בשבע 305: תיק סגור, שאלות פתוחות

גם לאחר ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגדו, עסקיו הבינלאומיים הסבוכים של אביגדור ליברמן מותירים סימני שאלה ● מצד שני, אין ספק שחשדות דומים כלפי נבחרי ציבור מהשמאל נחקרים בפחות יסודיות ובהרבה פחות זמן.

יאיר שפירא , י"ג באב תשס"ח

אודה ואבוש כי לו פרשת סגירת תיקי החקירה כנגד ח"כ אביגדור ליברמן היתה מתרחשת לפני שנתיים, אזי קל היה יותר לכתוב טור נחרץ אודות המשטרה והפרקליטות המחזיקים נבחרי ציבור כבני ערובה במשך שנים של עינוי דין. המציאות העכשווית של מערכת פוליטית מושחתת וחצופה, ושל קריסת כל נורמה אזרחית מקובלת של הגינות ויושר, ולו רק למראית עין, מחייבת התייחסות זהירה יותר כלפי גופים אלו בבואם לטפל בשחיתות הציבורית.

פרשת ליברמן הראשונה יצאה לדרך לפני כמעט עשר שנים, כאשר מידע שהגיע למשטרת ישראל סיפר על סכום גדול שקיבל ליברמן מבנק אוסטרי. מחקירת המשטרה עלה כי מנהלי הבנק קנו חוזי אופציות על הרובל הרוסי, ועקב הפיחות בשערו חששו כי בעת פקיעת החוזים עלולים הפסדיהם להגיע עד לסכום של 300 מליון דולר. מנהל הבנק האוסטרי פנה אל ליברמן, וביקש לנצל את קשריו הטובים במסדרונות הקרמלין כדי לייסף את שער המטבע הרוסי ולצמצם את הפסדי הבנק. תמורת שירותיו, כך נכתב במסמך שנחתם בין הצדדים, יקבל ליברמן עמלה של שני אחוזים מההפרש בין ההפסדים הצפויים ובין ההפסדים בפועל.

לא ידוע מה היה פועלו של ליברמן, אך הרובל יוסף, וליברמן קיבל סכום של כמעט שלושה מליון דולר. הסכום הגדול היה רק חלק מהעמלה שהגיעה לליברמן על פי ההסכם עם הבנק, ובמשטרה תהו היאך ויתר האיש על מיליונים רבים נוספים. באופן טבעי עלה החשד כי יתרת הסכום זרמה כשוחד לאנשי הקרמלין. אך ליברמן הכחיש, והמשטרה לא הצליחה למצוא כל ראיה תומכת להשערתה.

סביר להניח כי פרשת קשריו של ליברמן באוסטריה היתה נסגרת מזמן אלמלא עלתה פרשת אוסטריה שוב במלוא עוזה שנה מאוחר יותר, כאשר התקיימה בישראל מערכת בחירות. מפלגת ישראל ביתנו, שהתמודדה בבחירות, קיבלה מבנק הפועלים אשראי נדיב של כמיליון דולר, כנגד ערבות בנקאית שהעמיד לרשותה בנק אוסטרי אחר. את האשראי העמיד איש העסקים רוברט נוביקובסקי באמצעות חברה בשליטתו. עוד העלתה החקירה כי חברתו של נוביקובסקי שילמה לחברה הקשורה לליברמן כ-240 אלף דולר בחודשים שקדמו להעמדת הערבות, כנגד חשבוניות תיווך. במהלך החקירה התברר כי ליברמן שוחח בעניין הערבות עם המיליארדר מרטין שלף, שלו אינטרסים כלכליים בישראל וברשות הפלסטינית, וכן קשרים מצוינים עם צמרת הממשל בישראל.

אם היתה המשטרה מוכיחה את השערתה כי מאחורי הערבות למפלגה, ואולי גם מאחורי העברות הכספים המסחריות, עומד מרטין שלף, הרי שאפשר היה לטעון כי מדובר בנתינת שוחד. אך שלף טען כי שימש לא יותר ממתורגמן בין ליברמן ונוביקובסקי, ששניהם אינם שולטים מספיק באנגלית. ולנוביקובסקי, ככול הידוע, אין אינטרסים כלכליים בישראל.

