בשבע 312: מכתבים

קוראי העיתון , ו' בתשרי תשס"ט

איש השנה שלי/ ד"ר גדעון ארליך, נגוהות

חבל שבגיליון שלקראת ראש השנה  לא הוזכר טוביה שטטמן בן ה- 9 כמי שראוי לתואר איש השנה תשס"ח. טוביה נולד בבית-אל בקרבת המקום שבו הוקנתה הארץ לנו, עבר עם הוריו לשא-נור כדי להיאבק  על זכותנו לארצנו, גורש משם, אך התיישב עם הוריו ביצהר. שם נאבק בערבי שניסה לרצוח אותו, גזל את הסכין מיד הערבי וכך קיים נפש אחת מישראל ואולי אף כמה נפשות.

סבורני שקוראי עיתון זה רואים במאבקו של טוביה מעשה חיובי שראוי לשמש מופת לרבים. 

השופטים כעסקנים/ שמואל פישר, פתח - תקוה
  
נדהמתי לקרוא על מה שארע בוועדה לבחירת שופטים. שלושת השופטים העליונים בראשות דורית בייניש העלו את הטענה המוזרה כי אין למנות שופטים בתקופת ממשלת מעבר. חמורה ביותר היא העובדה כי השופטים לא קיבלו את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה שטען בפניהם כי אין כל מניעה משפטית או חוקית לבחירת שופטים בתקופת ממשלת מעבר.

שופטי בג"ץ בוועדה לא רק שלא קיבלו את עמדת היועץ אלא אף עזבו את הוועדה, ובמלים פשוטות 'פוצצו' את הישיבה. כשזה נוגע לאחרים – לאזרחים מן השורה – עמדת היועץ המשפטי היא כפסק דין שאין לסטות ממנו כמלוא הנימה, אולם כשמדובר בשופטים עצמם הם נוהגים כאחרון הפוליטיקאים וכאחד העסקנים; הם לוקחים את החוק לידיהם ומנסים בנימוקי סרק פרוצדוראליים לשרת את האינטרסים הקבוצתיים שלהם.

שהעם יבחר את שופטיו/ דוד קשני, תל אביב

לפני כשבוע התכנסו חברי הגוף לבחירת שופטים לבית המשפט העליון, אך לא בחרו שופטים חדשים. ידוע שלא כולם אוהבים את בית המשפט העליון ויש הטוענים שבממשלת מעבר לא ניתן לבחור שופטים. אלה שהאנשים שבוחרים את השופטים הם פוליטיקאים או שופטים לבית המשפט העליון. בשום מקום בעולם אין כזה הרכב מוזר אשר מוסמך לבחור שופטים. הגיעה העת לתת את הבחירה לעם או לחברי כנסת, כאשר אותם 120 חברי כנסת הבוחרים נשיא, ייבחרו גם שופטים.

באמונה ננצח/ נתנאל אריאל, בית-אל
 
לפני יותר משבוע שוב נפגעו יהודים ממחבל תושב מזרח ירושלים.

למרות התסכול, חשוב שהציבור האידיאליסטי בישראל יבין שיש לו יכולת להשפיע לטווח רחוק גם אם הוא לא רואה תוצאות מיד.

הדוגמה הטובה ביותר היא שאחרי הפיגוע במרכז הרב כל מי שדרש להרוס את בית המחבל הוגדר בכמעט כל אמצעי התקשורת כ'קיצוני', 'פנאט', או 'חמום מוח'.

ואילו היום, בסך הכל חצי שנה אחרי, או ליתר דיוק אחרי פיגוע הדריסה השני, הרבה מאוד אנשים, כולל שר הביטחון ברק, השר לביטחון פנים דיכטר, והשר גדעון עזרא, הפכו ל'ימין קיצוני'...

ההסבר פשוט, כשמאמינים באמת, אומרים אותה, וחוזרים עליה ללא הרף, היא מחלחלת לתודעה והופכת להיות לנחלת הכלל.

ההונאה הגדולה של קדימה/ אדוה נוה, שערי תקוה

בראיון ערב החג פרש אהוד אולמרט את משנתו הפוליטית התואמת את מצע מר"צ, אם לא שמאלה ממנו. אולמרט הסתיר את עמדותיו מהציבור עד כה. וחמור מכך, קדימה שבראשה התייצב לבחירות הציגה את עצמה כמפלגת מרכז ובכך גרפה את מספר המנדטים הרב ביותר בכנסת זו. הייתה  הונאה ברורה וגניבת דעת של אזרחי המדינה,  חמורה לא פחות מהשחיתויות האישיות  בהן נחשד אולמרט. 

הייתכן שחברי סיעת קדימה לא היו מודעים לדעותיו. חכ"ים כמו  זאב בוים, שאול מופז ועתניאל שנלר עמלו לשכנע את הציבור כי אולמרט ישמור על גושי ההתיישבות ועל ירושלים. האם אולמרט הונה גם אותם? או שמא  השתתפו מרצון במעשה ההונאה הגדול? עמדותיה של ציפי ידועות כיום, אין הן רחוקות מאלו של מר"צ, אך  גם היא הציגה בבחירות עמדות המאפיינות מפלגת מרכז..

הגיע הזמן שציבור הבוחרים  יפסיק להיות ה"פראייר" של פוליטיקאים מושחתים המשחקים בגורלו, וידרוש-  עקב ההונאה הגדולה-  את פיזור הכנסת ועריכת בחירות מיד.