בשבע 308: מסיבה עם סיבה

חגית רוטנברג , ד' באלול תשס"ח

מסכת אבות פרק א':

על לוח המודעות של בית הספר נתלתה מודעה מעוצבת באותיות בולטות: "תלמידי כל הכיתות מוזמנים למסיבת פתיחת שנת הלימודים, שתתקיים בביתו של איתמר גלעדי ביום ראשון. בתכנית: תחרויות היתוליות, מופע טלפתיה והופעתו של הזמר האהוב חבקוק. כולם מוזמנים!".

כבר בהפסקת עשר התגודדו תלמידים רבים סביב המודעה: "וואו, איזה מסיבה מגניבה!", "דפוק מי שלא בא", "רק איתמר יודע לעשות מסיבות כאלה", דיברו ביניהם התלמידים. המסיבה הפכה לשיחת היום בבית הספר, וכולם ציפו לה בהתרגשות, בעיקר להופעתו של הזמר חבקוק.

למחרת גילו התלמידים מודעה נוספת על לוח המודעות. המודעה הזו היתה שונה לגמרי: היא היתה קטנה, מודפסת בשחור לבן ובאותיות פשוטות: "בעזרת ה'. הציבור הקדוש מוזמן להתכנסות לקראת תחילת שנת הלימודים, שתתקיים ביום ראשון בביתו של מלכיאל צמח. בתכנית: דברי תורה מפי ראש הישיבה ושיחת התעוררות לימים הנוראים מפי רב העיר.
בסיום הערב יתקיים 'טיש חסידי' עם האדמו"ר הירושלמי. נשמח בהשתתפותכם".

רק תלמידים בודדים נעצרו לקרוא את המודעה הקטנה: "איזה שעמום", "מה זה? מסיבה של מרובעים", קבעו מי שקראו את המודעה, "הולכים רק למסיבה של איתמר".

ביום ראשון בערב התקבצו תלמידים רבים בחצר ביתו של איתמר. גם עמיחי היה ביניהם. עוד כשהיה בבית התלבט, אולי בכל זאת ילך למסיבה של מלכיאל. בכל זאת, מלכיאל היה חבר טוב, ועמיחי לא רצה שהוא ייפגע. אבל מצד שני – הקוסם, התחרויות, הכיבוד שהבטיח איתמר וההופעה של חבקוק – כל אלה קרצו מאוד לעמיחי והוא החליט ללכת למסיבה הזו. 'אחר כך אקפוץ גם לבית של מלכיאל', עודד את עצמו.

הוא הגיע באיחור, והתחרויות המצחיקות כבר התחילו: עמיחי ראה את תלמידי ו'2 קופצים בתוך שקיות זבל ענקיות בעיניים קשורות, תלמידי ג'3 מחפשים סוכריות בתוך קופסאות ענק מלאות בקרעי נייר וכיתה ד'1 קולעת לסל כדורים מלאים בקצף. "ראית איזו מסיבה?" טפח על כתפו איתמר. "תראה איך כל בית הספר נהנה פה!". עמיחי הנהן וחייך. הוא ניגש אל השולחן העמוס עוגות ופיצוחים, ודמיין את המסיבה בביתו של מלכיאל: בטח יושבים שם ה'חנונים' של בית הספר, מאזינים לשיעורים משעממים ומכרסמים קצת ופלים. 'איזה מזל שאני פה', חשב לעצמו. המסיבה של איתמר נמשכה, וכשהזמר חבקוק פרץ בכניסה מיוחדת לרחבה שליד בריכת השחייה פרצו כולם בצעקות התלהבות. "ערב טוב לתלמידי בית הספר 'ללמוד וללמד'", קרא חבקוק במיקרופון, וכולם מחאו מחיאות כפיים סוערות. הרמקולים החזקים שהציב איתמר סמוך לבמה הביאו את קולו של חבקוק עד למסיבה שהתקיימה בביתו של מלכיאל.

חבורה קטנה של התלמידים הרציניים בבית הספר ישבה סביב השולחן בסלון. ראש הישיבה דיבר בנחת על ההכנה לחודש אלול, וסיפר סיפורים על ההכנות שעשו הצדיקים לימים הנוראים. רב העיר למד איתם את הלכות תשובה, וכל אחד התבקש לרשום כמה החלטות טובות שהוא מקבל על עצמו לקראת השנה החדשה. ממש לפני שהתחיל ה'טיש' החסידי עם האדמו"ר, נפתחה דלת ביתו של מלכיאל. עמיחי נכנס פנימה חרש, בראש מורכן, מקווה שלא ישימו לב לכניסתו המאוחרת. "ברוך הבא", הזמין אותו מלכיאל לשבת לידו, "ידעתי שתבוא. אתה הרי יודע איזה דבר נפלא זה להזמין כל כך הרבה תלמידי חכמים הביתה ולשמוע מה שיש להם לומר". עמיחי הנהן והסמיק. אצלם בבית התקיים כל שבוע שיעור גמרא אליו הוזמנו כל הלומדים של הדף היומי. אבא שלו תמיד אמר שהכי טוב זה להזמין הביתה רבנים שימלאו את האוויר בדברי תורה. עמיחי התיישב בקצה השורה, ממש מול האדמו"ר שהתחיל לפזם ניגון בעיניים עצומות. גם עמיחי עצם את עיניו, ולא הבין למה בכלל רצה להגיע למסיבה של איתמר.