גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

כלכלה מהבית - תרבות ופנאי (אתר)

השוואת מחירי עמלות הבנקים, התנהלות צרכנית נבונה מול בתי השקעות, שירותי בנק באינטרנט וטיפים לכלכלת בית מאוזנת – האינטרנט עוזר לכם לחסוך כסף.
04/09/08, 19:45
מנדי גרינפלד

לפני כחודשיים יצאה לדרכה הרפורמה בתחום העמלות. הרפורמה הביאה ליצירת רשימה אחידה, מחייבת ומצומצמת של שירותים בנקאיים, הזהים בשמם בכל הבנקים, בעדם רשאים התאגידים הבנקאיים לגבות עמלות. בעקבות הרפורמה יכולים הלקוחות לדעת מהי עלותו של השירות הבנקאי שהם מבקשים לקבל, להשוות בין המחירים המוצעים על ידי הבנקים או גופים אחרים הנותנים את אותו השירות ובין מחירי השירותים האלטרנטיביים ולהחליט כיצד לפעול. בנק ישראל מעמיד לרשותכם באתר האינטרנט שלו מידע שיסייע לכם בהבנת הרפורמה בעמלות, וכלים שימושיים להשוואת מחירי השירותים הבנקאיים. באתר תמצאו מספר מחשבונים שיסייעו בידכם לחשב כמה תשלמו כל חודש, לפי בנק ולפי מספר פעולות. ניתן לומר שזו גם אפשרות להמלצה האם לעבור בנק או לא. www.bankisrael.gov.il

אתר 'בנקים' הוקם בשנת 2004 על ידי שני יזמים, שכמו כל הציבור נתקלו בחוסר מידע כאשר ניסו לברר פרטים בנושאים פיננסיים שונים. מטרת האתר היא להקל על הצרכנים בקבלת מידע בעל ערך אשר יעזור להם להפחית עלויות, כאשר הצרכנים מתמודדים מול גופים פיננסיים ענקיים כמו בנקים, בתי השקעות, חברות ביטוח ועוד. לדברי מפעילי האתר, "היום יותר מתמיד רצוי וצריך להתמקח מול הבנקים. לכל פקיד ולכל מנהל סניף בבנק או במוסד פיננסי אחר ישנה יכולת גמישות בהנחה שהוא יכול להעניק ללקוח. ישנן עדויות רבות של לקוחות של אתר בנקים שניתן לחסוך בין 20%-40% מהעלויות שאנו משלמים עבור ריביות, עמלות ועוד". באתר מידע רב, כולל בנושא הרפורמה בעמלות.
www.bankim.org.il

המלצה חד משמעית היא להשתמש כמה שיותר באתר האינטרנט של הבנק שלכם כדי לבצע פעולות, כמו העברות בנקאיות, הדפסת דפי חשבון ועוד. בנוסף מומלץ לשמור דפי חשבון ואישורים במחשבכם אם צפיתם בהם באתר הבנק, כיון שאחזור מסמכים עולה לא מעט כסף.

דבר נוסף שכדאי לבדוק ולהשוות מול הבנק, הוא כרטיס אשראי חוץ בנקאי של חברות האשראי הקיימות בשוק.

אתר ישראכרט www.isracard.co.il
אתר ויזה כ.א.ל www.cal-online.co.il
אתר לאומי קארד www.leumi-card.co.il

ל'לאומי קארד' יש כרטיס שאינו מוכר בציבור, וכדאי לייחד לו מספר מילים. הכרטיס הינו כרטיס אשראי לכל דבר, אלא שאינו צובר 'נקודות' לסוגיהן, וניתן לצפות בדף החשבון שלו אך ורק באינטרנט (לא תקבלו בדואר דף חשבון), וכיוון שכך הוא אינו עולה לכם כלל. אין כאן דמי חבר, עמלות טיפול ושאר עמלות מוכרות או לא מוכרות. פרטים באתר החברה.

באתר איגוד הבנקים תוכלו למצוא מידע בנושא הרפורמות בשוק ההון, חקיקה חדשה ופסיקות רלוונטיות בבתי המשפט. תוכלו להתעדכן במגמות עתידיות בענף הבנקאות בישראל ובעולם, בבנקאות מקוונת ובשאלת אבטחת המידע ברשת. במדור הספרים תמצאו סקירה מרתקת על הטובים (והטובים פחות) שבספרי העסקים לסוגיהם, היוצאים לאור בארץ ובעולם. במדור 'מצד הלקוח' תוכלו לאמץ עצות שיסייעו לכם להלך בנתיבי הצרכנות הבנקאית. בכלל, כשתגלשו באתר תיווכחו כי הבנקאות אינה משעממת: יש בה חידושים וחדשות, וניסיון להתמודד עם עולם עסקי ומסחרי מתפתח.
www.igudhabankim.org.il

לסיום, שני אתרים בתחום ניהול כלכלת בית.

יוסי אש ונחמן לידור הנם כלכלנים מומחים בעלי שם לתחום כלכלת הפרט והמשפחה, מחלוצי ומובילי התחום בישראל. השניים הנם יועצים קבועים בתקשורת, בעלי פינות ברדיו, טורים בעיתונות והופעות בטלוויזיה. בנוסף, העבירו בשנים האחרונות מאות סדנאות, קורסים והרצאות בהם השתתפו עשרות אלפי משקי בית, הובילו קמפיינים ארציים וייעצו למאות משפחות "אחד על אחד". באתר האינטרנט של השניים תמצאו מידע רב בנושא זה, ואף מידע על קורסים ייחודיים בהם ניתן ללמוד כיצד ליישם את השיטה.www.esh-lidor.co.il

את עמותת 'פעמונים' דומה שאין צורך להכיר לקוראינו. גם מי שנמצא במצב מאוזן יכול ואף מומלץ לו להיעזר מאוד בתכני האתר. באתר תמצאו הרצאות לצפייה ולשמיעה שעוסקות בכלכלת הבית, אוסף של קבצי וורד/אקסל לבניית התקציב החודשי של הוצאות מול הכנסות. קבצים שניתנים להתאמה אישית לפי הצרכים שלכם. כמו כן, תמצאו כאן קבצים עם מידע ורעיונות כיצד לחסוך בהוצאות המוכרות וההכרחיות (חשמל, טלפון ועוד). www.paamonim.com

לתגובות, להערות ולאתרים חדשים: column7@gmail.com