בשבע 305: להם יש כסף, לי יש קבלות

הוא לא נבהל מהסקרים הלא מחמיאים, בטוח שהציבור החרדי והדתי בירושלים יתייצב מאחוריו, מציג קבלות על ימניות ועל תמיכה בהתיישבות, ומבטיח שגם לחילונים ואפילו לערבים אין מה לדאוג.

עדי דוד , י"ג באב תשס"ח

השבוע נורתה יריית הפתיחה הרשמית לבחירות המוניציפאליות בעיר ירושלים. לרשימת המתמודדים על ראשות העיר נוסף מועמד חדש, ססגוני לא פחות מהיתר. ח"כ  הרב מאיר פרוש מיהדות התורה נבחר השבוע ע"י חברי מפלגתו להיות המועמד החרדי לראשות העיר, במקומו של אורי לופליאנסקי, ראש העיר המכהן בחמש וחצי השנים האחרונות. בכך מצטרף פרוש אל רשימת המועמדים המכילה את ארקדי גאידמק, ניר ברקת ופרופ' שלמה מור יוסף, ואולי גם אריה דרעי. אין ספק כי הקרב הפוליטי הצפוי להעסיק בחודשים הקרובים את תושבי ירושלים, ואת מדינת ישראל בכלל, יכיל הפעם לא רק דרמה אלא גם לא מעט צבע
.

על מאזן ההגירה השלילי: "יש אלפים שרוצים לגור בירושלים, וצריך לתת להם תמיכה. כסגן שר הבינוי והשיכון העברתי בכנסת חוק שעל פיו יינתן לכל זכאי של משרד השיכון מענק בסדר גודל של כמאה אלף ₪. החוק עבר את כל הקריאות כבר ב-2001, וצריך רק לדאוג להפשיר אותו, כדי שאזרחים צעירים יוכלו לחזור לגור בירושלים"
האם ירושלים, שידעה לקבל ראש עיר חרדי אחד, תקבל אל חיקה גם את פרוש? בינתיים כבר התקשרו לבקך אברום בורג, ממלא מקום עיריית ירושלים עמוס בר חיים, ורבים נוספים.

ח"כ מאיר פרוש, בן 53 ואב ל-12, מייצג ברשימת 'יהדות התורה' בכנסת את סיעת 'שלומי אמונם' ממפלגת  'אגודת ישראל'.  המהלך הנדיר של הצבתו כמועמד מוסכם במקומו של ראש עיר מכהן התבצע בעקבות הסכם פנימי שנחתם לפני כמעט עשור בין דגל התורה, תנועתו של אורי לופוליאנסקי, לבין אגודת ישראל. אז הוחלט שאגודת ישראל תתמוך בלופליאנסקי לקדנציה אחת בראשות העיר, ובתמורה לכך, בבחירות תשס"ט (2008) יתמכו כולם בח"כ פרוש, נציג ה'אגודה'. כעת נותר לראות אם החילופין הללו יתקבלו גם על דעתם של רוב תושבי הבירה.

ירושלמי מלידה

מאיר פרוש הוא בן לשושלת מפוארת של פוליטיקאים. אביו, הרב מנחם פרוש, שימש 37 שנה כחבר כנסת מטעם אגודת ישראל, ואף סבו, הרב משה פרוש, היה עסקן בכיר באותה המפלגה בתקופת המנדט הבריטי ובימי הקמת המדינה.
פרוש עצמו מכהן כחבר כנסת מזה 12 שנה, מתוכם 5 שנים כסגן שר הבינוי והשיכון. את הכנסת והממשלה הוא מכיר מקרוב, וזהו דבר שלטענתו עשוי להכריע את הכף לטובתו בקרב על ראשות העיר, כאשר הוא מתחרה מול פוליטיקאים בראשית דרכם, ואילו הוא כבר פוליטיקאי משופשף.

"מבין כל המועמדים האחרים לראשות העיר, את הניסיון הרב ביותר יש למאיר פרוש", הוא מעיד על עצמו, "ניסיון יש לי, כסף יש לאחרים".

