בשבע 312: מסע אחר

דוד ד'אור מוצא אלבום תפילות, שבעזרת קולו הנדיר הופך למסע מוזיקלי אותנטי למחוזות בתי הכנסת, התפילה ולפיוט.

יאיר פלד , ו' בתשרי תשס"ט

אינפ': "שירת רבים" / דוד ד'אור/ הד ארצי

דוד ד'אור תמיד היה עוף מוזר בנוף המוזיקה הישראלית למרות שכל אלבום שהוציא זכה להצלחה רבה והערכה. המנעד הקולי הנדיר שלו, שהיה יכול להרעיד בתי כנסת בימים נוראים עם רק היה בוחר בקריירה של חזן, גרם שההתייחסות אליו היתה 'זה עם הקול הדק' או 'ההוא ששר כמו באופרה'.

רוב האלבומים של ד'אור היו שיתופי פעולה עם אמנים אחרים כמו למשל 'הברירה הטבעית' והשיר 'שמור על העולם ילד'; מילים ולחן : דוד ד'אור (תודו שלא ידעתם) שנהפך להמנון בכל יום זיכרון. דאור גם הוציא אלבום מצליח בשיתוף עם הזמרת אתי אנקרי. הפעם ד'אור מתחבר למוזיקאים רבים, אבל בעיקר לפטריק סבג, האחראי על העיבודים וההפקה המוזיקלית, סבג הוא מפיק עטור שבחים, ועבד עם מיטב אמני ישראל: אהוד בנאי, אתי אנקרי, ולאחרונה עם אלבומו המדובר של ארז לב ארי. סבג ודאור חברו יחד ויצרו את  'שירת רבים', אלבום תפילות שדאור התחבר אליהן לאחר מות אביו כשהתפלל באופן קבוע בבית הכנסת בנוסח יוצאי לוב, ארץ מוצאו של אביו. השירים אכן נשמעים לעיתים כאילו הוקלטו בבית הכנסת והקהל מצטרף, וזאת בעזרת פייטנים כמו ליאור אלמליח ואחרים. 'לכה דודי' למשל, הפך להיט ענק בכל מקום בעולם שבו מגיע ד'אור להופיע, כולל במזרח הרחוק, בו הופיע בפסטיבל נודד ביוזמתו של הזמר פיטר גבריאל.

כל הלחנים באלבום עממיים, חוץ משניים שהלחינו סבג וד'אור: 'קול רינה וישועה' ו'טוב ומטיב', שהם בין השירים הטובים באלבום המשתלבים עם הקונספט של הפרויקט. האלבום מכיל גם שני קטעים אינסטרומנטלים באותה האווירה. את הפיוט 'שלום עליכם' ד'אור וחבריו לוקחים למקום קסום למרות השימוש בלחן המוכר ואילו 'נקדישך' הוא קטע אופראי מרגש, שממחיש את כל עוצמתו וקולו של ד'אור כמבצע.

זו מוזיקת עולם לכל דבר, מנדולינות, אקורדיון, כינורות וחצוצרות, ופיוטי התפילה יוצרים אווירה של חגיגה אתנית של שמחה, תפילה ואותנטיות. הדיסק הזה מזכיר לי את ימי ילדותי כשקיבלתי דיסק מתנה של המגזין 'מסע אחר' ובו מוזיקת עולם מארצות שונות. רק שכאן זו מוזיקה יהודית, עתיקה, עם ניחוחות בתי הכנסת מעדות המזרח.

האלבום החדש של ד'אור מסכם שנת מוזיקה מיוחדת שבה טקסטים מולחנים מהמקורות כבר אינם נחשבים למשהו נדיר והמוזיקה היהודית הגיעה להכרה חסרת תקדים. נאחל שהרנסנאס המוזיקלי הזה ישפיע על כל התרבות הישראלית.
ציון לשבח: בין ההפקות האיכותיות ביותר שנראו במחוזותינו.

למה לקנות: מתנה מכובדת לחגים.