בשבע 305: המתנחלים של פוטין

מדוע הרוסים, שדיכאו באכזריות את הבדלנות הצ'צ'נית, תומכים בבדלנות של המחוזות בגיאורגיה ● גם הטקסנים היו פעם מתנחלים – במכסיקו, וניהלו מאבק מר כדי להסתפח לארצות הברית.אליקים העצני , י"ג באב תשס"ח

איך הצביעות חוגגת. בגיאורגיה, רוסיה תומכת בבדלנות של דרום-אוסטיה ואבחזיה. אבל מי יזכיר לה את צ'צ'ניה, שגם היא ביקשה להתבדל, אך פגשה רוסיה אחרת, שהסתמכה על ריבונותה המקודשת ודיכאה את הצ'צ'נים במחיר מאות אלפי הרוגים והפיכת גרוזני, בירת צ'צ'ניה, לתל חורבות? והמערב דו-פרצופי לא פחות. בגיאורגיה הוא תומך בהתלהבות "בשלמותה הטריטוריאלית של גיאורגיה" ומתנגד לבדלנות של האוסטים והאבחזים, אבל בקוסובו בדיוק ההיפך: הקים מדינה נפרדת! בבלגרד משפשפים את העיניים בתימהון: הלא לסרביה אותן זכויות ריבוניות בקוסובו כמו לגיאורגים בדרום-אוסטיה.

אם כן, מדוע מה שטוב לגיאורגים – רע אצל הסרבים? מה קרה? המשפט הבינלאומי החליף עורו? לא ולא!
עפ"י המשפט הבינלאומי (אחד הפרוטוקולים של אמנת ג'נבה) הסכסוך בין גיאורגיה לדרום-אוסטיה אינו מוגדר כ'בינלאומי', ועל כן האוסטים החמושים אינם נחשבים לוחמים ומעצמות זרות אינן רשאיות להתערב. אלא, כשתותחי אינטרסים מעצמתיים רועמים,  מוזות "שלטון החוק הבינלאומי" שותקות: לגיאורגיה, המתעמתת עם רוסיה ומתדפקת על שערי נאט"ו, דין אחד - ולקוסובארים המוסלמים, החוסים בצילה של סעודיה ומנצלים את אופנת הפייסנות המערבית כלפי האיסלם, דין אחר.

את מידת הדין ממצים רק עם הקטנים, ישראל למשל. כי לרבי - מותר!
 
כמה עובדות על דרום-אוסטיה, ומשמעותן.

מספר התושבים הוא כ-70 אלף בסך הכל, ומהם כשני שלישים, 45 אלף, הם אוסטים. היתר הם גיאורגים (שעד לשנות ה-80 היו שם רוב). אשר לאוסטים, 90 אחוז מהם רוסים, מכוחם של דרכונים שרוסיה חילקה שם בנדיבות, במגמה פוליטית ברורה ושקופה. גם הרובל הרוסי נפוץ. פרשן מדיני שואל באינטרנט: דרום-אוסטיה היא למעשה יציר כפיה של רוסיה, פרי מדיניותה לערער את עצמאות גיאורגיה. לו חילקה ארה"ב פספורטים אמריקניים במכסיקו, האם זה לא היה נחשב סיפוח דה-פקטו?!

עכשיו נבין טוב יותר את הידיעות בדבר הפצצת הבירה צ'ינוולי ע"י הגיאורגים ואת קול הזעקה שהרימו הרוסים בדבר 1400 הרוגים בהפצצה הזאת, עד כדי טענת ג'נוסייד. לכאורה, איזו מדינה תפציץ אזרחים בתוך שטחה הריבוני? ומדוע הגיאורגים עברו כמעט בשתיקה על קורבנות ההפצצה הזאת, ודווקא הרוסים הביעו כאב עז והשתתפות כנה, אפילו פוטין ביקר שם וכמעט הזיל דמעות? פשיטא: מפני שבבירה צ'ינוולי כמעט כולם רוסים! ולכן היה יכול נשיא רוסיה, מדוודב, להכריז "נגן על אזרחינו הרוסים " ולשלוח את הצבא.

תופעה דומה מוכרת מן המדינות הבלטיות שזכו לעצמאות כשהתפוררה ברית המועצות. הסובייטים נסוגו, אך השאירו במקום – 'מתנחלים' רוסים, ואוי למי שייגע בהם! הצביעות חוגגת: מתנחלים יהודים בארץ יהודה, רק הם – 'בלתי חוקיים'.

ארץ המתנחלים

מתנחלים רוסים  בשטחי בריה"מ לשעבר אינם תופעה ייחודית בעולם. איטלקים נשלחו למחוז האיטלקי הצפוני אלטו-אדיג'ה (דרום-טירול), שרוב תושביו אוסטרים דוברי גרמנית, אולם היטלר העניק אותם לחברו מוסוליני 'במתנה'. דוברי הגרמנית שאפו להינתק מאיטליה, היה שם טרור והחבל זכה לאוטונומיה נרחבת. עם זאת, השלטון המרכזי מתאמץ לשנות את המאזן הדמוגרפי באלטו-אדיג'ה. ואיך הוא עושה זאת? בעזרת הטבות מפליגות  למתנחלים איטלקים!

