בשבע 313: קווים לדמותם

עלילות משפחה מתנחלית ב'גבעת הכבל' משורטטות בהומור מושחז בספר הקומיקס החדש של שי צ'רקה. כולל הופעת אורח של קונדוליזה רייס.

עפרה לקס , י"ג בתשרי תשס"ט

מעבר לקו/ שי צ'רקה, מודן, כריכה קשה.

מי שמסוגל בימים אלה לראות בעין הומוריסטית את המתרחש בתוך ההתיישבות, במגזר בכלל וגם מחוצה לו, ירוויח פעמיים: א. סיכון מופחת לאירועי לב ב. הנאה מהספר החדש של שי צ'רקה.

עד עכשיו נהנו בעיקר הצעירים שבינינו מפרי מכחולו ועטו של איש הקומיקס שהמציא את בבא וחבורתו. נכון, המבוגרים לא נמנעו מלהציץ מאחורי גוום של הילדים, כשאלה קראו את ה'בבאות' השונות, אבל הפעם הספר מיועד לכתחילה עבור המבוגרים. איזה כיף.
 
עלילת 'מעבר לקו' מתחילה במשפחת צ'ארטר (רמיזה לקרטר?!) ש'חוצה את הקווים' ועוברת לגבעת הכבל שמעבר לקו הירוק. ישאל השואל  - במקרה הזה נהג משאית ההובלות - על שום מה 'הכבל'? ובכן, באדמת גבעת היישוב נעוץ הכבל- שמחזיק את הלוויין של ארצות הברית, שעוקבת אחרי הגידול בהתנחלויות.

מר צ'רלי צ'ארטר הקריקטוריסט (יסודות ביוגרפיים?) ואשתו נתקלים במהלך הספר בכל הדמויות הטיפוסיות ליישוב: נתן (נחשו חסיד של מי) בעל הזקן והפיאות, שרועה את הכבש שלו בנחת עד שהוא קושר קשרי ידידות עם הכבשה של השכן הערבי; כתב השטחים השמאלני רודף הפרובוקציות, הנדרש לסייע בחישוב שטח משולש (מומחה לשטחים או לא?); איש 'שלום עכשיו' שעוקב אחרי כל התרחשות קטנה או גדולה ביישוב ולבסוף הופך לאסטרונאוט; קוניאק- הימני הקיצוני שנחשד בשיתוף פעולה עם השב"כ ויותר ממזכיר דמות מוכרת; רב היישוב - שנחרד מהאנטישמיות של צ'ארטר; אחמד, הערבי השכן, שמבין היטב בהליכותיהם של היהודים, הרבה יותר ממה שהם חושבים, ואפילו קונדוליזה רייס מבליחה לתפקיד אורח ומפגינה בקיאות מרשימה ביידיש. 

החיים בגבעת הכבל מתנהלים פחות או יותר כסדרם: צ'רטר נקרא בדחיפות לישיבת מזכירות ומתכנן מונומנט שינציח את התורמים האנגווליסטים, יימח שמם. בפעם אחרת הוא נקרא לסייע בהתנגדות לפינוי חוות נפצוץ הסמוכה, הנעקרת תוך מכות סטייל עמונה. צ'רטר ואשתו גם מתמודדים עם פיגוע דמה לחיזוק אבו מאזן ופיגוע דמה נוסף להשפעה על דעותיו של מילואימניק שמאלני וברקע התנצחות עם התקשורת השמאלנית והשפעתה העוינת. 

צ'ארטר גם יוצא מדל"ת אמותיו של היישוב, ושם ממתינה לו התמודדות לא פחות פשוטה עם חינוך ילדים קלוקל (מה שבנו יודע על בן גוריון היא העובדה שהוא הטביע את אלטלנה), השומר בכניסה לסופר המעניק לו מאסז' בעזרת הגלוונומטר, ועקירה מספת המרואיין בתערוכה בחו"ל.

צ'רקה, כדרכו, מספק חוויה ויזואלית מרשימה, הרומזת לציורים מפורסמים ולדמויות עכשוויות מוכרות. דעותיו של צ'רקה בהחלט מוצאות להן מקום ביטוי בין דפי הספר, בניהן הכעס על ההכרזה 'היה לא תהיה', תהייה על הרכילות והפתיחות בציבור הדתי, וגם אמירות מהורהרות על מוות, מחיר השלום ועוד.

כדי ליהנות מן הספר לא צריך להסכים לכל הדעות, רק לבוא עם רוח טובה ויכולת לצאת מעצמנו וכן, לצחוק קצת.
מומלץ וכדאי כסגולה לשנה מלאת חיוך. כשיש סיבות לשמוח, וגם כשלא.

ofralax@gmail.com