גם  ירושלים העיר והפוליטיקה שלה אינם חדשים בעבור פרוש. מלבד היותו יליד ותושב העיר, הוא כיהן בה כחבר מועצה לאורך 13 שנה, מתוכן 7 שנים כסגן ראש העיר. אבל הפעם, כנראה, החליט פרוש כי הגיע הזמן ללכת עד הסוף. סגנים יש הרבה, אבל ראש העיר ירושלים יש רק אחד, ולשם הוא שואף להגיע.

הבחירות בעיר הבירה צפויות להתקיים בעוד כשלושה חודשים. לראש העיר הנבחר צפויה התמודדות עם קשיים רבים שאליהם נקלעה העיר בשנים האחרונות. מצוקת הדיור, המחסור במקומות התעסוקה בעיר, בעיות תחבורה קשות בעקבות בניית "הרכבת הקלה", יחסי חרדים-חילונים-ערבים, ולקינוח, מצעד הגאווה. על כל זה יש להוסיף את מצב הביטחון המעורער, על רקע פיגועים קשים שאירעו בעיר בשנה האחרונה.

ח"כ פרוש, למה שנבחר דווקא בך?


על הסקרים המנבאים לו הפסד: "אני לא מאמין בסקרים האלה. . הסוקרים לא יודעים להעריך ולשקלל את אופן ההצבעה של הציבור החרדי והדתי. ובכלל, הסקרים יצאו עוד לפני שעשיתי קמפיין ויצאתי עם ההחלטה שלי לרוץ"
"ישנן החלטות ממשלה לטובת ירושלים, רק לא מיישמים אותם, וצריך מישהו עם ניסיון, שיודע איך בנויים משרדי הממשלה ומי מושך בחוטים, כדי לנענע ולזעזע את משרדי הממשלה. ומבין כל המועמדים, למאיר פרוש יש את הניסיון הרב ביותר" הוא אומר, בבוקר שלמחרת בחירתו פה אחד ע"י מזכירות מפלגתו.

כשאני שואלת אותו מה גרם לו לוותר על העשייה הפרלמנטרית בכנסת ולרוץ לבחירות מוניציפאליות, הוא משיב כי מצבה הרגיש והלא פשוט של ירושלים והדיבורים על חלוקת העיר, הם שמניעים אותו לעשות את הצעד.

"אסור לוותר על שלמות העיר. הערבים עדיין לא ויתרו על זכות השיבה והם רוצים לקבל גם את קטמון. ניר ברקת הולך לצרף לרשימה שלו נציגים מקדימה, שבמפורש מבקשת למסור חלקים מירושלים, ואסור לתת לזה לקרות. הוא הולך להרדים את הציבור" מזהיר פרוש. "מלבד זאת, מצוקת הדיור בעיר ויוקר הדיור בירושלים מביאים צעירים לעזוב את ירושלים מדי שנה, וכך נוצר מאזן הגירה שלילי. מחקרים מראים שיותר מ-40% מהצעירים שעוזבים את העיר עושים זאת בגלל יוקר הדיור. אנחנו קיבלנו את העיר העתיקה בשנת 67' כאשר היינו 72% יהודים  ו-% 28 לא יהודים. היום אנחנו רק כ- 66% יהודים, ו-% 34 הם לא יהודים. זה גם דבר שצריך להדאיג אותנו. צריך להביא לירושלים כמה שיותר יהודים".

ומה הפיתרון שאתה כראש העיר, אם וכאשר, תוכל להציע למצוקת הדיור?

"כמי ששימש 5 שנים כסגן שר הבינוי והשיכון, אני יכול לומר בוודאות כי ניוד של אוכלוסיה יכול להתבצע בשני תנאים: כאשר אדם מאמין שהוא רוצה לגור במקום הזה, וגם על ידי עזרה חומרית. יש אלפים שרוצים לגור בירושלים, וצריך לתת להם תמיכה. כסגן שר הבינוי והשיכון העברתי בכנסת חוק שעל פיו יינתן לכל זכאי של משרד השיכון מענק בסדר גודל של כמאה אלף ₪. החוק עבר את כל הקריאות כבר ב-2001, וצריך רק לדאוג להפשיר אותו, כדי שאזרחים צעירים יוכלו לחזור לגור בירושלים".