ובכל זאת, אם תשאלו אנשי תקשורת ואינטלקטואלים איטלקים מה דעתם על המתנחלים היהודים במולדתם היהודית העתיקה, תיתקלו ביחס שלילי ודוחה. הרי האיטלקים מיטיבים להכיר את הפתגם הלטיני: "Quod :licet Jovi non licet Bovi" "מה שמותר ליופיטר אינו מותר לשור".

בשום מקום בעולם – בצפון אירלנד, היכן שפרוטסטנטים אנגלים וסקוטים התנחלו בארץ קתולית, באלטו-אדיג'ה, בגיאורגיה, בארצות הבלטיות – לא העז אדם להציע לגרש את 'המתנחלים'. רק בישראל. ומי הנהיג את הזוועה הזאת בארצנו? אנחנו, שהגלות עדיין מקננת בנו, ובאין זר שיגלה אותנו, אנו עושים זאת לעצמנו!

הסיפור הגדול והמרתק, איך מתנחלים כבשו ארץ והקימו מדינה, שייך לטקסס – אחרי אלסקה המדינה הגדולה בכל מדינות ארה"ב. מי מאיתנו שיבקש להתמודד עם אמריקנים צבועים וצדקנים, הבאים לפקח עלינו ביהודה ושומרון ולהטיף לנו מוסר, כדאי שיזכיר להם, איך באה לעולם טקסס האמריקנית.

טקסס (השם לקוח משבט אינדיאני מקומי) היתה חלק מן האימפריה הספרדית, מקום עזוב, ריק ושכוח אל. ברצותם להפריח את השממה (נשמע מוכר?) העניקו הספרדים רישיון התיישבות לקבוצת מתנחלים צפון-אמריקנים (כך הם נקראים בספרות: settlers""!) , בראשות מוזס אוסטין (מכאן שם הבירה – אוסטין).  זמן קצר לאחר מכן זכתה מכסיקו בריבונות, ובשנת 1821 העניקה הממשלה החדשה את הרשיון לבנו של אוסטין. המתנחלים האמריקנים הקימו משקים חקלאיים ותוך 15 שנים הגיע מספרם ל-30,000. הם כוננו מינהל עצמי, והם הם שעיצבו את המושג "טקסס" כיחידה גיאוגרפית-חברתית (נשמע מוכר?). אלא שככל שגדלו והתפתחו, וככל שעמדו על זכויותיהם כיישות ייחודית, גברו החיכוכים עם שלטונות מכסיקו שחששו מפני כוחם העולה, וגם זה נשמע מוכר. המתנחלים דחו ניסיונות התערבות מצד השלטון שהצר את צעדיהם, בשנת  1835 מרדו ושנה לאחר מכן הכריזו עצמאות.

קבוצה קטנה אך מובחרת של מתנחלים עמדה לבדה במתחם כנסייתי מבוצר בשם 'אלאמו' מול כל הצבא המכסיקני והושמדה עד אחרון המגינים. עד היום, זו 'המצדה' שעליה מתחנך כל ילד אמריקני - למרות שבשעתו, אמריקה הגדולה עמדה מן הצד ולא נקפה אצבע לטובת 'המתנחלים', שלגורלם היתה אדישה. בתחילה, רמס הצבא המכסיקני את צבא המתנחלים בראשותו של סמואל יוסטון (גם על שמו קראו עיר), שנאלץ לסגת ולהפקיר בית ורכוש. אולם לאחר מכן, בהתקפת בזק מבריקה  -  קרב סאן-ג'קינטו – הפתיע צבא המתנחלים את הצבא המכסיקני והשמידו. מפקדו, הגנרל סנטה אנה, נפל בשבי ופדה את חייו תמורת ויתור על כל טקסס, שזכתה לעצמאות. הטקסנים, שביקשו שארצות הברית תספח את המדינה אליה, נתקלו בסירוב.

10 שנים היתה טקסס רפובליקה עצמאית, ודגלה - כוכב בודד. רק כשראתה ארה"ב את ניסיונות אנגליה וצרפת לתקוע רגל בארץ הענקית והעשירה הזאת, הואילה לספח אליה את 'המתנחלים' ומדינתם (1845) , והיתר – היסטוריה.
עד היום לא תראו בטקסס את דגל ארה"ב לבדו, מבלי שיתנוסס לצידו עוד דגל, דגל הכוכב הבודד.

הנשיא בוש הוא טקסאני גאה, אך הקונדוליזה שלו רודפת מתנחלים יהודים. האם מישהו טרח אי-פעם להזכיר להם את 'מתנחלי טקסס'?