בשבע 308: קול הנשמה

בדיסק החדש 'הללוי-ה', נותן טל הלוי, לשעבר מפיק במוסיקה הישראלית, את כל הלב והנשמה בקול מיוחד ובעיבוד רוקיסטי סוחף למילים שעובדו מהמקורות.

יאיר פלד , ד' באלול תשס"ח

נא להכיר: טל הלוי, שם חדש בנוף המוזיקה היהודית המתחדשת, אך ישן במוזיקה הישראלית. הלוי, שהיה בעברו בעל אולפן ההקלטות הגדול ביותר באזור הצפון, בו הוקלטו אמנים כמו ברי סחרוף, אביב גפן ואחרים, חזר בתשובה בעקבות סיפור יוצא דופן של נס רפואי שעבר עליו. עכשיו הוא מוציא אלבום בכורה במגוון סגנונות: רגאיי, רוק, מוזיקת עולם, ים תיכון ואפילו קטע חזנות מופלא.

המילים: מהמקורות, עם תוספות. על הלחנים ממונה אשתו, מירב, בוגרת 'רימון' שניגנה והופיעה בעברה עם בכירי המוזיקאים בארץ ובעולם כמו פיטר גבריאל, דני סנדרסון ויוני רכטר וכיום מופיעה לנשים בלבד.  

ואחרי נתוני הפתיחה האלה, נעבור לתוכן האלבום עצמו: הדבר הראשון שמבחינים בו הוא הקול העמוק ומלא הנוכחות של טל, שמזכיר למי שמכיר את קולו של אברהם אבוטבול (בית הקדושה) עם נגיעות של עדי רן (ובאמת יש בדיסק חידוש לשיר 'ושמרו' של עדי רן).

בנוסף, למרות מגוון הסגנונות ב'הללוי-ה', אפשר להגדיר אותו כאלבום רוק לכל דבר. יש שם לחנים ועיבודים של רוק קלאסי כסאחיסטי, שלפעמים מזכיר לך משהו שכבר שמעת (השיר 'הודו'), אבל זה תופס. תופס מהשיר הפותח  'מודה אני', שיר רגאיי/רוק, דרך 'א-ל מלא רחמים', גיור לשיר של ג'סטין טימברלנד, ועד רצועה 7 – 'רשב"י', דואט עם בועז אביטן, הנותן בקולו את הניחוח הים תיכוני, והפזמון הסוחף "בר יוחאי/אין צדיק/ כבר יוחאי" שנותן תחושה כאילו אתה עכשיו בהילולה במירון. ופתאום, בלי שום הודעה מוקדמת – הפתעה: הלוי מוכיח את היותו בן שבט לוי בשיר חזנות אופראי הנקרא 'משיח בן-דוד', שבסוף האלבום זוכה לרמיקס טראנס מקפיץ (אלה אוף שימחעס). שני שירים ראויים לציון מיוחד: הראשון, רצועה מס' 3 - 'הודו', לאוהבי הגיטרות כסאח והרוק. זהו שיר שמאז שהדיסק הגיע אליי הביתה השתלט על הבית, על האוטו ועל הילדים שלא מפסיקים לשמוע אותו פעם אחר פעם. בתי הבכורה אפילו המציאה לו ריקוד. זהו שיר רוק קלאסי, פשוט, קליט וקצבי כמו שרוק צריך להיות, משהו שאי אפשר להישאר אדיש כלפיו.

והשני, 'ענני', הוא שיר רוק רך ומרגש (אלה עובדיה חממה) שנותן לדיסק עומק של נשמה שבאה מהלב היהודי הפועם אל ה': "ואני תפילתי/ לך אלוקי/ אלוקים עת רצון/ אלוקים ברוב חסדך".

טל ומירב הלוי יצרו אלבום מגוון, קליט ופשוט. התחושה של השליחות שלהם מתבטאת גם בשירים וגם בשיטת שיווק ייחודית - "נשלח לך את הדיסק, אח"כ תשלם", שנותנת הרגשה של אמת ורצון להיות איתם באותה המשימה.      

נקודת ציון: הקול של טל הלוי – לא סתם הוא מאותו שבט מפורסם.

מתאים: לכל המשפחה - סבא, סבתא, הילדים, השכנה ממול, השכן מלמעלה.

למה לקנות: בגלל הפשטות, הכיף, הגיוון והריקוד של הילדים.

טל ומירב הלוי התארחו ב'תיבת הניגונים', תוכנית המוזיקה של הטלוויזיה של ערוץ 7   בערוץ התרבות.