בשבע 312: סיכול לא ממוקד

מאחורי מתקפת ההסתה והשטנה נגד הימין עומד כנראה הרצון לסכל את שיטת המאבק החדשה נגד הרס מאחזים.

עמנואל שילה , ו' בתשרי תשס"ט

1.  בימים שלאחר פציעתו של פרופ' שטרנהל קיבלתי פניות וקיימתי שיחות עם מגוון רחב מאנשי ההתיישבות ואוהדיה, שעסקו בשאלת מיליון הדולר מיהו הגורם שעומד מאחורי הפיגוע.

ההתגייסות המיידית של גורמים ביטחוניים ושל כל כלי התקשורת, אשר מיהרו להפנות אצבע מאשימה אל האגף האקטיביסטי המתעורר של ההתיישבות ביש"ע, יכולה אולי לבלבל את מי שאינו מתמצא. אנחנו, היושבים בתוך עמנו, יודעים היטב שהרציונאל הלא ברור שמאחורי הפיגוע המוזר הזה חורג מכל קו מחשבה מקובל בקרב מי שמכונים 'פעילי הימין הקיצוני'.

לפי מיטב המסורת האנטישמית של עלילות הדם, ההסתה השמאלנית הפרועה נוהגת לדבר בהכללות ולהציג את כלל המתנחלים כפורעי חוק חוליגנים המסוגלים לכל תועבה. פרופ' שטרנהל עצמו, מהאבות המייסדים של רטוריקת ההסתה הזאת, אמר לאנשי 'מימד' אשר ביקרו אצלו שלא מספיק להרוג את היתושים, אלא יש לייבש את כל הביצה. כלומר, התנגדות לענישה קולקטיבית זה עניין נכון כשמדובר בסתם בני אדם, אך כשמדובר בימין ובמתנחלים חלים כללים אחרים.

2. למעשה, יש מעט מאוד אנשים בעלי אידיאולוגיה ימנית שמתקיימת אצלם מוכנות אידיאולוגית ומעשית לבצע פיגועים יזומים תוך שימוש בנשק חם ובחומרי נפץ. חלפו עברו מזמן ימי 'המחתרת היהודית', שבמסגרתה בוצעו פיגועי ירי ומטעני נפץ על ידי אישים שהיו שמנה וסלתה של ההתיישבות, מתוך אמונה שהם פועלים בשליחות המדינה אשר שמחה על מעשיהם ומסכימה להם בשתיקה. המעטים והבודדים שהגיעו בשנים שלאחר מכן לביצוע של מעשי טרור הם לאו דווקא מתנחלים – ראו מקרי יונה אברושמי, עמי פופר, יגאל עמיר, עדן נתן-זאדה ועוד. המתנחלים שביניהם, כמו ד"ר ברוך גולדשטיין או אנשי 'מחתרת בת עין', פגעו או היו מוכנים לפגוע בערבים. לא ראינו, עד היום לפחות, שקיימת אצלם נכונות לפגוע ביהודים. בוודאי מוזרה ההחלטה לפגוע באדם לא רלוונטי כמו פרופ' שטרנהל. למי הוא בכלל מפריע? היכן הוא עומד בהשוואה לפעילי שמאל שפגיעתם בהתיישבות קשה לאין ערוך משלו? ואם לפני שבע-שמונה שנים הוא כתב מאמרי הסתה שכללו מתן לגיטימציה לטרור פלשתיני נגד מתנחלים, האם עכשיו הזמן להתנקם בו על כך?! העניין נראה הזוי לחלוטין.

3. עיתוני יום שישי שלמחרת הפיגוע היו נחרצים מאוד בייחוס המעשה למפגעים בעלי אידיאולוגיה ימנית. הכתבים, וגורמי החקירה והמודיעין שפיטמו אותם, התבססו בעיקר על כרוזים שנמצאו בקרבת מקום, בחתימת גוף לא ידוע שכינה את עצמו 'צבא המשחררים הממלכתיים'.

מכיוון שלא חסרים במחננו למדנים ומנתחי טקסטים, שמעתי לא מעט טענות והוכחות מדוע לא יכול להיות שמנסחי הכרוז הזה יצאו מהימין הדתי-רדיקאלי. היו מי שהעירו על כך שבראש הכרוז לא נכתב בעזרת ה' או בס"ד. היו שטענו נגד השם המוזר של הארגון החתום על הכרוז: מי לא יודע ש'ממלכתיים' היא מילה בזויה בחוגי הימין הקיצוני? איזה ארגון רדיקאלי ייקח לעצמו דווקא את התואר הזה?

