בשבע 307: חזרה בטוחה לבית הספר

אבי קנטרוביץ' , כ"ז באב תשס"ח

בשבוע הבא יחזרו התלמידים לבתי הספר ואליהם יתווספו כ-140,000 תלמידי כתות א' שיגיעו בפעם הראשונה ובהתרגשות רבה לכתות החדשות.

אחת האמהות שאלה אותי:"האם יש לך מה להציע להורי כתות א' בכל מה שקשור לזהירות ובטיחות בדרכים? השבתי לה: ביום שני (פתיחת שנת הלימודים) תתני יד לילדך ותגיעו יחד למדרכה הקרובה לביתכם, שם תעמדו עם הפנים לכיוון הכביש, תתכופפי לגובה של בנך ותביטי בכלי הרכב שנוסעים בכביש ולא תאמיני למה שתראי בעינייך... את לא תראי כלום. יתברר לך כי כל מכונית גבוהה מבנך ומסתירה לו את הדרך... עם העובדה הזאת תצעדי אתו לבית הספר בדרך הבטוחה ביותר. נתון זה צריך להיות מול עינינו כשאנו מתכננים לילדינו את הדרך הבטוחה לבית הספר.

להלן מספר כללים להתנהגות נכונה בדרך:

1. יש להרגיל את הילד/ה לשגרת הליכה לבית הספר ולשגרת חזרה מבית הספר. יש לבחור מסלול בטוח: להימנע מחציות כבישים מיותרות, מהליכה במקומות מוסתרים וכד'.  

2. יש להקפיד על שעת יציאה קבועה מהבית ואין לשנות זאת. כל שינוי מחייב את ההורים להביא אישית את הילד לבית הספר. ילדים מאחרים חוששים להגיע לבית הספר והם מקצרים דרכים ולוקחים סיכונים. 

להורים המסיעים את ילדם ברכבם הפרטי:

1. יש להקפיד על חגירת ילדכם גם בנסיעה קצרה.

2. הילדים ירדו מהרכב רק מצידו הימני – יש לחנות בצמוד למדרכה מימין.

3. חשוב מאוד לקבוע מיקום מדויק וקבוע לאיסוף ילדכם בסיום יום הלימודים.

לילדים הנוסעים בהסעות:

1. להשתדל לקבוע תחנת הסעה שתהיה קרובה לביתכם בלי צורך לחצות כבישים.

2. תחנת ההסעה צריכה להיות במקום בטוח, גלויה ונראית הן לנהג והן לילדים.

3. חשוב להורים ללוות את הילדים (בימים הראשונים) ברכב ההסעה, לבחון את רמת הבטיחות, התנהגות הילדים/הנהג ועוד.

להורים:

הילדים בכתות א' מגיעים למסגרת חדשה. יש צורך להקנות להם הרגלי התנהגות נכונים. זאת הזדמנות טובה גם לנו לחזור ולשנן את הכללים החשובים לשמירת חיינו בדרך.