בשבע 300: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, נילי בן-גיגי, חגית ריטרמן , ז' בתמוז תשס"ח

חייל אלמוני/ עדי גרסיאל

החייל שירה במחבל הטרקטור זכה בסוף השבוע שעבר לשבחים ולסיקור נרחב. העובדה שצה"ל הערים קשיים על גיוסו בשל פעילותו נגד העקירה בגוש קטיף היתה ידועה למערכות התקשורת כבר בערבו של יום הפיגוע (רביעי) ואף פורסמה באתרי חדשות שונים. ידיעות אחרונות (וגם 'בשבע') חשבו שמדובר במידע מספיק חשוב כדי להבליטו בשער העיתון ביום חמישי. גם עיתונים אחרים (מעריב, ישראל היום) דיווחו על כך, אם כי בפחות הבלטה.

 רק עיתון אחד 'פספס' איכשהו את הסיפור - הארץ. אנשי שוקן אמנם הקדישו לסיקור הפיגוע לא פחות מחמישה עמודי 'ברודשיט' (יריעה רחבה), אך כנראה שעובדת שהייתו של החייל על הגג בכפר דרום 'חמקה' ממחושיהם העיתונאים הרגישים.

ביום שישי, כשהתברר שהסיפור מסרב להתפוגג, טרח הארץ לפרסם ידיעה נרחבת יחסית בנושא. אבל כדי שהאנשים החושבים לא יתבלבלו חלילה, נסמכה אליה ידיעה עם כותרת ענק: "חשש מלינץ' בתושבי שכונת המחבל".   

ברגישות ובנגישות/ חני לוז
 

ביום ראשון שודרה במהדורה המרכזית של ערוץ 10 כתבה על מלון בים המלח שהוזמן על ידי חברת נופש חרדית לשבועיים אלו, תוך יצירת חוף ובריכה נפרדים במלון. זאת למורת רוחם של קומץ אורחים לא-חרדים שהמלון לא הודיע להם על כך מראש.

במהלך הכתבה שודרה תמונה של הנשים הדתיות ששהו בחוף הנפרד מאחורי מחיצות.

מכתב תלונה חריף של תדמי"ת נשלח למחרת לערוץ 10 ולרשות השנייה. בעקבות פניית עיתונאים למערכת, הביע ערוץ 10 את התנצלותו "בפני מי שנפגעו". אך והותיר את הכתבה במלואה באתר האינטרנט של הערוץ עד יום שלישי בערב.

***
ומים המלח נעפיל לירושלים לשכונת קטמון , זירת ה'סרוגים'. כשלייזי שפירא וחוה דיבון מדברים על האנשה של הציבור הדתי, הם יודעים על מה הם מדברים. פתאום לדתיים האלו יש שמות פרטיים. הם אוהבים, מקנאים, כואבים, נפגעים ומתמודדים עם קשיים. הם בני אדם.  במשך קרוב לשעה הם הסיפור, הם הנרטיב והצופה מזדהה איתם.

די לעיין בכמה כתבות בערוץ 10 בתקופה האחרונה, ולחוש עד כמה נחוצה הצגת ה'אחר' באור אחר: ה'מתנחלים' המואשמים קולקטיבית בהכאת ערבים בדרום הר חברון, ה'חרדים' שהגיעו לנפוש במלון ומפריעים לנופש של חילונים. המשותף לכל אלה: אין שמות פרטיים, אין להם  סיפור. רק הצד השני מדבר, יש לו שם פרטי, ורק לו יש סיפור שמכתיב לצופה עם מי להזדהות.

שפירא ודיבון הצליחו במעשה כמעט חלוצי להפוך את הצד האנושי של מגזר ה"דתיים" לנגיש עבור ציבור גדול ורחב,  שגדל באופן בלתי מודע על הריחוק והניכור שמכתיבים לו במאים, עורכים ומגישים בטלוויזיה. רק תגובה נחרצת של אותם "אחרים" המוצגים באופן שלילי מחד, והפקת תכנים ראויים המציגים את הקולקטיב באופן המאפשר הזדהות, מאידך  – יגרמו להפסקת ניצול הטלוויזיה  לזירה של הפצת שנאת חינם.

