בשבע 297: להנהיג או להימחק

הציונות הדתית חייבת להשתלב בליכוד, אחרת היא לא תשרוד. הליכוד הוא מכשיר ההנהגה של המחנה הלאומי ● מפלגות הימין האחרות אינן רלוונטיות.

משה פייגלין , ט"ז בסיון תשס"ח

תחת הכותרת "רגע האמת של פייגלין", קבל בשבוע שעבר ידידי אליקים העצני על כך שנתניהו מנסה לצרף לליכוד אנשי שמאל קיצוני כעוזי דיין ודן מרידור. "רשימת מועמדי הליכוד לכנסת הבאה תהיה המבחן הסופי למאמציו הבלתי נלאים של פייגלין...", הסביר העצני.

חששו של העצני מוצדק בהחלט. נכון לעכשיו, שמי ממוקם – בסקרים הנערכים בקרב כלל מתפקדי הליכוד – במקום טוב בעשירייה השנייה, הריאלית מאוד, אך סקרים לחוד ומציאות לחוד. נעשים מאמצים כדי לנטרל את הפלח הלאומי הרחב והבריא של מתפקדי הליכוד, אשר סובל ממחלת ההתמרכזות הממארת. נתניהו אינו מנהיג הליכוד הראשון המבקש לצרף איזה דיין לממשלתו. חיפוש לגיטימציה בשמאל אינו תופעה חדשה – לא בליכוד, גם לא אצל מועצת יש"ע...

האם מדובר באמת במבחן שלי? אינני חושב כך. מר העצני יכול להיות סמוך ובטוח שלא אני, וכנראה גם לא איש מהאנשים שפקדתי לליכוד, לא יכלול בהצבעתו שמות כמו דן מרידור ועוזי דיין. אולם העצני עצמו – כיצד הוא יצביע? ובכן, העצני לא יצביע... הוא לא יצביע משום שכששכנעתי אותו שהליכוד אינו 'עוד מפלגה', אלא הזירה בה נקבעת הנהגת המחנה הלאומי; שהתפקדות לליכוד אינה חתימה על צ'ק פתוח למנהיגיו אלא רכישת כרטיס עלייה על המגרש בו נבחרים המנהיגים הללו; שאין זה משנה כמה מנדטים יקבלו הכתומים, הם שבויים בידי הליכוד שהרי לא יתמכו בעבודה; שהדרך היחידה לפעול במישור הפוליטי היא מתוך הליכוד – כששכנעתי אותו בכל אלה, בחן העצני את טופס ההתפקדות שהגשתי לו, החזיר ואמר: "להתפקד לליכוד? אינני מסוגל". האם העצני סולד גם מהצבעה לכנסת? הרי בעצם ההצבעה לבית המחוקקים יש משום מתן לגיטימציה למפלגות כקדימה, מר"צ והערבים... אולי נוציא עצמנו גם מהמשחק ההוא?

אינני יודע כיצד תיראה רשימת הליכוד לכנסת הבאה, אולם ברור שמי שהתחבר אל עם ישראל והתפקד לליכוד כבר עבר את המבחן, כי בכל מקרה ישפיע על אופי הרשימה. אולם ידידי היקר העצני, וכל מי שלא הקשיב להפצרותינו להתפקד לליכוד, מוצא עצמו כיום חסר יכולת הצבעה והשפעה במפלגת השלטון של המחנה הלאומי, ותקוע בסבך רסיסי מפלגות ימין בלתי רלוונטיות. אז מי הצליח במבחן ומי נכשל?

חבריי ואני ממשיכים לפקוד לליכוד ומצליחים כל העת. איש לא היה מעלה על דעתו, לפני שנתיים, כי בעוד שנה יזכה מועמד שסיסמתו "יש לו א-לוהים" בכרבע מקולות המתפקדים בפריימריס לראשות מפלגת השלטון הלאומית. להיכנס לכנסת בשמורת הטבע הימנית ההולכת ומתכווצת, לקפוץ כך הישר מ'זו ארצנו' לפרלמנט – זה קל (ע"ע בני אלון). אך מה תעלה ומה תוריד עוד כיפה סקטוריאלית בכנסת ואפילו בממשלה? (ע"ע בני אלון). עבור הציונות הדתית זה או לקחת אחריות לאומית ולהנהיג או להימחק.

חבריי ואני, שהתפקדנו לליכוד, מתקדמים ומשפיעים כל העת מתוך מפלגת השלטון הלאומית, וייתכן שבבחירות הקרובות נשתלב גם ברשימת חברי הכנסת שלה. מהעבר השני עומדת חבורה מרשימה של אנשים מנוסים, שכבר נכנסו לכנסת במפלגות הימין השונות, אך מוצאים עצמם בלתי רלוונטיים, הולכים ונמחקים. הוא אשר אמרנו: הציונות הדתית – או שתנהיג או שתימחק. מי שלא יתפקד לליכוד ויצטרף אל מכשיר ההנהגה של המחנה הלאומי יימחק.