אחרים הצביעו על כך שהכרוז קורא להקמת מדינת הלכה ביהודה ושומרון - וכאן התפצלו הטענות: יש שטענו כי 'מדינת הלכה' זו טרמינולוגיה השגורה בפי השמאל, ואילו ארגון דתי-רדיקאלי אוטנטי היה מדבר על 'מדינת התורה' או 'מדינה יהודית'. אחרים טענו שקנאים דתיים אוטנטיים היו קוראים להקמת מדינת הלכה בכל ארץ ישראל, ולא מסתפקים ביהודה ושומרון, כלשון הכרוז.

היו שטענו כי הכרוז מדבר על פגיעתה של המדינה בצניעות בנותינו תוך שימוש בטרמינולוגיה בוטה שאינה מקובלת בציבור התורני. אפילו שגיאות הכתיב הרבות היו בעיני חלק מהמשוחחים איתי הוכחה לכך שלא מדובר במישהו 'משלנו'. כמי שתחת ידו עברו אי אלו טקסטים בשנים האחרונות, יכולתי לספר להם דבר או שניים על אנשים משכילים ואפילו מבריקים שכותבים בשגיאות. סיכומו של דבר, אינני חש שהטענות הללו הן משכנעות לחלוטין, ושעצם הנוסח של הכרוז מוכיח שמדובר בקונספירציה.

4. מה שברור זה שעיתוי ההתקפה על שטרנהל הוא אומלל למדיי מבחינתם של ארגוני הימין האקטיביסטי, ומושלם לחלוטין מבחינתם של גורמי הביטחון שעוקבים בדאגה אחר התארגנותם. בשבועות האחרונים יוצאות אזהרות והתרעות שונות, הן מכיוונם של גורמי שב"כ והן מכיוון אלוף פיקוד המרכז, על עלייה מדאיגה במפלס ההתחככות והאירועים האלימים בין מתנחלים לפלשתינים ובין מתנחלים לכוחות הביטחון.

במוקד דאגתם של גורמי הביטחון נמצאת ההתארגנות המכונה 'ערבות הדדית' או 'תג מחיר'. הרעיון של אותה התארגנות הוא שבכל עת של פשיטה והרס במאחזים לא יסתפקו המתנחלים, כבעבר, בניסיונות להגיע אל המאחז הספציפי ולהפריע לפעולות ההרס במקום. בשם הערבות ההדדית נקראים כלל התושבים לצאת להפגנות, חסימות כבישים, עימותים מול הערבים, טיולים בעומק השטח, ועוד מעשים שיחייבו את צה"ל והמשטרה לפרוש כוחות בכל שטחי יו"ש, ויפריעו לריכוז כל המאמצים בגזרת המאחז המפונה. כמו כן נועדה הפעילות הזאת להצמיד תג מחיר מרתיע להרס מאחזים, באופן שיהיה ברור שכל פעולת הרס תחולל סדרת אירועים שייצאו משליטה ברחבי גזרת איו"ש כולה.

להתארגנות המכונה 'ערבות הדדית' שותפים אנשים מרכזיים ונכבדים בהתיישבות. לא במקרה מצר לאחרונה האלוף שמני על שמספר המעורבים בהפגנות אלימות עלה לאחרונה מעשרות למאות.


5. מדוע הפעילות של 'ערבות הדדית' מדאיגה כל כך? בשב"כ מביעים חשש מהיווצרות עימותים קשים שעלולים להידרדר עד לכדי תגרות אלימות ואפילו קטלניות בין מתנחלים לבין פלשתינים או חיילי צה"ל. אבל מותר גם לחשוד שהחשש נובע מעיקר מהעובדה שמדובר בשיטת פעולה מוצלחת, שצה"ל מתקשה להתמודד עמה, ואשר עלולה בעתיד להשתכלל ולהקיף אלפי פעילים, וליצור מציאות שתסכל אפשרות עתידית של עקירת יישובים ומאחזים.