בנוסף למצוקת הדיור, מציין פרוש גם את בעיית התעסוקה ההולכת ומחריפה בעיר, וכן  את המצב הביטחוני. "דיור ותעסוקה, ביטחון ותחבורה, אלו דברים שמעיקים על תושבי העיר. הממשלה קוראת את המחקרים ומחליטה לעזור לתושבי ירושלים, אך בפועל היא לא עוזרת להם. ירושלים צריכה מישהו שינער את משרדי הממשלה. אם הממשלה תיישם את כל ההחלטות שקיבלה בנושא ירושלים אך הקפיאה, ירושלים מסודרת. אני יותר מוטרד מחוסר המעש של משרדי הממשלה בנוגע לירושלים, מאשר מהשיחות של אולמרט-אבו מאזן".

נראה כי פרוש אינו נח, ולדבריו, יש בידיו גם רעיון מוכן כיצד לפתור את בעיית התעסוקה בעיר. "ישבתי עם מר שלמה קאליש, כלכלן מצליח בתחום ההיי-טק במיוחד, והוא מרכז בעבורי צוות של כלכלנים שאמורים לתת תוכנית איך אנחנו יוצרים פה עוד מקומות תעסוקה".

כולם יתייצבו מאחוריי


על תמיכת מפלגתו בממשלת שרון: "כסמן ימני, לא לקחתי חלק בהעמדת הממשלה הזו של ההתנתקות, ובוודאי שאחרי שהיינו חלק מהממשלה לא לקחתי שום תפקיד שהוצע לי, כי לא רציתי ליהנות מהממשלה הזו. אף אחד לא יכול לשנות את התפיסה שלי שבאה מתוך אמונה, ולא כמו אלו שלצורך הפוליטיקה, לימים הם ימין ולימים הם שמאל"
החלטתו של פרוש לעזוב את משכן הכנסת ולהתמודד על ראשות העיר הפתיעה רבים. על אף הרקורד הפוליטי שלו כבן למשפחת פוליטיקאים משופשפת ומוערכת, יש שרואים בהחלטתו הימור לא קטן. אחרי הכל, לאחר למעלה מחמישים שנה בהן ראש עיר חילוני שלט בכיפה, זכו החרדים והדתיים בעיר להישג מרשים ותקדימי. אורי לופליאנסקי, חרדי למהדרין, הצליח להיבחר לראשות העיר, ואף להתחבב על תושביה. על פי הסקרים שפורסמו השבוע, אם לופליאנסקי יתמודד שוב על ראשות העיר, יש לו סיכוי לקדנציה נוספת. בניגוד אליו, לפרוש הסקרים לא מחמיאים במיוחד, ומראים כי אם יתמודד במקום לופליאנסקי הוא יפסיד את הבחירות.

הסקרים לא מחמיאים לך. למה שלא תיתן ללופליאנסקי להמשיך, במקום להסתכן באיבוד כל הקופה לטובת מועמד חילוני? 

פרוש לא מתרגש: "אני לא מאמין בסקרים האלה באותה מידה שאני לא מאמין שברקת מנצח את לופליאנסקי (על פי הסקרים. ע.ד) . הסוקרים לא יודעים להעריך ולשקלל את אופן ההצבעה של הציבור החרדי והדתי. ובכלל, הסקרים יצאו עוד לפני שעשיתי קמפיין ויצאתי עם ההחלטה שלי לרוץ".

קשה להשוות בין מאיר פרוש בעל המראה החסידי, הזקן הארוך, וארשת הפנים הרצינית, לבין אורי לופליאנסקי מ'יד שרה', הליטאי עם הזקנקן הקצר שהוכתר בכינוי 'חרדי מחמד', ונדמה שעל פניו נסוך חיוך תמידי.

מה אתה אומר על כך שאתה נתפס כיותר חרדי מלופליאנסקי, ולכן גם כמאיים יותר על הציבור החילוני? יש חילונים שחוששים שתסגור מקומות בילוי ועסקים בשבת, יש לכך ביסוס?

"אורי כראש העיר ירושלים במשך חמש וחצי שנים פעל וידע איך לנווט את העיר, וזה לא רק אורי האיש אלא ראש פירמידה של 9 חברים כשכולנו הולכים בדרך משותפת. מה זה הדיבורים האלה בכלל" - נדמה שפרוש מתרעם על עצם השאלה - "סך הכול מדובר פה על חזות. לופליאנסקי מאמין כמוני, אנחנו בסיעה אחת".

