בשבע 293: סרט הג'ונגל

בוגר מלחמת לבנון שחווה טראומה מטייל בתאילנד, ודווקא שם חוזר בתשובה. בדרך יש גם תצלומי נוף מרהיבים, ואפילו חיות בר הלוקחות חלק בעלילה. גרובייס בסרט חדש.

אמציה האיתן , כ' באייר תשס"ח

כמה פעמים אפשר לשבור שיאים חדשים? כבר שנים רבות מנסים חוקרי טבע האדם לענות על השאלה, ובדרך כלל העיסוק בנושא מגיע סביב האולימפיאדה, שם מתברר בכל שנה מחדש, כי עוד לא הגענו לקצה גבול היכולת. הפעם אינני מכוון לאולימפיאדת סין, אלא למרוץ אחר לגמרי – התחרות הבלתי רשמית על הפקת הענק של התקופה.

חברות ההפקה ויוצרי הסרטים יכריזו בפה מלא כי זו בכלל לא כוונתם. הם מפיקים לשם שמיים, ומשקיעים כדי לחנך את ילדי ישראל. כמובן, אינני מזלזל ברצון האמיתי ובשאיפה הטהורה הזו, אך בתוך כל נפש של במאי, ישנו גמד קטן הזועק בלחישה: "ההפקה שלי היא הגדולה ביותר, ועוד לא קם הבמאי משלנו שיצליח להרים הפקה כזו".

על זה (טוב, לא בדיוק על זה, אבל על אותו עקרון) אמרו חז"ל: "קנאת סופרים תרבה חוכמה". השאיפה הזו, הטמונה בלבו של הבמאי או המפיק, היא המביאה את הסרטים לשיאים חדשים, ושולחת את הצופים הצעירים למחוזות שעדיין לא ביקרנו בהם.

כך, למשל, סרטו האחרון של יהודה גרובייס – 'ממעמקי הג'ונגל'. הפקה ברמה שאינה מביישת אף מפיק מכובד, המצטרפת לרשימה הארוכה של סרטי גרובייס, אחד מהיוצרים הפורים בתחום הקולנוע התורני.

הפעם נוכל למצוא ברשימת הקרדיטים גם את קרן 'גשר', את המפיק מארק רוזנבאום, התסריטאי ד"ר אילן אבישר, ואפילו שמם של אודי ליאון ושולי רנד לא נפקד מהרשימה. ההרכב המכובד הזה מבטיח כי אכן מדובר בהפקה איכותית, ונדמה לי שיהודה גרובייס לא אכזב אותם. 'ממעמקי הג'ונגל' הוא סרט איכותי שמביא אל המסך שלנו עולם עשיר ומרתק, אי שם, בתאילנד הרחוקה.

המסע המפרך של רוני, בחור ישראלי אחרי צבא, בשביליה של הארץ הצבעונית, הופך להיות מסע גם אל תוך לבו, וצעידה חזרה אל השורשים העמוקים של עם ישראל, אל התפילין והשבת. וילאז', התאילנדי שמלווה אותו, מתגלה כשחקן לא רע בכלל, וכשהוא אומר בעברית "אני מדריך תותח" ושר "שלום עליכם", אי אפשר שלא להעלות חיוך על השפתיים.

רמת ההפקה הגבוהה בולטת במיוחד כשמונים את רשימת המשתתפים שאינם בני אדם – פיל, קוף, נחש קוברה ותנין. כל אלה בעלי חיים אמיתיים לחלוטין, ואם תרצו להתרשם מחוויית העבודה איתם, תוכלו לצפות בחלק של "מאחורי הקלעים" המצורף לסרט. בשבילי זה היה מרתק במיוחד.

התהליך הרוחני שעובר על הדמות הראשית קצת פחות הרשים אותי. לטעמי, לא מספיק ברור המהפך שעבר עליו, ומה מקור ההחלטה להתחיל להתחבר לקב"ה. התסריט מעמיס על דמותו של רוני גם עבר טראומטי, מהקרב עליו פיקד במלחמת לבנון. ממש לא הצלחתי להבין מדוע היה צריך להכניס את זה לסרט. המורכבות הזו רק מבלבלת את הצופה, וגם אינה נפתרת בתוך מעמקי הנפש של הגיבור הראשי.

הצלם, רם שוואקי, הוציא תחת ידיו עבודה יפה ומעניינת, ונראה כי כמעט מסר את נפשו למען התוצאות המוצלחות. החוויות שהוא מספר ב"מאחורי הקלעים" עם הסאונדמן המשקיען אכן מוכיחות כי הצוות השקיע מעל ומעבר למען הצלחת הצילומים.

גרובייס החליט לפנק אותנו בעוד סרטון המציג הופעה מהממת של עדר הפילים, ואפילו סצנות שנחתכו במהלך העריכה (על החלק הזה אולי הייתי מוותר, אבל כיוון שהוא כלול במחיר הסרט, מה לנו כי נלין).

'ממעמקי הג'ונגל' הוא סרט מעניין, נופיו מרהיבים, הערכים יהודיים – ומה צריך צופה יותר מזה.