בשבע 294: מיקרוסקופ

חגית ריטרמן, ישראל מידד, חני לוז , כ"ד באייר תשס"ח

תחזית מהחזית / חגית ריטרמן

מטעמים שטרם הבינותי, החליט ערוץ 10 שבסוף יומן החדשות העולץ 'היום שהיה', 22:30 למניינם, יופיע חזאי מזג אוויר שישעשע את הצופים; כאילו לא מספיק לנו שגיא זוהר וטלי מורנו מגישים את החדשות בטון עליז מדי, גם כשאלו חדשות שאין בהן שום סיבה לחייך.

והנה דוגמה מההומור הבעייתי של החזאי הצוהל: "התחזית לתושבי הגולן: סיכוי גדול שבקרוב תעברו דירה. יבוא איזה פאהים, יעקור את האסלה, ויחלוב גמל בסלון שלכם". וזה חלק מיומן חדשות, כן? ייאמר מעתה: לא חדשות, כי אם חדשטות. 

אז מי אמרנו מסית?/ חגית ריטרמן

פרופ' אריה אלדד אינו איש דתי. אבל באנרג'י מעריב חושבים כנראה שאם מישהו אומר משהו שמזכיר את רצח רבין, זו סיבה טובה לחטט בארכיון, ולשלוף תצלום שלו כשהוא חובש כיפה.

באנרג'י שכחו כנראה את כל המידע שהצטבר משך השנים, מה שנקרא "השאלות הבלתי פתורות" בפרשת רצח רבין. אבל דבר אחד זכרו: לרמוז לכאורה שהדתיים הסיתו לעבור על הדיבר השישי.

יש עיתונאים שמבחינתם, הימין והדתיים לא הפגינו נגד מהלכי רבין, אלא בעד רציחתו. אולי בגלל זה, כשאנרג'י דיווחו השבוע שאלדד אמר "מי שמוסר שטח לאויב – דינו מיתה", הופיע לצד זה תצלום ארכיון ישן שלו, בפרופיל, חובש כיפה. לגמרי במקרה, אה?   

המונופול של נגבי/ ישראל מידד

ביום שני, במסגרת שידור החדשות ברשת ב', האזנתי לדיווח על הצהרתו של ח"כ פרופ' אריה אלדד שיש להעמיד לדין את אהוד אולמרט, בגין עוון של בגידה על פי חוק העונשין. בדיווח נכללו גם דבריו של משה נגבי, 'הפרשן המשפטי', שבג"ץ כבר דן בעבר בנושא זה, ופסיקתו הייתה שסעיף זה בחוק אינו חל על החלטות הממשלה.
 
אך אליה וקוץ בה, כי הרי הממשלה טרם החליטה בנדון ולמעשה אין כל החלטה ממשלתית במקרה זה. המציאות היא שאולמרט קידם שיחות עם סוריה מבלי להזדקק לאישור ממשלתי, ואף הצהיר קבל עם ועדה שהוא הסתיר את הדבר.
 
אם כך, הצטטה מפי נגבי היתה לכל היותר הבעת דעה אישית, ובוודאי לא מקצועית ונייטרלית. הגיע הזמן למצות את הדין דווקא עם נגבי ולמנוע ממנו את הפריבילגיה לשמש פרשן בלבדי בענייני משפט. 

התקשורת עם הגולן?/ חני לוז

כעומק החקירה עומק הנסיגה, אמרו על שרון. היום, הקשר בין חקירות אולמרט והמו"מ הפתאומי עם השכנים בסוריה, גלוי ובוטה גם עבור שאינו במחנה ה'הזוי' של ארץ ישראל השלמה.

נראה שהפעם העם עם הגולן במובן הזה שהרוב הדומם חש על בשרו את השלכות צעדי השלום בעזה ומבין שנסיגה נוספת היא התאבדות. "מדד הריבונות" של ד"ר אודי לבל במרכז בגין מראה שרוב התושבים מחוץ לבועת תל-אביב מבין שהמדינה מאבדת את ריבונותה, ומאבדת את עצמה לדעת.

השאלה המעניינת היא כיצד תתפקד התקשורת: האם היא תשתף פעולה עם היח"צנים והפוליטיקאים כמעצבי דעת הקהל המסממים את העם כל הדרך להחרבת חבל ארץ נוסף? האם התקשורת תאתרג את אולמרט או שהיא תאתגר את המו"מ, לאור נסיון העבר?

כדאי גם לשים לב  למתרחש מחוץ למדורי החדשות, כמו כתבה במדור הכלכלה בווינט המספרת על הכנות לשכת השמאים "למציאת פתרונות דיור מראש" עבור תושבי הגולן. מן הסתם במדור נמצא בקרוב במדור התיירות כתבות על כמה שכדאי לבקר בגולן דווקא עכשיו לפני ש..., או מדורי טבע וכלכלה שינפחו את חשיבות ההתפלה על חשבון הקטנת חשיבות מאגרי המים ותרומת גשמי הגולן להשקיית המדינה.

תחזית אישית שלי: תסמונת אוסלו-התנתקות תחזור על עצמה, אך הפעם נראה שיהיו גם עיתונאים (הימור: אברי גלעד המפוכח?) שישמיעו את קולם הנחרץ נגד הנהירה העדרית הצפויה לעוד נסיגה ישראלית.

חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן 

אדם ברוך (ברוך רוזנבלום), סופר, עיתונאי ואוצר אמנות, נפטר בשבת האחרונה, בגיל 63, לאחר מחלה קשה. ברוך, שנולד במאה שערים והתחנך במדרשיית נֹעם בפרדס-חנה, היה יוצר ועיתונאי מוערך שהקדיש הרבה  לקשר שבין יהדות וישראליוּת. בשנים האחרונות פרסם טור פופולארי בשם 'שישי' בעיתון מעריב.

מוטי שקלאר, מנכ"ל רשות השידור, החל לשמש כממלא מקום של מנהל רדיו קול ישראל. זאת עד לבחירת מנהל קבוע במכרז. בית-הדין לעבודה דחה את בקשתו של יוני בן-מנחם, שכיהן בתפקיד מאז שנת 2003, להישאר בתפקיד. המתמודדים במכרז: בן-מנחם, אריה שקד, אליהוא בן-און וחיה בראל.

מכללת אורנים תעניק לעיתונאים אורלי וילנאי וגיא מרוז פרס על עיתונאות אקטיביסטית. וילנאי ומרוז, שעובדים יחד ברדיו ובטלוויזיה, ביצעו תחקירים עיתונאיים שעוררו סערה ציבורית והובילו לשינוי – ביניהם תחקיר גדול אודות מוסר השילומים לניצולי השואה, שחשף שערורייה של הפקרת הניצולים לעוני, תוך שימוש בכספיהם.   
 
'ידיעות אחרונות' פרסמו אתמול (רביעי) בטעות את מספר הטלפון הנייד של ראש הממשלה אולמרט. העיתון פרסם תצלום של חשבון המלון 'ריץ קרלטון' שהציג העד משה טלנסקי לבית-המשפט, ובו הוצאות מסעדה, מועדון כושר, כביסה, סרט וידאו, משקאות ושני מספרי טלפון. באחד מהם, 0546359359, נשמע המשיבון של ראש הממשלה.