בשבע 305: מיקרוסקופ

שמואל אדלמן, עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , י"ג באב תשס"ח

ממינכן לבייג'ין/ שמואל אדלמן

טקס הפתיחה של האולימפיאדה בבייג'ין ששודר ביום שישי שעבר נחשב כאירוע תקשורתי מהגדולים בעולם. אפילו את הערוץ הראשון הוא הצליח להעיר מהתרדמה בה הוא שקוע בדרך כלל ולגרוף רייטינג נאה של 26%.

לאחר החלק הראשון שכלל מופעי לייזר וטכנולוגיה שידרה הטלוויזיה לכמיליארד יושבי תבל את תהלוכת 205 המשלחות של המדינות המשתתפות. לא הרבה אחרי המשלחת הישראלית הכריז שדרן הערוץ הראשון על כניסתה של משלחת פלשתין כשבראשה מתנופף דגל אש"ף. אומנם מרוץ טרקטורים בשטח בנוי או תחרות חפירת מנהרות עוד לא סווגו כתחרויות רשמיות באולימפיאדה, אבל אין כמו הפלשתינים לנצל כל במה תקשורתית להכרה בינלאומית. האמת שאין זו הפעם הראשונה שפלשתינים לוקחים חלק באולימפיאדה.  לפני 36 שנה, באולימפיאדת מינכן, חטפו פעילי 'ספטמבר השחור'  ספורטאים ישראלים. במהלך החטיפה וניסיון החילוץ הכושל נרצחו 11 ספורטאים ישראלים. על פי פרסומים שונים  מתכנן הטבח טען כי את המבצע מימן לא אחר מאשר אבו מאזן.

הטלוויזיה הישראלית לא נשארה אדישה למראה המשלחת הפלשתינית. "אתם יודעים מה", אמר השדרן בשידור חי, "נחמד לראות אותם פה".

הידד לעיתונות המגויסת/ עדי גרסיאל

המלחמה בקווקז היא לכאורה סיפור רחוק שלא היה אמור להשתלט על הכותרות הראשיות בימים של אירוע הספורט הגדול בעולם, אפילו לא בעונת המלפפונים. אך העיתונות הישראלית הפתיעה השבוע ולא ויתרה על מעקב יומיומי, שליחת כתבים לאזורי המלחמה ופרשנויות – גם גלובליות וגם כאלה שניסו ולמצוא מקבילות לאזורנו. נכון, על חלק מהתמונות הקשות אפשר היה לוותר, ולא תמיד הדיווח צריך להתרכז בנקודה הישראלית; ובכל זאת, ברגעים מסוימים התקשורת הישראלית הזכירה השבוע שעיתונות היא יותר מאשר בידור/יחצ"נות במסווה של חדשות.

פיטרת וגם ירשת?/ חני לוז

ד"ר ח'ליל רינאווי, חוקר תקשורת, התמנה לחבר הוועד המנהל הנוכחי של רשות השידור ובתפקיד זה פעל נמרצות להעביר את מנהל הטלוויזיה בערבית מתפקידו ודרש למנות מנהל ערבי. במהלך כהונתו כחבר הוועד המנהל, הוא היה חבר בוועדה שסיננה את המועמדים מתוך הרשות שביקשו לאייש את המשרה שהתפנתה. רינאווי דחה את כולם ודרש שימונה מנהל ערבי. לפני כמה חודשים הגיש רינאווי את התפטרותו מהוועד המנהל. סיבת הפרישה שפורסמה בעיתונות היתה הובלת מחקר תקשורתי מטעם מכון מחקר בארה"ב. והנה, הפלא ופלא, כעבור כמה חודשים הוא נמצא בישראל, עיתותיו בידיו, והוא פנוי להגיש את מועמדותו לניהול הטלוויזיה בערבית.

פניה משותפת של 'לדעת' ותדמי"ת ליו"ר הכנסת לפסול את מועמדותו של רינאווי, שתוך כדי אותה קדנציה הספיק להעביר את ההחלטה לפטר את המנהל, לפסול מועמדים אחרים, לדרוש מינוי מנהל ערבי לטלוויזיה ולהגיש את מועמדותו לאותה משרה  – נענתה בלקוניות על ידי יו"ר רשות השידור שהכל נעשה על פי החוק ו"כללי מנהל תקינים" וכי אין בכוונת הרשות להתייחס להליכי המכרז. השבוע נשלחה תשובה משותפת של שני הארגונים ליו"ר הרשות, גביש, שלא להתערב בשיקולי ועדת המכרז ולפסול את מועמדותו של רינאווי על הסף. "משל למה הדבר דומה – רשות השידור קבלה אישור למכירת נכסים, אתה מתפטר מתפקידך ולאחר חצי שנה קונה את הנכסים", כתבו אלי פולק יו"ר 'לדעת' ונחי אייל מנכ"ל הפורום המשפטי לגביש. 
 
'הארץ' נגד אולמרט/ ישראל מידד  
 
הסיפור של שחיתויות אהוד אולמרט – סיפור אחד עם הרבה פרקים – מאפשר מבט רענן על התקשורת הישראלית.  פתאום יואב יצחק הוא הגיבור של ארי שביט על הגילוי שלו בפברואר 2006 על הבית ברח' כרמיה.  ומה עוד, אלא שהעיתון הליברלי, 'הארץ', קצת מגזים בסיקור או, לכל הפחות, בניסוח הכותרות.
 
לפני שבועיים בעמ' 4 של העיתון התנוססה כותרת גדולה: "המשטרה: שאולמרט יפריך החשדות נגד בחדר החקירות".  השבוע בעמ' 6, קראנו: "ראש הממשלה לא הצליח להפריך את החשדות נגדו".  כבעל תואר שני במדע המדינה  ובחינוך אזרחי, אני מודה שנחרדתי.  הרי אדם חף מפשע כל עוד לא הוכח אשמתו והוא הורשע בבית משפט.  זה אחד היסודות של המשטר הדמוקרטי.  והנה, בהתלהבות בלתי-מוסברת, העיתון לאנשים חושבים הפסיק לחשוב ומהלל שיטה משטרתית פסולה.
 
אני רק יכול לנחם את מר אולמרט בכך שעכשיו הוא יודע איך ציבור המתנחלים מרגישים מההתייחסות העיתונאית של 'הארץ'.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

כתב ידיעות אחרונות, צדוק יחזקאלי, שנשלח לדווח על המלחמה בעיר הגיאורגית גורי, נפצע בחילופי האש באמצע השבוע. נכון ליום רביעי הוא מאושפז בהדסה במצב קשה.

ועדת הרדיו של מליאת רשות השידור אישרה השבוע פה אחד את ביטול שיטת הפלייליסט ברשת ג'. על פי  השיטה ועדת עורכים מצומצמת קובעת אילו שירים יושמעו שוב ושוב בתחנה בנוסף, החליטה הוועדה להחזיר את שידורי הלילה של רשת ב'.

שלום קיטל, עיתונאי ותיק ולשעבר מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, התמנה ליועצו האסטרטגי של אהוד ברק.

הרשות השנייה החליטה לקנוס את תחנת הרדיו האזורית הערבית ’א-שאמס’ ב-2 דקות של זמן פרסום, בעקבות תשדיר ששודר כמה פעמים לפני מספר חודשים. בתשדיר נקראו המאזינים להגיע להפגנת הזדהות עם תושבי עזה  באום אל-פאחם.