בשבע 300: המבקר כמוצא אחרון

ראש הממשלה נאלץ למנות דווקא את מבקר המדינה, שאת מעמדו שחק בציניות, כדי לבדוק את החשדות נגד המשטרה והפרקליטות בפרשת רמון.

יאיר שפירא , ז' בתמוז תשס"ח

מילה טובה מגיעה לממשלת ישראל על דרך טיפולה בוועדת הבדיקה הממשלתית בעניינו של חיים רמון. כזכור, במהלך המשפט בו הורשע סגן ראש הממשלה במעשה מגונה, עלה חשד כבד כי משרד המשפטים חיפה על האזנות סתר בלתי חוקיות של המשטרה שנעשו במהלך החקירה, והתברר כי מכל מקום חומר החקירה הקשור להאזנות לא הועבר, בניגוד לדרישת החוק, לסנגוריו של רמון. נציין כי חשד לעבירה דומה שהיה מופנה אל אזרח מן השורה היה זוכה לחקירה משטרתית שבסופה מאסר משמעותי בפועל, לו היה מתברר כי יש רגליים לדבר. היועץ המשפטי לממשלה העדיף למנות ועדת בדיקה פנימית שהונחתה לבדוק רק את אי מסירת חומר החקירה לפרקליטיו של רמון. במסגרת המנדט המצומצם שניתן לה היא אכן מצאה כי התביעה כשלה, אך קבעה כי לא במזיד.

שר המשפטים הנוכחי, פרופסור דניאל פרידמן, זעם על איכות הבדיקה שהתביעה הכללית ארגנה לעצמה, וביקש מהשופט בדימוס לבדוק את הפרשה ולהמליץ לו על נקיטת צעדים בעניין. השופט זיילר, בחכמה מעטה ביותר, המליץ על ועדת בדיקה במינוי הממשלה לחקירת הפרשה וזרק את כולנו אל תוך פרדוקס מוסרי. האם לתמוך בוועדת בדיקה כנגד המשטרה והפרקליטות, אותה ממנה ממשלה בראשות חשוד סדרתי בפלילים שלא מעט ממקורביו מבלים את ימיהם בבתי משפט ובחדרי חקירות? ממשלה שבעזותה כי רבה החזירה עבריין מין מורשע אל מעמדו כסגן ראש הממשלה, ששר בכיר נאלץ להתפטר ממנה בשל כתב אישום חמור על גניבה, שר אחר שמר על שתיקה בחקירתו, וכנגד שר הביטחון נשקלת בימים אלו פתיחת חקירה?

מנגד, האם יש לעבור שוב בשתיקה על עבירות פליליות חמורות של המשטרה והפרקליטות במהלך העמדתו לדין של אזרח? האם לנצח תוכל הפרקליטות לעשות ככל העולה על רוחה מבלי שאיש מאנשיה משלם מחיר על כך?
ביקורת רבה נמתחה השבוע על השעות הרבות שהקדישה הממשלה לדיוניה בפרשה. אך קשה לטעון כי דיונים אלו לא נשאו פרי בדמותו של פתרון שנדמה שאין מושלם וצודק ממנו. כזכור, הטילה הממשלה את בדיקת הנושא על מבקר המדינה. אומנם צדק השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, כי המבקר אינו זקוק להרשאה שכזו, אך בפועל המבקר לא מרבה לחקור את התנהלות התביעה הכללית. טענות רבות נשמעות על עבירות על החוק אותן מבצעים תובעים כבדרך שיגרה, הצהרות שווא, העלמת מידע מבית המשפט ומנאשמים.

ברור לכל כי דין אחד לשר רמון ודין אחד לאזרח הפשוט, והכנסתו החגיגית של המבקר בשערי התנהלות הפרקליטות במשפטים פליליים תביא מזור לעוולות שנגרמו לרבים. ועוד טובה אחת צמחה מהחלטת הממשלה: המבקר, שמעמדו הציבורי נשחק כתוצאה מהמתקפות הציניות עליו מצד ראש הממשלה ועדת חלקי הלשון הסובבת אותו, מקבל לגיטימציה חשובה מממשלתו של אולמרט.

