בשבע 298: הגמ"ח הגדול בעולם

על אף הסכנות הרוחניות והפיזיות הטמונות באינטרנט, הרשת היא מפעל חסד בהיקף עצום, אלא שצריך ללמוד כיצד להשתמש בו בתבונה.

שלמה אנגל , כ"ו בסיון תשס"ח

בשנותיו הקצרות של האינטרנט, הוא הספיק לכבוש את העולם ולהפוך לאויבו הבלתי רשמי של העולם הדתי. העולם החרדי אסר את השימוש בו לחלוטין, והציבור הדתי-לאומי מנסה להשתמש בו בזהירות, באופן הדומה לאופן בו ציבור זה משתמש בשאר רכיבי התרבות של העולם המערבי, כטלוויזיה וקולנוע למשל.

כידוע, מתנהל מסע שיווק אגרסיבי וגדול של מסנני תכנים באינטרנט, המיועדים למנוע מהגולשים התמימים ליפול לבורות החטא הרבים הנפוצים באינטרנט. התחושה המתקבלת ביחס לאינטרנט בציבור הדתי, וגם בחלק מהציבור החילוני, היא של אמצעי מסוכן מאוד, העלול להוביל אפילו לרצח – כבמקרה של הנער אופיר נחום, או למפגש בלתי רצוי עם סוטים שונים האורבים לטרפם ברחבי העולם הווירטואלי. 

אין כל ספק כי החששות האמורים נכונים ומעוגנים בעובדות ובאירועים קשים שהתרחשו באינטרנט ובאמצעותו. האנונימיות המוחלטת של הגולש, בנוסף לזמינות המוחלטת והפשוטה מאוד של כל המידע הרב המוצג באינטרנט, היא סכנה בעלת משקל שלא ניתן לבטלה או אפילו להתעלם ממנה. סכנות אלו מחזקות את התחושה כי הפסוק הידוע "יצר לב האדם רע מנעוריו" מתייחס לאינטרנט ולעולם הרשע הסובב אותו. 

גמ"ח אינטרנט

למרות הסכנות האורבות לפתחו של הגולש באינטרנט, חשוב לומר בקול צלול וברור כי האינטרנט הוא מוסד גמילות החסד הגדול בעולם ובהיסטוריה האנושית, וחלון ראווה ענק לטוב לבו של המין האנושי. האינטרנט הוא גמ"ח מודרני, כי בו יכול כל נזקק לקבל עזרה בתחומים רבים ומגוונים, בכל עת שתידרש. ברור כי טכנית ניתן לקבל באינטרנט בקלות ובמהירות את רשימות כל הגמ"חים בארץ ובעולם,  אולם עדיין מדובר באמצעי בלבד למימוש החסד.

אולם האינטרנט אינו רק מאפשר את ביצוע החסד – הוא הגורם הראשון במעלה העושה חסד. האינטרנט עושה חסד גדול עם משתמשיו בעצם מדיניות המידע בחינם, העומדת ביסוד השימוש ברשת. מגוון כמעט אינסופי של מוצרים ושירותים שרק לפני זמן קצר יחסית היו כרוכים בתשלום – הפך לנחלת הכלל, ובחינם אין כסף. אין כיום כמעט כל צורך בקניית עיתונים, אנציקלופדיות ושאר ספרי יסוד, לימודים, סרטים, מפות, תוכנות, משחקים, ייעוץ במגוון תחומים, דיסקים לאחסון ולמוזיקה ועוד ועוד.

בזכות אתרי השוואות המחירים יכול הגולש הממוצע לחסוך הרבה מאוד כסף בעת ביצוע רכישה בחנות הזולה ביותר בכל תחום. כל גולש יכול למכור או להחליף מוצרים יד שנייה, להכיר את בת זוגו לעתיד, להיות בקשר רציף עם משפחתו וחבריו, לגשת לבנק, לשלם חשבונות וכל שאר הנושאים שהיו עד לפני פחות מעשור כרוכים בהקדשת זמן רב ואף משאבים. מבחינה זו, 'יד שרה', ארגון החסד הגדול בישראל, הוא בעצם קטן ומצומצם אל נוכח השפע הגדול בחינם המוצע ברחבי האינטרנט.