היבט אחר שנבדק בפרשה זו היה האם בהעמדת הערבות על ידי הבנק האוסטרי יש משום עבירה על חוק מימון מפלגות. אך כאן, כפי שפרסם בעבר העיתונאי יואב יצחק, הסתבכה המשטרה עם היד הרכה מאוד שנקטה כנגד הסתבכויות דומות של אנשי מפלגת המרכז המנוחה, שחלק מראשיה היו מיקירי שלטון החוק בישראל. קביעות של אוכפי החוק שהיו טובות עבור דן מרידור, אמנון לפקין שחק ורוני מילוא, הן טובות, מה לעשות, גם כשמדובר בליברמן.

אין ספק כי החזקת נבחר ציבור חשוב ומרכזי כליברמן בחקירה במשך כעשור היא פגיעה קשה בדמוקרטיה. אין גם ספק כי קשרים של מיטב מדינאינו משמאל, שלחלקם קשרים והכנסות לא פחות מפותלים ומרשימים, נחקרים בפחות יסודיות ובהרבה פחות זמן. אך חשוב גם שיידע הציבור מי הם נבחריו ומה מעשיהם.

מזכירה יקרה במיוחד

לפני הכול ואחרי הכול, לשכת עורכי הדין היא גילדה מקצועית. ככזו, נכונו לה קרבות מרים במסדרונות הכנסת ובקומת הוועדות כנגד הצעת חוק מצויינת של חברי הכנסת אופיר פינס ושכיב שאנן ממפלגת העבודה. כידוע, החוק מעניק הגנה לפרנסתם של עורכי הדין, כזו ששום מגזר אחר לא זכה בו. החוק, הנאכף בקפדנות בידי בתי המשפט בעידודה האקטיבי מאוד של הלשכה, לא מאפשר לאזרחים מן השורה להעניק שירותים, ולו גם הטריוויאליים והפשוטים ביותר, העלולים לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין.  אפילו ייעוץ המפנה לקוח אל עורך הדין המתאים יכול להינתן, מבחינת הלשכה, רק על ידי אחד מחבריה.
 
הרישא של הצעת החוק אותה הניחו חברי הכנסת תהיה מן הסתם מקובלת על עורכי הדין ולשכתם. ההצעה באה להסדיר חוקית את מעמד הייעוץ והסיוע המשפטי לשכבות חלשות, ייעוץ שניתן בהתנדבות ע"י סטודנטים למשפטים בשלב ההתנסות המעשית (סטאז'), במסגרות הקרויות 'הקליניקות המשפטיות' של בתי הספר השונים למשפט. הקליניקות הללו פועלות בניגוד לחוק, אך משתלבות היטב עם האינטרסים של הלשכה, כשהן מזרימות אל השוק עורכי דין טריים עם ניסיון מעשי מסוים, וגוזלות עבודה בעיקר מהלשכות לסיוע משפטי לנזקקים של משרד המשפטים, וממסגרות התנדבות דומות של משרדים פרטיים המכונות 'פרו בונו'.

החלק השני של הצעת החוק יהיה, מן הסתם, סמרטוט אדום אל מול פני הלשכה. חברי הכנסת מציעים להתיר לעובדים ומתנדבים של מוסדות ללא כוונת רווח, עמותות בלשון העם, לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי, תמורת תשלום שייקבע ע"י שר המשפטים.  במדינות רבות בעולם עריכת מסמכים שכאלה מותרת לכול אדם. אזרחי אותן מדינות, גם אם אינם נזקקים, לא נדרשים לשלם סכומים גבוהים עבור עבודה שגוזלת דקות ספורות ודורשת מיומנות של לא יותר ממזכירה אינטליגנטית. האפשרות להקים עמותות שכאלו לרווחת הציבור תרגיז אומנם את עורכי הדין, אך תתרום באופן משמעותי לרווחת הציבור כולו.

סדר בקבר רשב"י

אחרי שנים לא מעטות עליתי לקברו של התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי. המראות היו קשים: העזובה, המהומה, המבנים המסוכנים המגובבים כטלאי על טלאי. והיה זה סתם יום של חול. בימי ל"ג בעומר השנה המהומה הגיעה כמעט כדי סכנת נפשות של ממש, ורק זכותו של התנא הקדוש עמדה עד היום כנגד אסון, שבדרך הטבע בוא יבוא חלילה.

בהצעת חוק שהניחו חברי הכנסת מאיר פרוש ודוד אזולאי על שולחן הכנסת, מוצע להקים מנהלת למקום, אליו עולים לרגל כ-400 אלף איש בל"ג בעומר ועוד כ-15 אלף בכל אחד מכשלושים ימים מיוחדים אחרים בשנה. חינה של ההצעה החשובה בכפיפות המנהלת לרבני האזור - הרב של מושב מירון, ורב המועצה האזורית מרום הגליל.