בשבע 291: מכתבים

קוראי העיתון , ו' באייר תשס"ח

בגין לא אשם (בתגובה למכתב למערכת, גיליון (290)/ מרדכי בהט, תל אביב

אני רואה חובה לעצמי לתקן את דברי הרב יוסף הרטמן מירושלים שפורסמו במכתבו לפני שבוע. בנוסח העברי של ההסכמים שעליהם חתם מנחם בגין ז"ל בקמפ-דייוויד מופיע "הזכויות הלגיטימיות של ערביי ארץ-ישראל". בנוסח האנגלי מופיעה (כמדומני) המילה people שהיא, כידוע, רב-משמעותית (גם 'עם' או 'אומה', אבל גם 'המון' או 'אוכלוסיה' או 'אזרחים' ועוד).

בזכות הידיעה/ יוסף מנדלביץ', ירושלים

הוזמנתי להשתתף בחידון התנ"ך השנה ולהציג שאלה למתחרים, ואף צולם סרטון על מאבקי למען העלייה.

בגיליון הקודם של 'בשבע' התפרסמה הידיעה על כך שבתחרות לקראת חידון התנ"ך משתתפת נציגה של כת נוצרית. בעקבות הידיעה הודעתי לקצין חינוך ראשי, שאני אוסר עליו להקרין חומר שצולם עלי. נראה שהממסד מצליח לטמא ולהשחית כל חלקה טובה.

בזמן אחרון תנועות נוצריות הצליחו להתברג היטב במרקם חיים ישראלים על ידי מתן כספים לצה"ל, התיישבות ביש"ע ואפילו לישיבות. שיתופם בחידון התנ"ך הוא כנראה אחד התשלומים של צה"ל לתורמים.

אך כבר פסק הרב אברהם שפירא זצ"ל שאסור לקחת כסף מכל גוף נוצרי "ידידותי".
 
עושים ולא מפרסמים/ מני ונינו, ראש מדרשת מעלה חבר

בשבועות האחרונים מתנהל פולמוס בעיתון זה סביב עניין הקמת רשימה מאוחדת לימין הדתי. מבלי להיכנס לעצם העניין, אני חושב שחלק קטן מהכותבים עושים עוול גדול לנבחרי הציבור שלנו, בכך שמציגים אותם ככאלו שמחפשים עבודה או כאלו שצריכים להתרענן וכו'.

בתוקף תפקידי יצא לי לעבוד ולהיעזר רבות ברוב חברי הכנסת שלנו, ואני יכול להעיד שהעזרה היתה רבה מאוד, במסירות נפש גדולה. אנו, כמוסד חינוכי–התיישבותי, לעולם לא היינו יכולים לקום, להתקיים ולהגיע למה שאנו היום בלי עזרתם הברוכה.

טוב שיש לנו חברי כנסת שעסוקים בעשייה כל כך משמעותית ופחות בהצגת תדמית.

שמחה אמיתית/ שרה לוי, באר שבע

כשמשווים בין הטקסים המכובדים של יום הזיכרון, לחגיגות המנגלים ובמות הבידור של יום העצמאות, עולה לעתים המחשבה שאנחנו יודעים כיצד להתאבל, אך טרם למדנו כיצד לשמוח.

אולי כדאי שראשי הערים וקברניטי החגיגות ילמדו להבא ממנהגי השמחה של הציבור הדתי והחרדי. זה יהיה הרבה פחות מלאכותי ובוודאי גם יותר זול.

המו"מ הסודי/ אדוה נוה, שערי תקוה

נוכח האיפול המוטל על חקירת ראש הממשלה גוברות הקריאות לחשיפה של החקירה. נשמעת טענה כי במדינה דמוקרטית לא ייתכן שהאזרחים לא ידעו לפחות במה מואשם ראש ממשלתם.

והנה, במשך חודשים רבים מתנהל דיון שהוא גורלי הרבה יותר לחיי האזרחים ולביטחון המדינה – המו"מ עם הפלשתינים. והנה, שיחות אלו מתנהלות באיפול כמעט מוחלט. לאחרונה  מסר אבו עלא לתקשורת כי נושא הגבולות וסידורי הביטחון  במעברים כמעט מסוכמים. ומה היא התגובה הציבורית?  אלם מוחלט, כאילו מדובר על גבולותיה של מדינה רחוקה. הח"כים כולם, כולל אלו השייכים לסיעות הימין, אינם מעלים אפילו דרישה לחשוף את פרטי המו"מ. גם מועצת יש"ע מעדיפה להתעסק במקח וממכר של הרס מאחזים תמורת הבטחות לאישורי בנייה.

יש חשש שהציבור יתעורר מאוחר מדי, כאשר ההסכם בין ישראל לרש"פ יהיה על סף חתימה, אך אז יהיה כמעט בלתי אפשרי לבטלו.
 
ארץ ישראל לעם ישראל/ דורון פרנקו, כרמיאל

לאחרונה התרבו הדיבורים המעיקים על מסירת חלקי ארץ ישראל לאויבים שלנו, ח"ו. חייבים להגיד בקול חזק וברור שאסור לוותר על אף שעל מארץ-ישראל. חייבים להתחזק באמונה, תורה, להרבות במצוות ובמעשים טובים ולהתיישב בכל ארץ ישראל.

הרצי"ה לא 'ביטל' ממשלות/ הרב אברהם וסרמן, רמת-גן

לצערי נפלו בכתבה שנעשתה עמי בשבוע שעבר מספר שיבושים. שיבוש אחד שבלט במיוחד היה הציטוט ממורנו הרצי"ה, שכאילו אמר שממשלה המתנכרת לערכיה הלאומיים אינה קבילה ונחשבת לפחות מעפר הארץ. עד כמה שידוע לי, הרב לא אמר דברים כאלה וודאי לא ציטטתי אותו כך. אלא כפי שהתבטא מספר פעמים בכתב ובע"פ שהסכמים המתכחשים
לזכותנו ההיסטורית והמעשית על ארץ הקודש בטלים ומבוטלים וערכם פחות מעפרא דארעא.