בשבע 313: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , י"ג בתשרי תשס"ט

קריסה בכותרות/ עדי גרסיאל

כמו אותו עקרב מהמשל הידוע המתעקש לעקוץ את הצפרדע שעל גבה הוא עובר את הנהר, התקשורת הישראלית לא מסוגלת להתאפק כשמשבר כלכלי מתגלגל לפתחה. תן לנו כותרות אדומות ודרמטיות כמו "הבורסה בתל אביב קורסת" (מעריב, יום ב') או "יום כיפור בבורסה" (ישראל היום, יום ב')  ואחרינו המבול, או יותר מדויק הבצורת.
קברניטי העיתונים אמורים לדעת שלמשברים יש רכיב פסיכולוגי חשוב ושכותרת לא אחראית אחת יכולה לגלגל כדור שלג שתוצאותיו יכו גם בהם: בהקטנת תקציבי הפרסום ובביטול מנויים. אבל הפיתוי בטווח המיידי פשוט גדול מדי – העקרב קודם כל עוקץ וכשהצפרדע תתחיל לשקוע, הוא כבר ימצא דרך להאשים אותה בטביעה. היומון היחיד שניסה לעמוד בפרץ הוא 'הארץ' שכותרתו מיום שלישי היתה: "בהלה עולמית מפילה את הבורסות".

התיקונים/ חני לוז
 
רוב הטורים שלי עוסקים בביקורת על התקשורת הישראלית, כשהכוונה היא , כמובן, לתקשורת המיין-סטרים שמגיעה למאות אלפי צרכני תקשורת ביום, והמשדרים נרטיב פוסט-ציוני, אנטי דתי, זורעים יאוש ושנאת חינם. בערב יום כיפור, אסטה לכיוון של תיקון: בשולי הזירה מתחילים לפרוח כמה אפיקים אלטרנטיביים.

בשנה האחרונה היו שני כלי תקשורת שבלטו בעלייה ברמת החשיפה והאהדה שלהם בציבור: ביטאון 'עולם קטן'  וערוץ מאיר לילדים.

'עולם קטן' הפך לאחד העיתונים הנפוצים ביותר בקרב בני נוער וצעירים. הטענה הקשה ביותר נגד הביטאון היא שקשה להשיגו... הפורמט החדשני המנצל כל מילימטר פנוי על הדף, ראוי גם להערכת הגופים הירוקים.

ערוץ מאיר לילדים השיג גם הוא קהל יעד גדול של ילדים מגילאי גן ובתי הספר היסודיים, בכמות שהפתיעה גם את אנשי הערוץ. מדובר בתוכנית באתר האינטרנט של 'מכון מאיר' המיועד לילדים בגיל הרך, בכיכובם של טוביה רוזנפלד ואסי צובל. הצמד מעביר מסרים חינוכיים ותורניים בשפת הדרמה, ההומור ומוסיקה.

אלפי הצפיות ביום בתוכנית מוכיחים שיש רעב להפקות חינוכיות ברוח יהודית.

הפופולריות העצומה של כלי תקשורת אלה וגם של אחרים במגזר היא הוכחה ברורה לכך שאין מענה ציבורי-ממלכתי לצורכי התקשורת של הציבור הדתי. אשרי מי שזוכים לעסוק בתשובה הלאומית ובתיקון הזירה התקשורתית, ירבו כמותם בישראל.

המסרגה/ עדי גרסיאל

למרות שאת הצד המקצועי שלה אפשר לסכם בקצרה כהפקה מושקעת, עם שחקנים ברמה גבוהה ועלילה שנויה במחלוקת מבחינה תוכנית והלכתית, היה משהו כמעט מכמיר לב בדרך שבה העיסוק ב'סרוגים' הפך לאובססיה מגזרית, בעיקר בעיתונות הדתית. כמו אותו ילד 'חנון' בכיתה שכל כך מתרשם ממחמאה שקיבל מאחד 'המקובלים' על החולצה שלו, שהוא מחליט ללבוש אותה יום אחרי יום, עד שתתפורר – כך התלהבה התקשורת המגזרית מהעובדה ששחקנים שווים וערוץ טלוויזיה ניאותו ל'זרוק לנו עצם'. התוצאה: ראיונות עם כוכבי הסדרה (כולל ההתייחסות הבלתי נמנעת לחילוניותם), עם יוצריה: לייזי שפירא וחוה דיבון, ביחד ולחוד; מיפוי הביצה הירושלמית וגבולותיה, כולל הצצה לאחותה הגבעת-שמואלית; מתכונים על בסיס הארוחות בסדרה (הספר בדרך?); הפקות אופנה בהשראתה; הלו"ז המלא של השבת שבילו כוכבי הסדרה בביצה במסגרת ההכנות; פרסום תמונות מ'סרוגים' כאילוסטרציה לכתבות על הרווקות במגזר, הבורגנות הדתית, יחסי דתיים-חילונים וכו'; מאמרים בעד ונגד; פסקי הלכה נגד; שו"תים כנ"ל. וזו כמובן רשימה חלקית בלבד.

