בשבע 312: מיקרוסקופ

שמואל אדלמן, ישראל מידד, עדי גרסיאל, חני לוז , ו' בתשרי תשס"ט

המוני בית ישראל, לאן/ שמואל אדלמן

מי שעוד זקוק להוכחה נוספת שמדינת ישראל מחולקת לפלנטות שונות, יכול היה להיווכח בכך בכותרות של מוצאי החג.  כלי התקשורת הדתיים והחרדים דיווחו על רבבות המתפללים שגדשו את בתי הכנסת, תוך התעלמות מהציבור שמדיר את רגליו מהיכלי התפילה. לעומת זאת, הכותרת הראשית באתר NRG במוצאי החג היתה: "חוזרים מהטיולים: עומסי תנועה מורגשים בכבישים", כשבכותרת המשנה דווח ש"המוני בית ישראל ניצלו את ימי החג לטיולים ונופש ברחבי הארץ" וכי במהלך החג פקדו כרבע מיליון מבקרים את היערות והפארקים של קק"ל. על תקיעות השופר ותפילות ראש השנה כנראה לא שמעו באתר של מעריב.

זאב זאב (1)/ ישראל מידד
 
מטען הנפץ שהונח ליד ביתו של פרופ' זאב שטרנהל, מעשה פלילי שאין לסבול אותו, איפשר לתקשורת הישראלית הממסדית (הברנז'ה) להשתחרר מכבלים של אחריות ממלכתית כביכול ולהסתער סוף-סוף על המטרה המרכזית: הימין.  בעיתונות שמזמן קיבלה על עצמה שלא להזכיר את זהותו האתנית של חשוד, בעיקר כשמדובר בבן לאומה הערבית, סייגים כאלה אינם תופסים במקרה שלפנינו.  מרכיבים תקשורתיים לכאורה טכניים כגון כותרות, תמונות, כיתובים לתמונות, טורים, מאמרי מערכת גויסו למען המאבק ועל מנת ליצור אגרוף מקומץ ומלוכד שיתן את מכת-המוות לאויב.  נקלה להם הזדמנות לברוא, שוב, אווירה ציבורית אשר תיבנה על שנאה, סלידה וגועל-נפש.

למשל דברי אברום בורג שזוכים לכותרת ב'ידיעות אחרונות': "ההסתה התורנית נעשית היום בריש גלי. יש לייבש את המימון הציבורי לישיבות ולרבנים פנאטיים". האם אין בדברי בורג עצמו הסתה? הרי מי קבע שיש למעשה הזה בסיס תורני? והאם הוכח איזה קשר כלשהו לישיבות?  ובורג הוא רק מקרה אחד מתוך רבים.
 
רק לפני שבועיים, לאחר מסע תקשורתי דורסני, התברר שאותו פרופסור מהאוניברסיטה העברית שנחשד במעשים לא-מוסריים ואף פליליים, יצא את הארץ כשהתברר שלמשטרה אין כל בסיס להאשים אותו. זה קרה אחרי שהעיתונות כבר שפטה והרשיעה אותו.  הייתי חושב שהתקשורת למדה משהו מההשתלחויות המוטעות שלה.

זאב זאב (2)/ עדי גרסיאל

ה-4 בנובמבר יחול אמנם בעוד חודש, אבל כבר בימים האחרונים קיבלנו את הפרומו התקשורתי עם הפגיעה בפרופ' זאב שטרנהל. באתר החדשות הפופולרי, ווינט, הקדישו לנושא (נכון למוצאי רה"ש) לא פחות מ-62 מבזקים, ידיעות, פרשנויות וטורי דעה. הנה מבחר מכותרותיהם:

לאחר הפגיעה בשטרנהל: אבטחה למזכ"ל שלום עכשיו; בתו של שטרנהל: בנס הנכדות שלו לא נפגעו; ברק למזכ"ל שלום עכשיו: לא נאפשר להחזירנו לימים החשוכים; נשיא אוניברסיטת בר-אילן קורא לרבנים לגנות את תקיפת שטרנהל; עשרות מרצים וסטודנטים עורכים משמרת מחאה מול בית שטרנהל; האינתיפאדה היהודית השנייה (מאת: יזהר באר); דיכטר: פציעת שטרנהל – פיגוע לאומני; הדמוקרטיה מתה מפחד (מאת: משה נגבי); הכתובת היתה על העלונים (מאת: גדי גבריהו); צרפת: ההתקפה על פרופ' שטרנהל היא התקפה על ערכי השלום; פרופ' שטרנהל שוחרר מבית החולים: "אנחנו לא מפחדים"; המפכ"ל: הפגיעה בשטרנהל היא אירוע חריג בחומרתו ובמסוכנותו; פרופ' שטרנהל: אמשיך להביע את דעותיי; בפורום נכתב: נצא לנקום בדמות שמאל בכירה; אולמרט: הפגיעה בשטרנהל – איום לדמוקרטיה; קווים לדמותו של הרצח הבא (מאת: אריאנה מלמד);  שטרנהל: לא להרוג כל יתוש, לייבש את הביצה.

