בשבע 309: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , י"א באלול תשס"ח

המשפחה מעל לכל/ עדי גרסיאל

היומונים יצאו באמצע השבוע מגדרם כדי לתאר את ה"מלחמה ברחוב" (ידיעות) ואת "מדינת פשע" (מעריב). כל זה בעקבות ניסיון החיסול של צ'רלי אבוטבול מנתניה, שבמהלכו נפגעו גם חפים מפשע. אין ספק, מדובר בקפיצת מדרגה, בפעם המי יודע כמה, במלחמות בין משפחות הפשע. אלא שהעיתונות המזדעזעת לא יכולה לרחוץ בניקיון כפיה. במשך שנים שיווקו לנו הצהובונים את משפחות הפשע כסלבריטאים לכל דבר: ראיונות איתם ועם עורכי דינם, כתבות פרופיל מעריצות ודיווחים במדורי הרכילות. בשלב מסוים הבינו כנראה האלפרונים, האברג'ילים והאבוטבולים שמה שמותר לפליט כוכב נולד – כניסה בלי תור למועדונים, הנחות סלב וחנייה על המדרכה – מותר גם להם, בהתאמות הנדרשות. מתוצאות התובנה הזו התפרנסו השבוע כותרות מתחסדות רבות. לזכותו של עיתון הארץ ייאמר שהוא הקפיד שלא להתלהם ובחר ביום שלישי בכותרת עניינית ואפילו לא ראשית: "חשד: ריקו שירזי אחראי לניסיון החיסול בנתניה". ליומונים האחרים מומלץ לאמץ את הגישה האחראית הזו. זה אולי יפגע במכירות, אבל ישאיר יותר קוראים בחיים.

מאחורי המיקרופון/ חני לוז

כנס הרדיו השני שהתקיים ביום שני בחיפה לא חיקה את ההצלחה של הכנס הראשון אשתקד. פחות משתתפים, דיונים שלא סיפקו כותרות ומעט מאד באזז.

גלי צה"ל נתנו את הטון: בפאנל הראשון, למשל, השתתפו מפקד גל"צ לשעבר, אבי בניהו, העורך והמגיש גולן יוכפז,  ועמנואל רוזן שהיה פרשן קבוע אצל רפי רשף והמנחה, מיכה פרידמן. מלבדו, הינחו אנשי גל"צ, דיון על ההומור (אורי אורבך, אלא מי?) בהשתתפות מחליפו בתחנה, קובי אריאלי ומצחיקנים  נוספים. דדי לוינסון, אומבודסמן התחנה הנחה דיון אקדמי מדי על עוגת הפירסום ברדיו.

הדתיים והחרדים, על פי נתוני TGI  שהציג מנכ"ל החברה, מאזינים פחות לרדיו יחסית למספרם במדינה. ייתכן שיש קשר לכך שבשנים האחרונות נסגרו ערוץ 7 ורוב "ערוצי הקודש" , ופשוט אין מה לשמוע על הסקאלה מלבד רדיו קול-חי בעל האוריינטציה החרדית-אשכנזית?

הערבים מרדיו א-שמס תפסו כותרות כשהחליטו להחרים ובעצם לבטל, את המושב שהיה אמור לעסוק ברדיו הערבי, עקב מה שהם רואים כאי שיתופם בפאנלים של הכנס. נציגי הרדיו החרדי, קול חי, נותרו גם הם בשוליים, למרות נוכחותם הבולטת בכנס. לעומת הערבים, המיעוט הנדכא והמסכן הנצחי, החרדים לא החרימו את האירוע, וכנראה הפסידו תהילה יומית בכותרות אתרי הבראנז'ה.

מה יצא מהכנס? ליל הענקת הפרסים יצר כותרות היישר ממר פה-גדול, גבי גזית, אחד מזוכי הפרסים. גזית ירק קיתונות בוז ושטנה לבאר השידור הציבורי ממנה שתה את המשכורת הגבוהה ביותר בתולדות קול-ישראל. מעבר לכך, היתה אולי כותרת קטנה של אבי בניהו על כך שחייבים לרענן את "בנק המרואיינים" ברדיו, מה שנכון גם לטלוויזיה. האירוע דמה ליום כיף לחבר'ה מהרדיו והרשות השנייה: הרבה טפיחות עצמיות על השכם ומינגלינג חברתי אפוף עשן סיגריות.