עכשיו, כשהעונה הראשונה של הסדרה הגיעה לסיומה ופינו את מקומם לימי חשבון הנפש, טוב יעשו הכתבים והעורכים הסרוגים אם יירגעו מעט, ייקחו אוויר, ולקראת העונה השנייה הבעל"ט, יורידו קצת את מפלס ההתלהבות.

החידה התקשורתית של השבוע/ ישראל מידד
 
הנה לפניכם כותרת שהתפרסמה בעיתון עברי יומי ביום ששי, לפני שבועיים:

"אנחנו חשופים לאלימות בירושלים באופן יום יומי". 

1. באיזה עיתון היא הופיעה (רמז: באותו שבוע אירעו מספרים מקרים של אלימות כולל פיגוע דריסה)
 
א. "הארץ"
ב. "מעריב"
ג. "ידיעות אחרונות"
ד. "מקור ראשון" 
 
2. מפי מי צוטטו הדברים?
 
א.  מפקד מחוז משטרת ירושלים בתגובה למעשי טרור ערביים.
ב.  ארגון ה'גאים', בתגובה למעשי הטרדה של חרדים.
ג.  סטודנטיות בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית בתגובה למעשי הטרדה של מרצים.
ד.  אנשי אקדמיה ופעילי שמאל בתגובה למעשה האלים שבוצע ליד ביתו של פרופ' שטרנהל.
 
ושאלת הבונוס -
 
באיזה עיתון מופיעה ידיעה ביום 2.10 בעמ' 6, בכותרת כפולה זו הסותרת את עצמה: "מת במשחק בנפל – המשטרה: רועה הצאן שנמצא ירוי לא נרצח בידי מתנחלים"?

א. הארץ
ב. אל קודס
ג. ידיעות אחרונות
ד. ניו-יורק טיימס
 
(האם ניתן לכתוב הפוך?) תשובות: 1. א' ; 2. ד'; 3. א'

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל


"שר החוץ הצרפתי: ישראל תאכל את איראן לפני שתשיג פצצה גרעינית" היתה הכותרת הראשית של  הארץ ביום א'. אח"כ העיתון התנצל. מסתבר שהשר, שהתראיין באנגלית, התכוון לומר שישראל תתקוף (hit) את איראן, ולא תאכל אותה (eat).

קרנית גולדווסר, אלמנתו של החייל אודי גולדווסר הי"ד,  תנחה פינה בנושאי איכות סביבה בתוכנית 'עושים סדר' בטלוויזיה החינוכית. בהמשך תעלה תוכנית בהנחייתה בנושא בערוץ.

עופר נמרודי, מו"ל מעריב, מעמיד למכירה את בית עיתון שברחוב קרליבך בתל אביב. ככל הנראה בשל מצוקת המזומנים של העיתון.

תדמי"ת פנתה ליועץ מזוז בדרישה להגיש כתב אישום כנגד כמה כלי תקשורת שפרסמו בצורה מעוותת את הטענה כאילו מתנחלים רצחו רועה צאן בדואי. בדיעבד התברר שהנער נהרג כששיחק ברימון שמצא. "הפיכת ציבור שלם לנאשמים, באמצעות קביעה שקרית כי 'מתנחלים' רצחו את רועה הצאן, תוך ציטוט מקורות פלשתינים בלתי מהימנים... ובאמצעות קישור לידיעות אחרות שעסקו ב'אלימות מתנחלים' – כל אלו מכילות את כל היסודות הקלאסיים של עלילת דם", כותבים אנשי תדמי"ת.