בשבע 304: מכתבים

קוראי העיתון , ו' באב תשס"ח

מי צריך את 'כולנו'/ שרית שנהר, נוה אפרים 
 
משווקים לנו מוצר חדש, מפלגת כולנו. מספרים לנו שזו תהיה מפלגה עם מגוון נציגים מרשים: מליאורה מינקה שרואה  עצמה כרפורמטורית דתית דגולה, דרך יהודה גלעד ומיכאל מלכיאור תומכי  גרוש יהודי קטיף, ועד חילונים מוצהרים. אומרים לנו שכולנו תהיה 'אחלה של מפלגה'  שיהיו לה יותר חכים משהיו אי פעם למפד"ל.  ומה תקדם  כולנו? ברור שהמפלגה הזו תהיה משענת למערך-קדימה כשיכינו גרוש נוסף. וחוץ מזה?  כלום!  כל אחד יפעל או לא יפעל לפי רצונו ולפי האינטרס שלו. כשהוא בטוח שהמשכורות והפנסיות יזרמו לחשבונו עד סוף חייו. ראה אבו חצירה ויהודה בן מאיר.
 ומי יצביע לכולנו? רק דתיים ימניים מובהקים. השאר יצביעו ישירות למערך או לקדימה. כולנו היא אבן גולל על הציונות הדתית  ואולי על יותר מכך. לא חבל? 
 
ממתי מצילים נחשים?/ חיים דויטש, חולון

רבים מכירים את הסיפור על הנחש שקפא מקור, ואז הגיע יהודי וחימם אותו תחת בגדו. כשהתחמם הנחש, הוא הכיש את מצילו למוות. האם אין זה בדיוק מה שקורה עם אנשי הפתאח שישראל מצילה מעזה? הם הרי שונאים אותנו ואינם מכירים בנו, אז למה אנחנו מצילים אותם? איזה מין עם מציל ומטפל ברוצחיו?

לא כשר, וגם מסריח (בתגובה ל'תוכניות לא כשרות', 'מיקרוסקופ', גיליון 303)/ ציפי לידר, ירושלים

חבל מאוד שגלי צה"ל, אשר בשנים האחרונות מנסה להיחשף יותר למאזינים הדתיים על ידי שילוב שדרנים חובשי כיפות, מפירה את האיזון העדין על ידי הכנסת נימות אנטי-דתיות, כמו פינתו של גיל חובב שעסקה במסעדת 'פירות ים'. גישה זו פוגעת לא רק בציבור הדתי והמסורתי, אלא גם באופייה הציבורי של התחנה.

כנראה שרק אם הציבור הדתי יימנע מהאזנה לתחנה ויפגע ברייטינג שלה, יגיע התיקון הנדרש.

הסתה לטבח יהודים/ יצחק דוכן, פתח תקווה

הסופר מאיר שלו 'חשף' לאחרונה את הגורם לשחיתות הגואה ולפשיעה הגוברת בישראל. בלשונו הספרותית נותן שלו דיאגנוזה להיווצרותה של השחיתות והפשיעה שאינה בוחלת בשום ברצח. האשם הוא בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, כי: "העובדה שמעבר לקו הירוק, כה סמוך אלינו... אין חוק – מחלחלת ומשפיעה".

אין גבול לעוצמת השנאה של שלו כלפי מתיישבי יו"ש והמחנה ממנו הם באים. חיילי ההסדר המשרתים במיטב היחידות הלוחמות של צה"ל כדי להבטיח את שלום אזרחי ישראל, כולל מאיר שלו עצמו, הם בלשונו: "החברה המשתמטת הזאת". ויש לשלו גם פתרון מעשי לביעור השחיתות, הפשיעה ולקירוב השלום: "מה שחסר עכשיו לצה"ל זה התותח הקדוש".

זו המלצתו של הסופר 'הנאור', בלי בושה, שחור על גבי לבן, מעל דפי 'ידיעות אחרונות', המסרב להדפיס תגובה הולמת על הסתה לטבח יהודים מעל דפיו. מי שמאשים את צה"ל בפשעי מלחמה בגין פגיעה לא מכוונת באזרחים, הוא זה המטיף לבצע בכוונה תחילה טבח עם המוני באזרחים שחטאם הוא יישוב הארץ.

ללמוד מהמרגלים/ משה בודק, חיפה

השבוע פורסם כי עומדים למגן את הכנסת מפני ירי תלול מסלול. בו זמנית ממגנים את הבתים בשדרות ובשאר יישובי הנגב המערבי. אחרי אשקלון, יש להניח שבקרוב יגיע גם תורן של אשדוד וקרית גת.

אך מה נעשה כשלחיזבאללה ולחמאס יהיו טילים שיכסו את כל מדינת ישראל. נמגן את כל המדינה?

מההיסטוריה אנו למדים שמגננה אינה משיגה את מטרתה. קו מז'ינו הצרפתי, לדוגמה, התגלה ככישלון במלחמת העולם השנייה. גם כשמשה שולח את המרגלים הוא מצווה עליהם לבדוק אם העם "חזק הוא או רפה", ןמסביר המדרש: "סימן מסר להם, אם בפרזין יושבין, חזקים הם שסומכים על גבורתם, ואם בערים בצורות הם יושבין – חלשים הם".

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות
  
   נמלט מהשוטרים בכניסה לבית המשפט.
 עורק דין.

מורה תלש דפים ממחברתו של תלמיד שהאריך בחיבורו.
 כל המוסיף, קורע.

15 טון ענבים נגנבו על ידי בדואים בדרום הארץ.
 אין כָּרֶם.