אך מלבד החזות השונה שלהם, לופליאנסקי הוא פחות או יותר קונצנזוס בקרב הציבור החרדי, בעוד שפרוש הפך בשנה האחרונה לאישיות שנויה במחלוקת אצל אותו ציבור, בעקבות הבחירות לראשות עיריית ביתר עלית בשנה שעברה. בבחירות אלו תמך פרוש במאיר רובינשטיין, זאת בניגוד לדעת רבו האדמו"ר מבויאן, שתמך בראש העיר היוצא יצחק פינדרוס. מאז מקרה זה הורחקה משפחת פרוש מחסידות בויאן, והוא עורר עליו את זעמם של רבים מהציבור החרדי.

בעקבות הקרב על ראשות עיריית בית"ר, אתה בטוח שהציבור החרדי יעמוד מאחוריך כאיש אחד?

"אין לי ספק. אנחנו עדיין 3 חודשים לפני הבחירות. גם כאשר לופליאנסקי התמודד ש"ס הציגה מועמד מטעמה, ורק 33 ימים לפני הבחירות הם עשו הסכם, והמועמד של יהדות התורה ניצח בקונצנזוס. וכך גם אני אהיה. לרבנים חשוב מאד שייבחר מועמד דתי, ולכן הם יעשו הכול כדי שכולנו כמקשה אחת נצביע למועמד הדתי. אין כל אפשרות לייחס חלילה לרבנים כאילו הם ממעיטים בחשיבות שבהצעת מועמד דתי ובבחירתו" אומר פרוש.

מה יש לך לומר לאלו המפחדים מהתחרדות העיר ומראש עיר חרדי?

"גם כשלופליאנסקי התמודד דיברו על כך שהחרדים באים לכבוש את ירושלים. שבועונים פרסמו תמונות ומודעות ענק שלו עם הרב אלישיב ואמרו שהרב אלישיב הולך להנהיג את העיר. הדרך הזו ידועה מקדמת דנא, וכל ההסתה חוזרת על עצמה. גם כשאהוד אולמרט הביס את טדי קולק, בעיתונים כתבו שאולמרט מוכר את העיר לחרדים. אבל במציאות, היחסים בין דתיים לחילוניים בעיר מתאפיינים בשקט מוחלט ואין מתח. העיר היום שקטה יותר מאי פעם בכל מה שקשור ליחסי דתיים- חילוניים, אבל יש כאלו שמנסים להיבנות פוליטית על רקע המתח הזה".

יש שטוענים שהעיר כבר מתחרדת והחילונים בורחים ממנה.

"כולם בורחים מהעיר, לא רק חילונים, והעיר משוועת לצעירים שעוזבים בגלל מצוקת הדיור. זה שהעיר מתחרדת זה רק בגלל הגידול הטבעי שיש בציבור החרדי והדתי, ולא בגלל פעולות או מעשים שמתאימים יותר לציבור החרדי. כל אחד יכול לחיות פה, צריך רק לתת לו את ההרגשה הטובה".

ימני מתוך אמונה

במערכת הבחירות הנוכחית לראשות עיריית ירושלים, כמו גם בהרבה מקומות נוספים, לציבור הדתי לאומי אין מועמד מטעמו. ניר ברקת, המתחרה העיקרי מול לופליאנסקי, בונה על תמיכת הציבור הדתי לאומי, ומציע לו שותפות במחנה ציוני מאוחד. גם פרוש, שכסגן שר הבינוי והשיכון שיתף פעולה באופן מוצלח עם ההתיישבות היהודית ביש"ע בתחילת דרכה, מקווה שציבור זה יזכור לו חסד נעוריו בדרכו לקלפי. "מי שזוכר איך כשהייתי במשרד השיכון עשיתי את כל הפעולות עם כל הלב והנשמה והאמונה לטובת הציבור הדתי לאומי, יודע שאם אהיה  בראשות העיר יהיה רק טוב לציבור הדתי לאומי. יהיה טוב גם ליתר הציבורים, אבל אצל הדתיים לאומיים יש לי קבלות".

בכל זאת, אותו ציבור דתי לאומי גם לא ישכח איך בזמן העקירה מגוש קטיף, 'יהדות התורה' עשתה דילים עם אריק שרון והצטרפה לממשלה.