ללמוד מאן-בי-סי/ ישראל מידד

כשבנימין נתניהו חזר על המנטרה "הם מפחדים", קהל שומעיו לא צעק בקצב "רשות השידור! רשות השידור!".  ואולם, בוועידת הרפובליקנים לפני שבוע, כשהזכירה המועמדת לסגן הנשיא, שרה פיילין, את נושא ההטיה התקשורתית, מאות רבות צעקו "אן-בי-סי!  אן-בי-סי!".  ערוץ הכבלים של רשת זו נתפש בעיני נאמני המפלגה כעוין למקיין, וסקרים שבוצעו אימתו את החשד שהמנחים המרכזיים בתוכניות הפוליטיות פעלו נגדו תוך הפרות של האתיקה המקצועית שלא להביע דעות אישיות.  בסקר אחד נטען ש- 51 אחוז הביעו את דעתם שהתקשורת פועלת נגד פיילין, בעוד 24 אחוז הסבירו כי עמדת התקשורת גורמת להם להצביע דווקא עבור הרפובליקנים. ועוד, 54 אחוז טענו שבעיית ההטיה התקשורתית מהווה איום יותר משמעותי מנושא הון-שלטון.

ולכן, כעבור פחות משבוע, שני מגישי תוכנית הסיקור של הבחירות, אולברמן ומתיוז, הועברו מכסאותיהם באולפן, הוגדרו כ"פרשנים" והוחלפו באחרים.  ההנהלה בדקה וגילתה שהערוץ נחשב כ'שופר שמאלני' ואפילו אחד ממנהליו לשעבר, דוידסון גולדין, הכריז: "התזוזה המאכזבת ביותר שראינו היא איך ההטיה הפוליטית הסתננה לתוך הדיווחים החדשותיים בשיא זמן השידור".  בכתבה אחת, צוטט בכיר שרשת אן-בי.סי. אומר שהערוץ מתנהג כמו אחד שמכור להירואין.  כידוע, לישראל מגיע כל דבר מארה"ב, טוב ורע, באיחור של כמה שנים.  אז אולי  יש תקווה שהמצב בתקשורת הישראלית עוד ישתפר?

החשבון התקשורתי/ עדי גרסיאל

יום שלישי השבוע. אתר ynet: מורה בישראל משתכר שליש - הציונים בהתאם;
אתר nrg: דוח: מורה בישראל מרוויח כמחצית מהמורים במערב.

אז מי צודק? עיון בטבלאות השכר מלמד שיש צדדים לכאן ולכאן. מורה מתחיל בישראל אכן מרוויח כמחצית מהממוצע במדינות המפותחות, אך מורים מתחילים בחטיבה ובתיכון משתכרים כ-42 אחוז מעמיתיהם במערב וכשמדובר על מורה בתיכון עם ניסיון, שכרו יורד לכמעט שליש מהממוצע של המדינות המפותחות.

מסקנה: עורכי ווינט אולי לא חזקים בחשבון, אבל טובים בתקשורת.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

יאיר לפיד העיד השבוע במסגרת תביעת הדיבה נגדו. חננאל דיין, החייל שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל דאז, דן חלוץ, תבע את לפיד בעקבות כינויי הגנאי בהטיח בו לפיד בטורו בידיעות אחרונות.

רשת פסלה לשידור את סרטון הקמפיין "אוהב לשלם לאויב?" של הליכוד העולמי, בטענה כי הוא שנוי במחלוקת, כך דיווח דה-מרקר. הסרטון מציג את האבסורד בהעברת כספים מידי חודש והענקת זכויות למי שנחשד בסיוע לחיזבאללה - הח"כ לשעבר, עזמי בשארה, ומבקש לגייס את הציבור להירתם למאבק בנושא.

בועז ביסמוט אשר מונה לעורך חדשות החוץ ב'ישראל היום'. ביסמוט (43), בעל תואר שני בלימוד אפריקה, שימש בשנים האחרונות כשגריר ישראל במאוריטניה.

קודם לכן שימש כשליח ידיעות אחרונות בפריז, ויצא לסיורים באזורי הקרבות של המלחמות בעירק ובקוסובו.