האינטרנט אינו רק הפלטפורמה הטכנית בה ניתן לגשת למוצרים הללו, הניתנים בחינם לכל דורש – הוא הבית של התרבות הזאת. רק באינטרנט מוכנים אנשים פרטיים וגופים עסקיים רבים כל כך להציע את מרכולתם בחינם, ובכך לעזור לזולתם. הנדיבות הרבה המתגלה באינטרנט היא העדות המרשימה ביותר לטוב לבו של האדם ולרצונו לעשות טוב לזולתו.
ברור כי גופים עסקיים רבים פועלים באינטרנט כחלק מניסיונם להגדיל את עסקיהם ורווחיהם באמצעות מדיום זה. הדבר נכון לחלוטין, ואין בו שום פסול כל עוד התוצר הסופי שלו הוא הטבה ועזרה לזולת. למשל, גוגל, ענק האינטרנט הידוע והחזק ביותר והמרוטיח מיליארדי דולרים בכל רבעון, הוא גם הגורם המעניק לכל דכפין, ובחינם, שירותי דואר, מפות, צילומים, סרטים, תוכנות ועוד.

אולם דווקא לאופן בו מתנהלים האנשים הפרטיים באינטרנט חשוב לשים לב. מיליוני אנשים ברשת מוכנים לעמול קשה ולשתף את זולתם בעמלם, ללא תמורה או ציפייה לתמורה מכל סוג שהוא. האנציקלופדיה האינטרנטית 'ויקיפדיה' היא תוצר של נכונות מפליאה זו. בכל רגע נתון, עמלים אנשים טובים ברחבי הגלובוס על הוספת ועדכון ערכים באנציקלופדיה זו.

התוצר הסופי היום הוא ש'וויקיפדיה' היא מאגר הערכים האנציקלופדי הגדול בעשרות מונים מכל אנציקלופדיה מודפסת אחרת הקיימת בעולם – והכל מתנהל ללא מנהל מאיים וללא מניע כספי העומד ביסוד מפעל אדיר זה. באופן דומה, פותחו תוכנות בהיקפי פיתוח העולים אפילו על היקפי הפיתוח של חברות הענק כ'מיקרוסופט' או 'IBM' במה שמכונה ברשת 'הקוד הפתוח'. פיתוח הקוד הפתוח הוא יוזמה מתמשכת שפרוסה על פני כל הגלובוס, המתבצעת באמצעות מיליוני גולשים, העמלים ללא כל תשלום. כך הוא גם המצב במיליוני הפורומים הקיימים באינטרנט, בהם ניתן לקבל בשניות ספורות עזרה בכל תחום – ללא כל תמורה ומתוך שמחה לעזור.

להשתמש בחוכמה

במקביל לכל הפעילות הברוכה הזאת, קיימים אתרים ופעילויות ברשת שהם סכנה רוחנית ואף גופנית חמורה לגולשים אליהם. לכן, צריך לעשות כל מאמץ למנוע כניסה לאתרים אלו. למרות זאת, הטוב שבאינטרנט רב לאין ערוך על הרע שבו.
בימים האחרונים פרסמה גוגל (כמובן בחינם) את האתרים הפופולריים ביותר בישראל, וברוך ה', אף אתר זימה או אלימות לא היה כלול בהם. אין כל ספק כי רבים מאוד (ובתוכם אף דתיים לא מעטים) נכנסים לאתרים אסורים אלו; אולם הימנעות משימוש באינטרנט עקב סכנה זו היא מסוכנת לא פחות. כשם שלא מונעים נסיעה בכבישים עקב החשש מתאונות דרכים, כך אמורים אנו לנהוג באינטרנט. להיעזר בו בכל מה שניתן, לתרום באמצעותו לכל מי שמעוניין, ולהיזהר מאותו מיעוט אתרים וגולשים הזוממים לפגוע בנו ובנפשותינו.