"אני ויתרתי על תפקיד של סגן שר התחבורה כאשר חברים שלי הצטרפו לממשלה, אני אמרתי שאני לא רוצה ליהנות מממשלה שביצעה התנתקות", הוא מצליח להפתיע. "כסמן ימני, לא לקחתי חלק בהעמדת הממשלה הזו של ההתנתקות, ובוודאי שאחרי שהיינו חלק מהממשלה לא לקחתי שום תפקיד שהוצע לי כי לא רציתי ליהנות מהממשלה הזו. אף אחד לא יכול לשנות את התפיסה שלי, התפיסה שלי היא עם אמונה, ולא כמו אלו שלצורך הפוליטיקה, לימים הם ימין ולימים הם שמאל".

האם הפועלים למען ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים יזכו לשיתוף פעולה תחת הנהגתך?

"כשנכנסתי למשרד השיכון מצאתי שם תקציב לביטחון מזרח ירושלים על סך 11 מיליון שקל. היה רצון להעביר את כל הכסף ממשרד השיכון למשטרת ישראל, אבל אני ידעתי שברגע שזה יגיע למשטרת ישראל זה ייבלע שם.  כשסיימתי את תפקידי במשרד השיכון ההקצבה עלתה ל- 21 מיליון ₪. אפשר לשאול את כל אנשי מורשת הכותל, מעלה זיתים והרובע המוסלמי איך פעלתי רבות לטובתם".

כשאני שואלת אותו מה תהיה מדיניותו כלפי ערביי ירושלים, פרוש מפגין דאגה גם כלפיהם. "צריך לתת להם את התחושה שהם תושבי העיר, ובכל מה שקשור לחיי היום יום שלהם צריך לתת להם את מלוא השירות ולדאוג להם לתרומות מכל העולם. כי אני בטוח שכשלאמא יש איפה לקחת את הילד לטיפת חלב בבוקר או לצאת עם הילדים אחרי הצהריים, אין סיבה שהם יתפתו להיות קיצונים נגדנו".

"פעלתי רבות בכל התחומים עבור הדרוזים, הצ'רקסים, הערבים, החרדים, הדתיים-לאומיים, החילונים, אבל יהללך זר ולא פיך" הוא אומר. הניסיון לייצב את תדמיתו כאיש של כולם למען כולם עולה בינתיים יפה, לפחות לפי מוסף השבת של 'מעריב', שם נכתב בסוף השבוע שעבר כי פרוש הוא "איש עשייה עם קבלות, אומן הטיפול באנשים הקטנים".

באם תיבחר, תאפשר לקיים בירושלים את מצעד הגאווה?

"כאדם מאמין אני לא חושב שזה הדבר שבו צריכה ירושלים להתגאות. אבל צריך למצוא את הדרך איך כל תושב ירושלים ירגיש את עצמו יותר שייך לעיר, וכשהוא ירגיש שאנו נותנים לו את השירות כאזרח או כתושב, הוא לא יחפש לו אפיקים חדשים".

אתה בכלל ליטאי מבית, איך הגעת לייצג את החסידויות?

פרוש מגניב חצי חיוך, לראשונה במהלך הראיון שלנו. "זה הסימן שאני יכול להיות כזה, אבל לעשות את העבודה טוב גם עם אחרים. אדם הנבחר לתפקיד צריך להיות בשביל כולם, אם כחבר כנסת- של כל אזרחי המדינה , או כראש עיר - של כל התושבים. ראש עיר סקטוריאלי לא יוכל לבצע את הדברים נאמנה".

אנו יושבים בלשכתו של פרוש באחד הימים העמוסים שלו כאיש ציבור. אתמול בלילה נבחר רשמית לרוץ לראשות העיר, והיום, החל משבע בבוקר, הוא כבר מעניק ראיונות לכלי התקשורת השונים הצובאים על דלתו. בערב הוא צפוי לטוס לחו"ל. פרוש כדרכו, מתנהל ללא גינונים, לא מתאמץ כלל להיות נחמד. הרושם שנוצר אצלי הוא שכמי שרוצה לעבור בהצלחה את כל הדרך ממשכן הכנסת לכיכר ספרא, וכמי שהוכתר כ"אמן הטיפול באנשים הקטנים", פרוש ייאלץ להתאמן קצת יותר כדי להוכיח זאת.