בשבע 308: מיקרוסקופ

חני לוז, ישראל מידד, שמואל אדלמן, עדי גרסיאל , ד' באלול תשס"ח

בלי שמות, בבקשה/ חני לוז

עובדי חברת החשמל מקבלים חשמל חינם. עובדי האוניברסיטה זוכים לפטור משכר לימוד עבורם ובני משפחתם. ומה מרוויחים העיתונאים וילדיהם? מסתבר שהצ'ופר הגדול באמת להיותך עיתונאי/ת או בן משפחה הוא היכולת להשפיע לא רק על פרסום, אלא גם על אי-פרסום.

השבוע פורסמו ידיעות ומאמרים דרמטיים על הסכנה לדמוקרטיה מצנזורה עצמית של בעלי ההון, החוששים לשדר את סרטו של מיקי רוזנטל  'שיטת השקשוקה', (שעוסק באחים עופר ודרכיהם לפסגות עושר נוספות העוברות בצמתי הון-שלטון). עיתונאים יזמו כנס חירום על הנושא ערב הקרנת הסרט בסינמטק. אך באותו שבוע ממש, גילינו שלא תמיד חובת הגילוי לציבור הוא החשוב ביותר. לעתים יש להצניע את הגילויים מהציבור מחשש לעינא בישא. של מי? של הקולגות.
לדוגמה: בסוף שבוע שעבר פורסמה ב- Ynet ידיעה על בנם של עיתונאים מפורסמים שנעצר לאחר מרדף בתל אביב.

זאת לאחר שתושבים ברמת אביב דיווחו שראו צעיר מכניס בכוח צעירה לרכב. הסתבר, לאחר תפיסתם, שהצעיר והצעירה היו תחת השפעת אלכוהול ובעת המרדף – סיכן אותו בן של עיתונאים מפורסמים את חייהם של כל מי שהיה בסביבה. בנוסף, הוא התנהג באלימות והיכה את השוטרים שתפסו אותו. למחרת, באתר המתחרה, NRG מבית מעריב, ידעו לספר ביום ראשון על עובד בכיר ב Ynet שהושעה לאחר שנחשד בהטרדת עובדות. בשני הסיפורים  לא היו שמות. סיפורים אנונימיים לחלוטין. לא כמו אותה נכדה-של-שר שפלשה לספארי עם חבריה ונדרסה על ידי פיל, ושם הסב המפורסם  נמרח על שער אחד העיתונים.

הדאגה לצנעת הפרט של המפורסמים 'משלנו' מתגלה כערך עליון. 

נו, אתה כבר כותב בלוג?/ ישראל מידד
 
לפני שבועיים נערך מפגש בין-ארצי ראשון של בלוגרים. אותם אנשים ששעות על גבי שעות כותבים מין יומן אישי, שהמכנה המשותף להם הוא שהם יהודים.  בחסות ארגון "נפש בנפש", ובסיוע נוסף של כמה חברות מסחריות, התכנסו למשך קצת יותר מארבע שעות, למעלה מ-200 אנשים כדי להקשיב לשני פאנלים (השתתפתי באחד המושבים) ולאורח הכבוד, בנימין נתניהו.

הקהל היה די מגוון, אבל ניכר היה שהזן הדתי והלאומי נוכח חזק מאוד.  אבל היו נשים, וחילונים ואנשי שמאל וכצעד ראשון בוודאי שהכנס היה היסטורי.
 
הקסם בבלוג הוא שחוץ מזמן, אין צורך בהשקעה אחרת כדי להריץ אותו, והוא מאפשר לכותב להעלות על המסך בפני העולם כולו כל מה שעולה על דעתו על דעתה ללא צנזורה, כמעט.  הבלוג הוא הערוץ התקשורתי ההמוני החופשי האמיתי. יש אנשים שכותבים בגלוי ויש המתחבאים מאחורי כל מיני כינויים וזהויות סודיים. יש המתרכזים בחייהם האישיים ויש המקדישים את עצמם לפוליטיקה, לטכנולוגיות, להומור או לרכילות. לפי נתונים שמתפרסמים, יש מאות אלפי ישראלים הכותבים בלוגים בישראל שלא לדבר על מיליונים בתבל.  הבלוג הוא שילוב של ספרות ועיתונאות וזכור לנו את העבודה של כמה בלוגרים במלחמת לבנון השניה והתמונות המסולפות. 
 
אם חשבתם להתחיל לכתוב בלוג, כדאי שתתחילו, כדי תוכלו להשתתף בכנס הבא.

זמן אלול בערבית/ שמואל אדלמן

במדור ניו אייג' של אתר NRG הופיעה בראש חודש אלול כתבה לכבוד... חודש הרמדאן.

הכתבה מציעה עשר עצות רוחניות המיועדות, על פי כותרת המשנה, "לציבור קוראינו המוסלמי", עצות כאלו "שגם היהודים יכולים להפיק מהן תועלת לקראת זמן אלול והחגים".

כך, למשל, כדאי לתת צדקה בכל יום שכן, "הנביא מוחמד היה נדיב תמיד ובעיקר ברמדאן".

שאר העצות נראות מקוריות לא פחות: מומלץ לחדול מלקלל ולרכל, לשנן ארבע סורות בקוראן ולקרוא בו חמש דקות. באומץ לב נדיר מוצע לקורא אפילו להימנע מגלישה באינטרנט ומצפייה בטלוויזיה, בנימוק כי יש "להקדיש את מלוא תשומת הלב להתעלות רוחנית במשך החודש הזה".

הכותב שחר שילוח לא רק נותן מידע לקורא, אלא מנסח את 10 העצות  באופן פיוטי : "להתפלל לבד זה נפלא, אבל להתפלל בציבור זה נהדר. רוח הקהילה היא חלק מברכת הרמדאן. אל תחמיצו זאת השנה. אם לא ניתן ללכת למסגד בכל יום, נסו לפחות פעם בשבוע".

לא נותר אלא לקוות שהנהלת אתר NRG תעביר עותק בערבית של הכתבה לציבור המוסלמי בישראל. אולי המוסלמים מצידם יתחילו לבוא לסליחות.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד מנהל הטלוויזיה בערבית תפורק ותורכב מחדש. יצוין כי לאחרונה נשמעו טענות כי מדובר במכרז תפור עבור ד"ר חליל רינאווי, עד לא מזמן חבר בוועד המנהל של רשות השידור.

החידונאי הוותיק שמוליק רוזן (82) יקבל פרס על מפעל חיים בכנס הרדיו השני שיערך החודש בחיפה. רוזן, ממקימי הרדיו, מזוהה  בעיקר עם התוכנית 'קפד ראשו' שממשיכה להיות משודרת בקול ישראל.

השלטונות באירן סגרו את משרדי רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה"  והורו למנהל התחנה לעזוב את המדינה. הרשת הסעודית נחשבת לאחת מרשתות הטלוויזיה הפופולריות בעולם הערבי. האירנים נימקו את צעדם  ב"המדיניות של התחנה, ודיווחים מוטים". את משרדי המתחרה 'אל-ג'זירה', סגרו האירנים כבר לפני שלוש שנים.

שוחרר הישראלי שנחטף בניגריה. קודם לכן טענו חמושים מארגון מחתרת ניגרי שיש להם יכולת לסייע בשחרור, אך דרשו מאתר ערוץ 7 להתנצל על שכינה אותם 'טרוריסטים', בידעה שעסקה בנושא. מנהל אתר ערוץ 7 באנגלית החליט, לאחר התייעצות עם גורמים מדיניים, להסיר את הכינוי.