איך מעמיקים את הגבייה/ נילי בן-גיגי

הידעתם?  כ-35% ממחזיקי מקלטי טלוויזיה אינם משלמים אגרה כיום. מצב לא שוויוני ולא הוגן. שהרי אין הצדקה לכך שנטל התשלום 'נופל' על חלק מהאוכלוסייה שבעצם מסבסדת את המשתמטים.

בשבוע הבא תקיים ועדת הכלכלה בכנסת דיון בהצעה שמטרתה קידום השוויון בגביית האגרה. הצעת החוק תאפשר להעביר את רשימות המנויים של חברות הכבלים והלוויין לרשות השידור, בכדי לייעל את גביית האגרה.

אמנם, קל ופופולארי להיות נגד אגרת רשות השידור. מי רוצה לשלם? אך לכל ברור שלשידור הציבורי חשיבות רבה, וקצרה היריעה מלפרט. את התנובה 'המשובחת' של השידור המסחרי אפשר לראות היטב בלוחות המשדרים של הקיץ.  נכון, גם התוצרת של רשות השידור רחוקה מלספק, אבל האם אנחנו באמת רוצים להישאר בלי אלטרנטיבה?
הדרכים האחרות להעמקת הגבייה הן: שימוש מוגבר בפקחים (שעולה כסף), או העלאת האגרה שמשלמים אזרחים שומרי חוק. אפשרות אחרת היא לממן את החסר מתקציב המדינה. גם כאן ישלמו אזרחים שומרי חוק, ונוסף על כך, יש בכך כדי לפגוע בעצמאות רשות השידור.

אולם את השיטה היעילה ביותר באמת להעמקת הגבייה, אין לחברי הכנסת כנראה את האומץ להציע - גביה באמצעות חברות הכבלים והלוויין עצמן. 

בצורה זו תוכל רשות השידור להקטין את אגף הגבייה שלה, ולחסוך עשרות מיליוני שקלים בשנה. חברות הכבלים יטענו שצעד כזה יפגע ביכולתם להציע שירותים למנויים. אך יש להתעלם מטענות כאלה. אזרח אשר אינו משלם את האגרה, עובר על החוק. חברת הכבלים אשר משרתת אותו, נותנת שירות לעבריין. אין לתת לחברות הכבלים את הלוקסוס של מתן שירות ורווחים מעבריינים.

חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן

אהוד יערי, מבכירי הפרשנים לענייני המזרח התיכון, מצטרף כעמית מחקר בכיר למכון אדלסון ללימודים אסטרטגיים. המכון אדלסון פועל במסגרת מרכז שלם בירושלים ובראשו עומד נתן שרנסקי. יערי יעסוק במסגרת המכון בתחום הישראלי-פלשתיני. במקביל ימשיך בתפקידו כפרשן לעניינים ערביים בערוץ 2.

יו"ר רשות השידור משה  גביש הודה בראשית השבוע כי הוועד המנהל של הרשות, והוא בראשו, כשלו בהסברת ההחלטה בנושא הורדת תוכניות הלילה של קול ישראל.

לדבריו, לא היתה החלטה גורפת לבטלן, אלא רק להוציא אותן לחופשה. כך דיווח אתר נרג'י.

בישיבת הוועד המנהל הוחלט כי עד אמצע החודש הבא ימליץ הצוות המקצועי של הרדיו אילו תוכניות לשמר ואילו לשנות. הציבור יוכל להשפיע על ההחלטה באמצעות תיבת דואר אלקטרוני שתיפתח בקרוב.

בית משפט השלום בתל אביב פסק כי קבוצת סיגלר תקשורת בע"מ תשלם כ-18 אלף שקל לעיתונאי גילי סופר בשל הפרות זכויות יוצרים. כך דיווח אתר וואלה. סופר תבע את סיגלר תקשורת, בטענה שלפני כארבע שנים הועתק מאמר שכתב באתר ynet, ל'אקספרס', מגזין לנוסעי הרכבת שהיה בבעלות סיגלר. זאת מבלי לבקש את רשותו.

מחר (שישי) בצהריים ייערך בבית סוקולוב בתל אביב כנס היסוד של החטיבה הצעירה של אגודת העיתונאים. בכנס ידונו בין השאר בנושאים כמו "השחיקה בשכר, הצער על היעדר האפשרות להתדיין בנושאים מקצועיים וחברתיים והחשש מרמתו הנמוכה של ציבור העיתונאים הצעירים".