שווה לגזור ולשמור (גם אם וירטואלית) מכמה סיבות: ראשית, אם יתברר שמבצעי המעשה אינם 'מהימין הקיצוני', יהיה מעניין כמה מקום יוקדש, אם בכלל, להתנצלויות; שנית: כדי לדעת להתגונן מפני שטיפת מוח וספינים. ושלישית, בזהירות המתבקשת, לקבל כמה רעיונות לדרכים להשתלט על סדר היום התקשורתי.

חשבון שנתי/ חני לוז

בימים אלו , כשאנו בעיצומם של פניות לאבינו שבשמיים בתפילות ותחינות, מורגש ביתר-שאת החסר במנהיגות שאפשר לסמוך עליו ולדעת שהיא קשובה  לבעיות הציבור.

בנישה הקטנה שלי, תקשורת ההמונים, הוואקום גדול עוד יותר: אין אף גורם ברמה הלאומית שאמור לקחת אחריות על העוולות שנגרמות על ידי התקשורת, והגופים הממונים על ידי החוק או מטעם גופי התקשורת – נותנים מענה חלקי וזעום ביחס לנצרך. מועצת העיתונות היא גוף וולנטרי, שהוקם על ידי גופי התקשורת כדי לשמור על האינטרסים של העיתונות מול השלטון. יש למועצה בית דין לאתיקה שאמור לדון בהפרת כללי האתיקה ע"י עיתונאים. תלונה שלנו בפרשת התלמידות העולות מאתיופיה בבי"ס "למרחב" בפתח תקווה נשלחה לפני כשמונה חודשים. בחודש אייר הודיעה מועצת העיתונות שהיא תעלה את התלונה לבית הדין לאתיקה. נכון לחודש תשרי – אין עדיין תאריך לדיון.

בחודש שבט פנינו למועצה בבקשה להוסיף לתקנון האתיקה סעיף שיחייב עיתונאים ליידע מראש מרואיינים ומשתתפים בתוכנית על כך שהתוכנית תשודר בשבת. קיבלנו מענה שהנושא יועלה לדיון במועצה, אך עד היום לא התקיים דיון בעניין.
ברשות השידור וברשות השנייה פועלים על פי החוק נציבי תלונות הציבור, האומבודסמנים. שני נציבי התלונות בשני גופי השידור הוכיחו בשנה החולפת שרגישותם לצופים שומרי מצוות ראויה לשיפור, בלשון המעטה. דוגמאות קטנות: אומבודסמן הרשות השנייה מסרב להכיר בפגיעה שהיסב שידור צילום אשה מחוף נפרד. עם אומבודסמן רשות השידור, אלישע שפיגלמן, בשר מבשרה של חטיבת החדשות של ערוץ 1, יש לנו חשבון ארוך. החל מתשובתו הלעגנית ויהירה על הקדשת 15 שניות בלבד לדיווח על פטירתו של הרב אברהם שפירא זצ"ל, ללא שהוא מצא פגם כלשהו באי הכנת חומרים על הרב, כשבמקביל הקדישה אותה מהדורת חדשות דקות ארוכות להספדים על מותו של ישראל סגל. חוסר הבנתו את הזירה הדתית התבטאה גם ב'תיקון' שעשה הערוץ הראשון: כתבה נרחבת על הרב ופטירתו ב'יומן' המשודר בליל שבת.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

עינת ברזילי, עורכת אתר נרג'י-יהדות, עוזבת את תפקידה לאחר יותר משנתיים. בימים אלה מתקיימים דיונים לגבי זהות מחליפה.

בהרמת כוסית שנערכה ערב כניסת השנה החדשה אמר מו"ל מעריב, עופר נמרודי, כי מכירת העיתון אינה עומדת כרגע על הפרק. זאת למרות השמועות על מגעים עם בעלי הון שונים.

העיתון 'ניו-יורק סאן', שהיווה אלטרנטיבה שמרנית לניו-יורק טיימס וכנודע כעיתון אוהד במיוחד לישראל, נסגר השבוע בגלל קשיים כלכליים.