בשבע 313: ניצוצות מקוונים

במקום למכור סרטים בדיסקים, החליטו ב'ניצוצות של קדושה' להעלות אותם לאתר אינטרנט מיוחד. הסרט הראשון, 'המפקיד' משלב בהצלחה סוגיות מהגמרא עם המציאות העכשוונית.

אמציה האיתן , י"ג בתשרי תשס"ט

המצלמה כבר רצה, אנשי הסאונד במקום, השחקנים מחכים ל'אקשן', אבל הוא לא מגיע. למה? מחכים לתשובה משני תלמידי חכמים לגבי סברא מסוימת בסוגיית הגמרא. זה לא תסריט לסרט בדיוני, אלא מציאות ממשית המתרחשת בימים אלה. סדרת הסרטים על סוגיות הגמרא הולכת ונרקמת, והיוצרים לא מוכנים להוציא מתחת ידיהם אפילו טעות קטנטנה בהבנת הגמרא.

בינתיים יצא לאור החלק הראשון, על פרק המפקיד במסכת בבא מציעא. אבל גם אם תחפשו בחנויות המובחרות, לא תוכלו למצוא את הדיסק של הסרט, לא בגלל שאזל המלאי, אלא משום שלא מדפיסים אותו. והסיבה היא פשוטה ביותר: היום כבר כמעט אין סיכוי לכסות עלות של סרט המודפס ויוצא אל השוק. שאלתם מדוע? אתם בטח מיתממים. הרי כמה מאיתנו קנו ממש סרט חדש בחנות במחיר המלא? המצב העצוב הוא שצופים רבים, יראי שמים ומקפידים על קלה כבחמורה, מנסים לחסוך, ובמקום לקנות בחנות, הם צורבים אותו מחברים, מורידים באינטרנט, מקבלים במייל, או קונים מזויף בשקלים בודדים. השוק הפרוץ הזה גרם להפסדים ניכרים אצל יצרני הסרטים והמפיצים, והתוצאה היא ירידה בכמות הסרטים היוצאים לחנויות, או לחלופין, ירידה באיכות שמוזילה את עלות ההשקעה, אך פוגעת בתוצאה הסופית.

אנשי 'ניצוצות של קדושה', לא הסכימו לקבל זאת כגזירה משמים, והחליטו לעשות מעשה. במקום דיסק מודפס, באריזת פלסטיק ושרינק, הם עברו לטכנולוגיה המתקדמת של VOD וממש בימים אלה, ניתן לראות את הסרט 'המפקיד' באתר האינטרנט 'ניצוצות'.

מדובר במהפכה של ממש. ראינו אמנם דברים דומים, בעיקר בתוכן המיועד לציבור החילוני, אך כעת אפשר לצאת עם בשורה גם לציבור הדתי. יוצרי אתר 'ניצוצות' מתכננים להפוך אותו לפלטפורמה לכל יצירה יהודית בעלת תוכן ערכי. הכלי העיקרי שבידי 'ניצוצות של קדושה' הוא הכמות הענקית של הסרטים שהפיקו בשנים האחרונות, מכל הסוגים והמינים, שהמשותף לכולם הוא הניסיון להנחיל ערכים יהודיים לציבור הרחב. מי שנכנס לאתר יכול להציץ במגוון הרחב של הסרטים, ויותר מכך, ניתן לרכוש מנוי, לחודש ויותר, וכך לצפות בכל אותם סרטים ללא עלות נוספת. לא התעצלתי ונכנסתי לאתר כמנוי מן המניין, והרי לפניכם המסקנות: עיצוב האתר צבעוני ומעניין, מגוון האפשרויות רחב מאוד. הצפייה בסרטים באיכות טובה מאוד, ובלי עיכובים, והסידור הפנימי בתוך האתר, גם הוא הגיוני ונגיש.

מכיוון שמדובר באתר חדש, עדיין ישנן קטגוריות שלא מיושמות, וכלים שמעידים על תכנון לטווח ארוך, כמו למשל, אפשרות לכתוב תסריט או רעיון, שאנשי 'ניצוצות של קדושה' יפיקו ממנו סרט.

בחשבון פשוט ניתן להגיע למסקנה שבעלות של פחות מסרט אחד, אפשר לצפות בעשרות רבות של סרטים, ואם הם יעמדו ביעדים שהציבו לעצמם, בכל שבוע יתעדכן האתר לפחות בסרט, או בפרק חדש באחת הסדרות.

לאחר שהורדתי את הכובע בפני היוצרים על היוזמה הברוכה (אל דאגה, יש לי כיפה מתחתיו), אני מבקש לחזור לסרט שאיתו פתחתי: 'המפקיד'. גם כאן מדובר ביוזמה חדשנית, כאשר המטרה היא להעביר את הסבר מהלך הגמרא ע"י המחשה בווידאו, באמצעות שחקנים ועלילה. התסריט שזור מסיפורים המתרחשים בתקופת הגמרא, יחד עם התרחשות של ימינו אנו, שילוב אידיאלי, הגורם לצופים להבין כיצד הדיונים של האמוראים משליכים על הפעילות היומיומית שלנו.

בהפקה עצמה הושקעו המון מחשבה ויצירתיות, גם בלימוד הגמרא עצמה, וגם בצילומים המשולבים באנימציה תלת מימד.
נדמה שהבמאי של הצילומים לא מודע לחשיבות השמירה על הכיוונים של המצלמה, דבר שגורם לחלק מהדיאלוגים להיראות פחות טבעיים. והערה נוספת (למען הפרקים הבאים בסדרה): מושג שחוזר על עצמו לאורך כל הסרט, כדאי לוודא שהצופה יבין אותו, למשל, צופה שלא יודע מהם תשלומי כפל, או ארבעה וחמישה, יהיה בבעיה גדולה במהלך הצפייה, ואין זה כל כך מסובך להסביר את המושג.

בקיצור, אם יש לכם גישה לאינטרנט, הנה לכם אפשרות טובה להעשיר את ילדיכם בערכים וביהדות, בלי שיעורי בית ומבחנים - www.nitzotzotonline.com