פרוטקציה לשחקן

בסוף השבוע שעבר הורשע בבית המשפט המחוזי בתל אביב השחקן חנן גולדבלט בשורה ארוכה של עבירות מין חמורות. מטעמים של טעם טוב לא נפרט את הרשימה כולה, רק נאמר כי מדובר ברף העליון והחמור של העבירות המדוברות, וביחד עם כמות העבירות בהן הורשע גולדבלט הרי שהוא צפוי לשנות מאסר ארוכות. מיד בתום הקראת פסק הדין ביקשה התובעת מהשופטים לעצור את השחקן עד לתום ההליכים נגדו, מחשש שעד שייגזר דינו יימלט הלה מהארץ. נזכיר כי עברייני מין אחרים ניצלו לאחרונה שחרור בתנאים מגבילים כדי להימלט לחו"ל. סנגוריו של גולדבלט מיהרו להתנגד לבקשה בטענה הדחוקה מעט כי השחקן ירד מנכסיו ו"אין לו כסף אפילו לנסוע לנתב"ג". על אף שהשופטים יכולים היו לחשוב כי גולדבלט יכול לגרד כמה מאות שקלים כדי לנסות ולהינצל מהגורל הקשה הצפוי לו, הם בחרו שלא לשלול את חירותו בטרם נגזר דינו ושחררו אותו למעצר בית בערבות של מאה וחמישים אלף שקלים. כל מי שליווה את משפטם של האחים אליצור ומרדכי לוינשטיין היה יכול לחוש קנאה מסויימת ביחס שקיבל עבריין המין אל מול היחס המקובל לעצורי ימין.

נזכיר כי האחים הורשעו בכוונה להצית רכב בנתיבי איילון כדי לחסום את התנועה במסגרת המאבק כנגד תוכנית ההתנתקות. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ג'ורג' קרא, הרשיע את השניים ומיהר להיענות לבקשת הפרקליטות ולעצור את השניים עד לגזירת דינם, שבועות רבים מאוחר יותר. לטובת האחים התגייסו רבנים ואנשי ציבור רבים שהיו מוכנים לערוב אישית להתייצבותם בבית המשפט. גם ערבות ענקית שגויסה בניסיון לשחרר את האחים למשפחותיהם נתקלה בסירוב מוחלט של המערכת. לבסוף הגיע עניינם אל נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, שקבעה כי אומנם אין כל אינדיקציה שהשניים יימלטו, אך ליתר ביטחון יש לעוצרם עד תום ההליכים.

מי שולט במשגיחי הכשרות?

מאבק של שוחטים, ממאגר השוחטים של הרבנות הראשית, גילה בפנינו לא בפעם הראשונה עד כמה מבנה העסקתם של משגיחים ברבנות מעמיד בסימן שאלה את טיב הכשרות שזו מספקת לשומרי תורה ומצוות. התביעה שהגישו השוחטים לבית הדין לעבודה בניסיון לאלץ את הרבנות להכיר בהם כעובדיה נכשלה אמנם, אך לא לפני שהרבנות עצמה הודתה כי מטה לחמם של השוחטים נתון למעשה בידיהם של יבואני הבשר הגדולים, שהאינטרסים המסחריים שלהם ודרישות ההלכה לא תמיד הולכים יד ביד. מספר שוחטים העידו בבית המשפט כי מצאו עצמם חסרי עבודה לאחר שהתריעו על מחדלי כשרות בזמן שחיטה בחו"ל, וזאת למרות שרשמית שיבוץ השוחטים נעשה בידי הרבנות עצמה.

ניצחון המסרון

ההרגשה על פי רוב היא כי רבים ממגישי התביעות הייצוגיות הם לא יותר מרודפי בצע קטנוניים. אך לא פעם מוגשות תביעות ייצוגיות הממלאות את היעוד שעמד מול עיני המחוקק: כלי שבעזרתו יכול הציבור להיפרע מגורמים גדולים המתנכלים לו בקטנות. כשתביעה כזו מגיעה אל סיומה המוצלח נותר בפה טעם ערב של תיקון עולם קטן אך מתוק. כזו היא למשל התביעה שהסתיימה השבוע בהסכמה עם חברות הסלולר שהבטיחו לפצות את כל אלו ששלחו מסרונים אל טלפונים המנועים מלקבל הודעות שכאלו. התביעה טענה כי החברות גבו את דמי המסרון למרות שהוא לא היה יכול להגיע ליעדו. מבלי להודות בנאמר, הסכימו החברות להשיב את הכסף הקטן ולשלם לתובעים ולבאי כוחם על טרחתם בשירות הציבור. עוד הצהירו כי מי ששולח כיום מסרון לטלפון שכזה יקבל הודעה כי המסרון לא התקבל, ודמי המסרון לא ייגבו.