בשבע 310: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד, עפרה לקס , י"ח באלול תשס"ח

דיווחים מלב הטורנדו/ עדי גרסיאל 
  
גלי ההדף מוול-סטריט הגיעו ארצה באמצע השבוע, אך באופן מפתיע העיתונות שמרה על קור רוח מסוים. אסור להקל ראש בכך. כלכלה אינה מדע מדויק והיא מתבססת לא מעט על פסיכולוגיה של ההמונים. מספיק שאתר אינטרנט או עיתון יפרסמו על בנק פלוני שמצוי בקשיים, למשל, כדי שאלפי אזרחים יציפו את סניפיו בניסיון להציל את רכושם. במקרה כזה עלול הבנק, שרק חלק קטן מרכושו נזיל, להתקשות לספק את המזומנים ולקרוס ולהפוך את הכותרת לנבואה שמגשימה את עצמה. מצד שני, אחד מתפקידיה הבסיסיים של התקשורת הוא להזהיר את צרכניה מפני עסקים שנקלעו לקשיים ולספק להם תמונת מצב עדכנית ואמיתית.

אם המשבר יעמיק גם בארץ יצטרכו קברניטי העיתונות להלך בזהירות על החבל הדק הזה שבין הפאניקה לדיווח מרגיע מדי. בינתיים, אולי בגלל המרחק מלב הציקלון, הם עומדים בכך, אבל לא כדאי לשים כסף שזה ימשך.

כלבים נובחים ונושכים/ חני לוז


כלב נשך אדם, לא סיפור. אדם נשך כלב –  הסתה ומסע צלב, מקטני המבזקונרים עד לבכירי הממשלה.

עד מתי אפשר לסבול בשקט את הפארסה הזו המכונה 'דמוקרטיה', כשרק עדה קטנה ורעשנית של תומכי שמאל חורצת דין פומבי במיקרופונים הממלכתיים ומשפיעה על מהלכים והצהרות מדיניות?

במרחק של כמה עשרות מטרים מביתי הותקפנו ביום שישי, שבת, ראשון ושני בבקבוקי תבערה. שריפה פרצה ליד גדר היישוב, הסמוכה לשכונה. ביום ראשון בערב היתה התפרעות והתקהלות, צמיגים הובערו וגולגלו לכיוון הגדר. בלילה בין שני לשלישי נלכדו במארב הצה"לי שני מחבלים שעמדו להשליך בקבוקי תבערה. השניים נורו ונפצעו. הכיסוי התקשורתי: איזכור בקול-ישראל בחדשות 1:00 ו-2:00 בלילה. מבזק בוואלה, וכתבה בערוץ 7. ערבים שמנסים לרצוח הרי אינם אייטם.

מצד השני, נוצר בין לילה מסע רפש חסר תקדים נגד יהודים שהשליכו אבנים לאחר ניסיון רצח של ילד בן 9, בידי מחבל שחדר ליצהר ושרף בית על תכולתו. לא שמענו אף ראיון תהילה עם הילד ו/או הוריו. העיתונאים מתנהגים כמו עדר, מתחרים זה בזה מי יצליח להשחיר ולטנף את תדמיתם השחוקה של המתנחל המצוי, ואגב כך – לקדם את הפינוי הבא. התוצרת השלטונית: הצהרה של ראש הממשלה שלא יהיו פוגרומים נגד לא יהודים, ללא אף שאלה נוקבת של עיתונאים התרת פוגרומים  נגד יהודים.

מהם הלקחים שבאחריותנו? דברור רציני ומערך איסוף מידע על התנכלויות נגד יהודים, דיון רציני של רבנים על היתר להשבת מלחמה תקשורתית גם בשבת,  ופעילות ציבורית רצינית להפסקת המצור החד כיווני על הקולות והדעות בישראל.

