בשבע 298: מנגינת התשובה

האלבום החדש 'ישוב הדעת' הוא פרי שיתוף פעולה בין מוזיקאים חוזרים בתשובה, ויש בו ניגונים היוצרים חיבור בין-עדתי נפלא ומרגש. פשטות הניגונים באלבום מוקפדת, מושקעת ונוגעת היישר בלב.

מרים הופמן , כ"ו בסיון תשס"ח

אינפו: 'ישוב הדעת', פשיטא, הינדיק הפקות.

ברצועה האחרונה באלבום 'ישוב הדעת', מסביר הרב מיכי יוספי את 'תורת הניגון', וכמו אוגד יחד את החוטים השונים של כוונה ונגינה, שנמשכים מהרצועה הראשונה ועד האחרונה. באלבום הזה, הרב יוספי נותן הנחיות להאזנה וליצירה של מוזיקה יהודית: להקשיב עם כל הגוף ובעיקר עם הלב, לתת תשומת לב למסלול השלם של הניגון, מנקודת המוצא שלו אצל המוזיקאי ועד להשפעתו על המאזין. או בקיצור, מוזיקה היא לא סתם מוזיקה.

ברוח התובנות החסידיות הללו, פועל הגיטריסט והמלחין נדב מנחם בכר בחיפושו אחר הצליל היהודי, אך לעומת ההרכב שלו, 'א גרויסע מציאה', שבו התנועה והחיבור האקלקטי בין עולמות וסגנונות מוזיקליים היו סימן ההיכר, עם הפרויקט החדש שלו, 'פשיטא', בכר חוזר ליסודות הניגונים, לצלילים הכי קרובים למקור: האלבום 'ישוב הדעת' נע על משעולים נושנים, אך עם זאת, מוצא בהם פנים חדשות.

באלבום הזה משתפים פעולה כמה מהשמות הבולטים בסצנת המוזיקאים החוזרים בתשובה, כמו אורן צור מההרכב 'עשב בר' ו'א גרויסע מציאה' על הכינורות והמנדולינה, נאור כרמי המוכר מ'התזמורת העממית' ואנסמבל היונה על הקונטרבס והטנבור ועוד. ולמה אני נדרשת לאפיון דתי? כי בפרויקט 'פשיטא' זה אחד הקווים המנחים – גם ברצועה ב'תורת הניגון' וגם בחוברת המצורפת לדיסק מדגישים את חשיבות היות המנגנים שומרי תורה ומצוות.

הפרויקט הזה כולו על טהרת הסאונד האקוסטי, ואת קדמת הבמה ממלאת הגיטרה הקלאסית, הכינורות וכלי מיתר נוספים, בעיבודים פשוטים ונקיים של ניגונים יהודיים ממסורות שונות. למרות ואולי דווקא בגלל שהגיטרה אינה כלולה בסט הכלים המסורתיים של הכליזמר הקלאסי, מצליח בכר למצוא את  החידוש בתוך היין הישן, ולהתחבר למהות הניגונים בלי ליפול למלכודת ייצור עוד גרסת כיסוי לצלילים מוכרים.

וכך, אל הניגונים החב"דיים משתרבבים צלילי טנבור מסתלסלים וכינורות מזרחיים במהלך 'אזמר בשבחין' (שהגיע היישר משולחנו של הרבי מלובביץ'), ולצדם הניגון 'טל חרמון' (שזכור לטובה מהאלבום השני של סיני תור; ועל פי המסורת של יהודי מרוקו, הגיע עוד מימי שירת הלוויים במקדש), ויוצרים חיבור בין-עדתי נפלא ומרגש.

הפשטות של הניגונים באלבום הזה מוקפדת ומושקעת. לרוב הרבה יותר קשה להיות פשוט ואמיתי מלייצר עומס ומורכבות מטעה. וכאן העיבודים לא משאירים מקום לטעויות ולהסוואה, פשיטא, מלשון ברור ונקי מהטיות, מצליח ברצועות היפות באלבום: 'אנא בכוח' ללחן של ר' שלמה קרליבך ו'אזמר בשבחין' להידבק בניגון ולהגיע היישר אל הלב המאזין בלי תחפושות והעמדות פנים.

רצועות מומלצות לשיפור חיבורי גוף ונפש: 'ניגון מירון' – כי אין כמו הניגון הארצישראלי הזה כשהוא מוקלט בהודו. 'סיוון' – אחד משני הלחנים המקוריים של בכר שמופיעים באלבום, משב רוח רענן וקצת שונה בנוף האלבום. רצועה 11 – ניגון חב"ד לשבת ויום טוב, אותנטיות חסידית בזריקה ישירה לנשמה.

במסגרת התוכנית 'תיבת הניגונים', ניתן לצפות בכתבת וידיאו על נדב בכר ופרויקט פשיטא: http://media.a7.org/inntv/08/jun/nadav.wmv

לפניות מוזיקליות ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com