעקבות התהפכות אוטובוס ליד צומת גולני. מנהל מחוז מע"צ בצפון, יצחק הרשקוביץ, היה אחד מה"מסומנים" העיקריים בכתבת התחקיר. לאחר השידור הוא שלח יד בנפשו וכתב "אני אינני מע"צ. אך בכתבה אני מוצג ככזה, למרות שאני חלק ממערכת הירארכית. כל העובדות האלו בכתבה הוצגו בצורה מגמתית, המסלפת את האמת בצורה גסה ... ניסיון שלי לקדם את מעקות הבטיחות החדשים, על-פי דרישות המפקח על התעבורה... התפוצץ בפני כעובדה הפוכה כפי שהדבר הוצג בכתבה".

ההתאבדות גרמה לדיונים רבים בתקשורת על אחריות העיתונות למותו של הרשקוביץ. התחקיר שודר לאחר דיון בבית המשפט כשחופש הביטוי וזכות הציבור לדעת גברו על זכותו של אדם לשמו הטוב.

בליל שבת לפני פסח שודרה כתבה באותו 'אולפן שישי' במלאת שלוש שנים למותו הטראגי של הרשקוביץ. הכתבה סיקרה טקס זיכרון להרשקוביץ, וכללה ראיונות עם בני משפחה וחברים, והרשקוביץ הוצג בה באור חיובי ביותר כמהנדס שלא נח לרגע מאחריותו כלפי תקינות הכבישים ובטיחותם בכל אזור צפון הארץ. אף מילה על כתבת התחקיר ומכתב ההתאבדות. כלום, נאדה.

אמרה הגברת הראשונה של הטלויזיה החוקרת, אילנה דיין, בראיון ל'מעריב' לפני כחודש: "תפקיד העיתונאי בעולמנו הציני הוא לא לתקן עוולות אלא לצלצל בפעמוני האזעקה, לטלטל את הצופה, להרים מסך, לתלוש מסיכה, לומר: זה הפרצוף האמיתי של הממשלה, של מערכת החינוך, של חברת החשמל'.

אז הנה, גברת דיין, הרמנו מסך והצגנו את פרצופה של חברת החדשות.

עד סגירת הגיליון לא התקבלה תגובת 'אולפן שישי'.

חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן

* כתב "ידיעות אחרונות", יובל יועז, נחקר אמש באגף החקירות של משטרת ישראל. כך דיווח אתר נרג'י. זאת בעקבות החשד להפרת צו איסור פרסום בפרשת חקירת אולמרט.

ביום שישי האחרון פרסם "ידיעות" פרטים על החשדות העומדים מול רה"מ אולמרט למרות שהמשטרה הוציאה צו איסור פרסום על הפרטים מספר ימים קודם לכן. בעקבות כך, הוחלט באגף החקירות לפתוח בחקירה של אנשי העיתון. גם טובה צימוקי, כתבת המשפט של ידיעות, צפויה להיחקר היום בקרוב.

* ביום שלישי הבא יגיש רשף את תוכניתו האחרונה בגלצ וייפרד מהתחנה הצבאית. מכיוון שטרם נמצא מחליף לשדרן הוותיק, ימלאו את מקומו העיתונאים בן כספית, יעקב איילון, טלי ליפקין שחק ועמית סגל.

אתר נרג'י מדווח כי בימים אלה מחפשים בתחנה הצבאית מנהל תוכניות אשר ינהל את לוח השידורים. תפקיד זה לא אויש בשנים האחרונות ותחום זה היה תחת פיקוחו של מפקד גלי צה"ל.  

* על פי הודעה לבורסה שפירסמה השבוע
קבוצת מעריב, היא עתידה לפטר מאות עובדים - למעלה מ-10% מכוח האדם - עד סוף השנה. במעריב מועסקים כיום כ-2,700 עובדים, מהם כ-1,000 קבועים.

* איש העסקים מוטי זיסר שהתמודד בעבר במכרז של ערוץ 2 והפסיד, שלח מכתב לרשות השנייה ובו הוא דורש הבהרות לפרסומים על הסכם המתגבש בין נציגי היוצרים לזכייניות. כך פרסם העיתון גלובס. זיסר טוען כי ההסכם, שאמור לתת הקלות לזכיינים בדרישות לשידור תוכניות מועדפות, יגרום למעשה לשינוי בדיעבד של תנאי המכרז.