בשבע 303: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ח בתמוז תשס"ח

על רבנות ופוליטיקה (בתגובה למכתב למערכת 'להשאיר את הפוליטיקה לפוליטיקאים', גיליון 302)/ ד"ר גדעון ארליך, נגוהות

שלמה הלוי מבארות יצחק צודק בטענתו שההסמכה לרבנות איננה הופכת אדם לבר סמכא בכל נושא. אוסיף שהקביעה הזו נכונה גם לגבי כל הסמכה אחרת. אך טועה הלוי במחשבתו שכל מי שאינו רב הוא בר סמכא בכל נושא ושלכן לא-רבנים שעוסקים בפוליטיקה הם מדינאים. להוכחת דבריו הוא מספר שלמפד"ל בפריחתה היו 12 מנדטים, שכולם לא-רבנים ש"הצליחו להוביל את הציונות הדתית להישגים משמעותיים".

המציאות שונה. למפד"ל היו בכנסת הרביעית  12 נציגים ובהם לפחות 3 רבנים. כך גם בכנסת החמישית והשביעית. ההתאמה לתפקיד לא היתה קשורה להיותו של הח"כ רב. מעניין שבכנסת השלישית היו למפד"ל 11 ח"כים. כשעשרה  מחברי הסיעה, רבנים ולא-רבנים, נאבקו באפליה נגד החינוך הדתי, הח"כ ה-11 משה אונא, איש טירת-צבי ושדה-אליהו, ששימש פורמאלית כסגן שר חינוך, יצא נגד מפלגתו וטען שהחינוך הדתי מופלה לטובה.

יסיק הקורא את מסקנותיו.

הדרכון הוא יותר מפיסת נייר (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 301)/ מאיר גרוס, בית אל

שאלת השבוע עסקה לפני שבועיים בהחזקה באזרחות זרה. אני מבקש להוסיף את ההיבט הרגשי שמעבר לניתוח השכלתני בתשובות השונות.

כיליד עירו של החת"ם סופר, אני 'זכאי' לדרכון של סלובקיה. אבל הרעיון לא עבר את סף ישראליותי הגאה. אולם גם לו היה כך, ברור לי שבביקור אצל קברו של אבי מורי ז"ל בהר המנוחות, הוא היה מחטיף לי סטירת לחי ראשונה.

הורי ז"ל, שניהם ניצולי שואה, עלו בגיל מבוגר עם קום המדינה, ושני תינוקות בידיהם. עוד קודם הציע להם קרוב עשיר מאוסטרליה, ערירי, לאמץ אותם אצלו. אך אבי העדיף לעלות לארצנו והקרוב התמיד במשלוח חבילות עוד בחו"ל. בהגיענו ארצה, אף שגרנו במעברה, הודה לו אבי ואמר שמעתה, בהגיעו למולדת, זו תספק את כל צרכינו.

נדמה שעם השנים קהה הרגש המלהיב והחדשני של עצם היות מולדת לעם היהודי שהדרכון הישראלי הוא מסממניה. וחבל.                                              

בין עדי עד לבלעין/ אדוה נוה, שערי תקוה

בכ"ב תמוז עסקה התקשורת בתיאור מעלליהם של "המתנחלים המתפרעים" בשומרון בתגובה לפינוי אוטובוס במאחז עדי עד. דווח כי "המתנחלים שורפים שדות וכרמים של פלשתינים, מתנחל הצמיד סכין  לצווארו של חייל, מתנחל חטף נשק מחייל וירה באוויר". יש לציין שהעיתונאים הקפידו לציין כי איש לא נפגע.

אך בהדרגה התבררה תמונה שונה: אומנם המתנחלים חסמו צמתים, יידו אבנים והבעירו צמיגים, אך לא איימו על שום חייל בסכין, אין הוכחות על הצתת שדות. המשטרה קבעה כי  טכנאי המזגנים מירושלים, שלקח נשק מחייל וירה באוויר פעל כשורה,  מאחר והיה בסכנת חיים. אולם ידיעות אלו הוצנעו, והציבור נותר תחת הרושם הקשה של התנהגות  המתנחלים.

במקביל דיווחו כלי התקשורת כי "ליד גדר ההפרדה בבלעין" נפצעו שני קצינים ושוטר מג"ב בעימותים  בין צה"ל למפגינים פלשתינים ואנשי שמאל". איזה תיאור מינורי – הפלשתינים והשמאל הם לעולם 'מפגינים' ולא מתפרעים, הם לא תוקפים רק 'נקלעים לעימותים', ואם יש פצועים בקרב חיילי צה"ל – לא נורא.

נשיא של כולם?/ דב פרומן, ירושלים

הזמנתו של אבו-מאזן, מכחיש השואה ומעביר הכספים שהוא מקבל ממדינת ישראל ומאירופה למעשי טרור, למשכן נשיאי ישראל, היא מעשה זלזול בעם היהודי. בכך מוכיח פרס שבחירתו לנשיא המדינה היתה טעות טראגית. כנראה שהוא רואה את עצמו יותר כנשיא הפלשתינים מאשר הישראלים.

להחזיר את הריבונות לכנסת/ שמואל פישר, פתח-תקוה 

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה עתירה של קבוצת אזרחים שדרשו לרשום אותם כבני הלאום הישראלי. הוא נימק זאת בכך שהסוגיה "אינה שפיטה".

במקרה זה היתה הסכמה מפורשת ונדירה של הרשות השופטת כי מקור הסמכות והריבונות בישראל הוא של הרשות המחוקקת. אולם, אין כל סיבה להשאיר נקודה קריטית זו לשיקול דעתו של בית המשפט. הכנסת כריבון יכולה לקבוע כי חוק מסוים או חלק מסעיפיו הם "בלתי שפיטים", ובהתאם לכך – לא תוכל המערכת המשפטית לשנותם או לבטלם.

גם הממשלה – ברצונה לבצע מדיניות מסוימת, תוכל לפנות לכנסת בבקשה כי תכריז על מדיניות זו כ"בלתי שפיטה", וככזאת – לא תוכל הרשות השופטת לעכב או למנוע את ביצועה.

הגיעה השעה כי הכנסת הישראלית, השואבת את כוחה ואת סמכויותיה מציבור הבוחרים, תקבע בעצמה את המדיניות הרצויה למדינה ולא המערכת המשפטית שלא קיבלה כל מנדט מהציבור.

המחבל לא הועסק בישיבה/ נתנאל אריאל, בית-אל

לאחר הפיגוע בישיבת מרכז הרב פורסמה ידיעה לפיה המחבל הועסק בישיבה.

לכאורה לא היה צורך להתייחס לנקודה, היה ברור שאין אמת בדברים, ולאחר שהרב קנייבסקי פסק שלא להעסיק ערבים בישיבות שכחה הסערה.

בשבוע שעבר, בעקבות פיגוע הדריסה השני, נזכרו הכתבים באותו מחבל שכאילו הועסק בישיבת מרכז הרב והזכירו את זה בכתבותיהם.

כבוגר הישיבה, אני יכול להעיד שהמחבל לא הועסק בישיבת מרכז הרב או בישיבה לצעירים, וזו פשוט טעות. כדאי שקוראי 'בשבע' ידעו את האמת ולא ילכו שולל אחרי פרסומים לא אחראיים בתקשורת.