האם באמת חוששים אנשי השב"כ מהסלמה והידרדרות לאלימות קטלנית, או שמא מה שמטריד אותם זה החשש מפני מכשיר יעיל לבלימת כוחות ההרס, שהולך ונבנה? קשה לדעת. מה שברור הוא שפציעתו של פרופ' שטרנהל העניקה לשב"כ, לפיקוד המרכז ולהרבה מאוד עיתונאים הזדמנות פז להשתלח בכלל המתנחלים האקטיביסטים, בלי להבחין בין קיצונים בודדים שאולי הרחיקו לכת עד כדי נכונות להפעיל מטען נגד פרופסור זקן שרק מדבר, לבין ציבור גדול שתומך בעמידה איתנה ובלתי חמושה מול דחפורים שנשלחו כדי להרוס. מי שרצו לסכל את ההתארגנות הזאת בעודה באיבה, לקבל לגיטימציה לצווים המינהליים הדורסניים שהוציאו לאחרונה, ולהכשיר את הקרקע לקראת עוד צעדים דרקוניים בעתיד - לא יכלו לאחל לעצמם יותר מרצף האירועים ההולך ומסלים, מיצהר דרך יד יאיר ועד לחצר הפרופסור בירושלים.

6. ובכן, האם העובדה שהפגיעה בפרופסור משחקת לידי השב"כ היא הוכחה לכך שכל הפיגוע הזה הוא בעצם פרובוקציה של השב"כ? איש ימין מובהק ונאמן שאיתו שוחחתי השבוע טען בתוקף שמאז פרשת אבישי רביב השב"כ מתרחק כמו מאש מפרובוקציות מהסוג הזה. האם האיש צודק? האם אפשר לדעת בוודאות שהשב"כ לעולם לא יעשה מעשים מהסוג הזה כדי להשיג את מטרותיו? אינני יודע.

בכל אופן, אינני ממהר לחשוב שיש כאן קונספירציה. התזמון המושלם לא חייב תמיד להיות פרי תכנון. ייתכן שהשב"כ פשוט יודע לנצל הזדמנויות כשמישהו מעניק לו אותן. מצד אחד, זה קצת מרחיק לכת לחשוד שהשב"כ יהיה מוכן לפגוע בפרופ' שטרנהל כדי לסכל את מחאת הימין, אך מצד שני, אפשר לחשוד שהוא מוכן לנצל הזדמנות שנקרתה לידו ולהשתמש בכלים תקשורתיים ובמלחמה פסיכולוגית כדי להטיל את האשמה גם על גופי ימין שברור שאין להם כל קשר למעשה. דברים כאלה כבר נעשו בעבר, ואולי עלולים, במקרים קשים במיוחד, להיעשות גם כיום.

7. ומה עושים כעת מול נחשול ההסתה והמשטמה הזה, שמבקש לבצע דה-לגיטימציה בכולנו ולייחס לנו מעשים שאנו שוללים אותם לחלוטין? פשוט, לא להיכנע לגל הזה. לא לתת לו להשיג את מטרתו, ולמרות שאנו בעיצומם של ימים שנועדו להלקאה עצמית - להתאפק ולהכות על החזה של עצמנו רק בבית הכנסת ולא מול מצלמות הטלוויזיה, כי שם זה עלול להתפרש באופן מוטעה. אהבתי את תגובתו הקולעת של יו"ר מועצת יש"ע המתחדשת, דני דיין, אשר אמר משהו כמו: אני לא יודע מי ביצע את הפיגוע, ואני מקווה שהוא ייתפס וייענש. לעומת זאת, אני יודע היטב מי מנצל את המעשה כדי להסית נגד ציבור שלם.

אחר כך צריך גם לחשוב מה עושים כדי להצמיד תג מחיר להסתה התקשורתית נגדנו. איך משתמשים בכוחנו כצרכני תקשורת, כמפרסמים בתקשורת, ובעיקר כצרכנים של החברות שמפרסמות בתקשורת, כדי ללמד את כל המסיתים נגדנו שלהסתה הזאת עלול להיות מחיר כואב.

8. בתוך כל הבלאגן כמעט ושכחנו: לפני שבוע, בניגוד לחוק ובניגוד לצו מניעה שהוציא בג"ץ, בתום סדרת עימותים שהחלה בפרובוקציה של הצבא, נהרס עד היסוד מאחז יד יאיר ופורקה האנדרטה לזכר יאיר מנדלסון הי"ד שנרצח במקום לפני 17 שנה. חשוב מאוד להסיר במהירות את החרפה הזאת ולהשיב את המצב לקדמותו.