הגזען האמיתי/ ישראל מידד
 
בבוקר של יום ראשון השבוע דנו העיתונאים קרן נויבך וירון דקל בתוכנית הבוקר שלהם ב"קול ישראל", בפרשת "השד העדתי" שיצא מן הבקבוק בין שאול מופז וצפי לבני.  ומה אם לא נאומו של מנחם בגין בתגובה לנאומו של דודו טופז כשייך לנושא.  אך משום מה, למרות שידעו לצטט היטב את דבריו של בגין שנאמרו בתגובה להתקפה הפרועה של הבדרן שחשב שהוא חביב השמאל, לא יכלו העיתונאים לצטט מדברי טופז. המאזינים פשוט לא יכלו לדעת על מה התרגז בגין.  הצגה חד-צדדית כזו פירושה הטיה תקשורתית.  הרי בדיקה ברשת האינטרנט מעלה את המשפטים הבאים: "...תענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות... הצ'חצ'חים הם במצודת זאב.  הם בקושי שין גימלים, אם הם בכלל הולכים לצבא. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות".
 
פגם אתי נוסף היה כאשר נויבך ודקל לא עדכנו את קהל השומעים שדבריו של טופז לא רק שזכו לתשואות בעצרת, אלא אף לא אחד מהיושבים ליד שולחן המכובדים על הבמה  בכיכר מלכי ישראל דאז, מראשי מפלגת העבודה, לא הסתייג מהדברים.  זאת אומרת, לא דודו טופז היה הגזען היחידי באותו לילה. אבל את זה נויבך ודקל לא רצו כנראה לחשוף.

הפסקה לא נקודתית/ עפרה לקס

כבר כמעט שנה שהתכנית 'נקודת מפגש' המציגה אקטואליה יהודית, רצה ברשת ב'. ההטעיה של נציב שירות המדינה בעניין דייני הגיור, החשיפה על מינוי קצינה ברבנות הצבאית הראשית ודבריה של פרופ' רות גביזון על חוק החמץ הם רק מקצת הנושאים, שנחשפו בתכנית. 'נקודת מפגש' בהנחייתו של אהרון ויזנר הפכה למשבצת ייחודית בנוף הרדיו הממלכתי.

לפני מספר שבועות הוציאה רשות השידור את כל עובדיה לחופשה מאורגנת. ויזנר מצא לעצמו מחליף לזמן בו יהיה בחופשה, אך מנהל חטיבת החדשות (שעזב בינתיים) גיל ליטמן, לא הסכים שהתכנית תשודר בזמן החופשה. עקב פציעה התארכה חופשתו של ויזנר, אך ליטמן לא מצא לנכון להשיב את התכנית על כנה. הוא נימק את החלטתו בכך שהתכנית נכפתה על הרשת בצו בית משפט (לאחר התנהלות משפטית מול ויזנר. ע"ל) ולכן מה שהוא חייב הוא עושה, ומה שלא - לא.

רשות השידור דוחה את הדברים וטוענת שוויזנר חרג מסמכותו בכך שסיכם בעצמו עם עובד שיחליף אותו. על פי הרשות וזה מצב שהוא בבחינת "איש הישר בעיניו יעשה, וצעד זה לא היה מקובל על מנהל החטיבה" ולכן הוא לא אפשר את שידור התכנית בזמן הפגרה.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

אתר אייס דיווח כי עו"ד רם כספי, המנהל את המו"מ למכירת מעריב, העריך שהעיתון יימכר כבר בשבוע הבא ללן בלווטניק, מיליארדר יהודי ממוצא רוסי המתגורר בארה"ב.

הוועד המנהל של רשות השידור החליט השבוע שהערוץ הראשון ישדר את סרטו של מיקי רוזנטל, 'שיטת השקשוקה' על קשרי ההון שלטון של האחים עופר. הערוצים המסחריים סירבו לשדרו.

נדב גדליה מדווח כי דודי זילברשלג, המייסד ומו"ל של העיתון החרדי 'בקהילה', מכר את חלקו בעיתון לשותפיו, שמואל מאיר הירשמן וחיים יצחק דרקסלר. כעת מחזיק הירשמן ברוב העיתון.

"אם לא היתה תקשורת, אודי לא היה חוזר. בזכות התקשורת רגב וגולדווסר חזרו הביתה". כך אמרה השבוע קרנית גולדווסר במסגרת יום עיון בסוגיית השבויים והנעדרים  שנערך באוניברסיטת תל אביב. גולדווסר הוסיפה ש"לפעמים לא הספקנו לצאת ממתחם ראש בממשלה, וכבר הדברים היו מדווחים בתקשורת".