בשבע 310: השמש העולה

להקת בין השמשות מוציאה אלבום ומופע חדש, עם טקסטים של מאיר אריאל ופנחס שדה, הם מתחברים לזהות הישראלית שלהם ויוצרים אלבום עמוק ומעניין.

יאיר פלד , י"ח באלול תשס"ח

"שתיקת האדמה" / להקת בין השמשות/ התו השמיני

להקת בין השמשות הוציאה אלבום ראשון בשנת 2002 וכבר אז סומנה כדבר הבא במוזיקה היהודית האלטרנטיבית. השילוב בין טקסטים אישיים וחיבור למקורות היה באותו זמן חידוש. לאחר שש שנים של תהליך מורכב של חיפוש והתבגרות הם מוציאים את 'שתיקת האדמה', אלבום מסקרן המורכב מטקסטים אישיים עמוקים ושורשיים ביחד עם מוזיקת רוק איכותית, עכשווית וייחודית. 'בין השמשות' היא להקה מעורבת: דתיים, דתל"שים וחילונים. מנהיג הלהקה יוני גנוט פעיל כבר שנים בעשייה של חיבור בין המגזרים האלו, וכך גם נראה האלבום והמופע החדש. נראה שהוא בין הראשונים המנסה באמת  ללכת על פי הכללים של העולם שבחוץ. אלבום ישראלי הן במוזיקה והן בטקסטים, חברת תקליטים ויח"צ כללית, קליפים מושקעים בערוץ המוזיקה ומופע רוק איכותי ואמיתי שמתחיל ב'בארבי', מוסד הופעות בלב ליבה של תל אביב.

לעומת השטף של התקופה האחרונה במוזיקה הישראלית וגם היהודית הבנויה ברובה מחוזרים בתשובה שחוזרים לפסוקים ולפיוטים, גנוט והשמשות עושים דרך הפוכה ומתחברים לזהות הישראלית, היהודית והאישית שלהם. זה מתבטא בשיר שבחרו לפתוח איתו את האלבום, 'באתי אלייך', טקסט מצוין של מאיר אריאל, שהיה משורר ארצישראלי ובעל זיקה אמיתית ליהדותו. גם שיר הנושא 'שתיקת האדמה' מספר על איש קטן שרושם את העולם ועל ייסורי נשמה. בסופו הקלטת ראיון מקורית של המשורר פנחס שדה ז"ל על גאולת הנשמה ועל מציאת האדם את הנקודה הפנימית שלו והאמת שלו.

כדאי לשמוע את המכלול של הדיסק כדי לקבל את האווירה המיוחדת שיצרו השמשות. איתי זנגי המומנה על ההפקה המוזיקאלית והגיטרות החשמליות המצוינות בדייוקן בכל האלבום, נותנים לו צבע של אלבום אווירה. השירים הם לא שירי שמיעה ראשונה, צריך להעמיק ולשמוע שוב ושוב כדי לתפוש למה התכוון המשורר. וכשרואים את החבר'ה של השמשות בהופעה מתחילים להבין: גנוט וחבריו מנסים לעשות משהו אחר, ייחודי - זה אמנם מזכיר לעתים להקות ישראליות אחרות כמו רוקפור שעשתה רוק מחוספס וייחודי בזמנו - טוב ואיכותי. הבעיה היחידה שהשמשות יצטרכו להתמודד איתה היא לאיזה סוג של קהל הם פונים. ל'בארבי' בתל אביב באים כאלה שיכולים להכיל את המוזיקה הזאת, בבמות של המגזר יהיה יותר קשה. אבל זאת הדרך בה בחרו, דרך של הקשבה, של גילויים חדשים ברובדים המסתתרים בין המילים, ובמוזיקה הבלתי מתפשרת. 

ציון לשבח: הגיטרות החשמלייות של זנגי ועיצוב עטיפת האלבום.

מתאים: לכל מי שמוכן להקשיב לשירים עמוקים וטקסטים מורכבים.

למה לקנות: בגלל האיכות, העומק והמחשבה.

יוני גנוט ואיתי זנגי התארחו 'בתיבת הניגונים'.

תוכנית המוזיקה של הטלוויזיה של ערוץ 7    בערוץ התרבות.