בשבע 313: מכתבים

קוראי העיתון , י"ג בתשרי תשס"ט

התלהמות מיותרת (בתגובה למאמר 'קומבינת מגרון', גיליון 311)/ יוסי דרמר, נריה. חבר הנהלת מועצת בנימין

בחודשים האחרונים אנו עדים להשתלחויות בוטות  של דניאלה וייס כנגד ראשי מועצת יש"ע.

אם בעבר היה שמה של דניאלה שם נרדף להקמת התנחלויות ומאבק בלתי מתפשר על ארץ ישראל, בתקופה האחרונה נראה כי 'האויב' שלה הוא מועצת יש"ע וראשיה.

הגדילה דניאלה לעשות במאמרה האחרון בו היא קוראת לתושבי מגרון להביע התנגדות נחרצת להסכם, שאם לא כן, "לא יוכלו לרחוץ בניקיון כפיהם ולומר איננו אשמים".

ברור לכל בר דעת שתושבי מגרון מתנגדים להסכם לא פחות, ולכאורה אף יותר מדניאלה, ועצם העובדה שמהלכיהם למניעתו אינם בדרכה של דניאלה אינה אומרת שהם אינם מתנגדים לו.

במיגרון גרות עשרות משפחות, ליישוב יש מזכירות ומרא דאתרא. כל אלה מביעים את התנגדותם לפינוי היישוב ולהסכם שעוסק בכך. למרות זאת, לא ראינו אותם יוצאים בצורה כה מתלהמת כנגד העוסקים במערכה ובכללם פנחס ולרשטיין וזמביש. וגם אם יש להם ביקורת, הם יודעים כיצד ובפני מי להשמיעה.

צריכים כולנו לקוות ולהתפלל שכל ההסכמים הללו לא יגיעו לכלל גיבוש ולא ייצאו אל הפועל, ולחזק את המתיישבים בהתמודדותם בשיגרת היום יום ובמאבקם הציבורי על כל יישוב ומאחז, ובפרט במיגרון.

מבחן דרעי/ יעקב מאנדלבוים, ירושלים

דעותיו הפוליטיות של אריה דרעי רחוקות משלי, אך החלטת ביהמ"ש המחוזי שלא לאפשר לו להתמודד על ראשות עיריית ירושלים מקוממת אותי מאוד.

טוען דרעי בעזרת פרקליטיו כי פסילת מועמדותו מהווה עבורו ועבור ציבור תומכיו עונש גורף. ואילו הפרקליטות טוענת כי החוק המדובר אינו בא להעניש יחידים כי אם להסדיר ולעצב את אופי השילטון וההנהגה הציבורית. היות ולא מדובר בעונש, ניתן להחיל את השינוי באותו חוק למפרע.  ביהמ"ש פסק לטובת ההיבט הציבורי שהציגה המדינה.

ואולם לא מזמן, לפני הבחירות לכנסת ב-2003, התקיים  בביהמ"ש העליון דיון דומה  בבסיסו. על סמך חקיקה טרייה ביקשו חברי ועדת הבחירות לפסול את מועמדותם של מי שנהגו לבקר בארץ אויב  - דוגמת עאזמי בשארה, אחמד טיבי ואחרים. אך אז התעלם ביהמ"ש מזכותו של הציבור הרחב להסדיר את אופי האישים היושבים בהנהגה הציבורית. הוא העדיף במקום זאת את זכותם הבסיסית של המועמדים להיבחר ואת זכותם של קהל תומכיהם לבחור, והכשיר את מועמדותם לכנסת של אותם ח"כים ערבים. 

משמעות הדבר: כאשר מדובר במוסלמים, זכויות הפרט קודמות לזכויות הציבור להתגונן מפניו. אך כאשר מדובר ביהודי, זכויות הפרט שלו ושל תומכיו מתבטלות. מול תופעה כזו נדמה כי חייב כל המחנה הלאומי-יהודי להתקומם ולמחות בכל הכוח -  גם אם הנפגע אינו יקיר המחנה.

העם עם המתנחלים/ ציפי  לידר, ירושלים

אין ספק כי הקמפיין החדש של מועצת יש"ע, המתבסס על  תולדות עם ישראל, רוכב על הטרנד של קירבה למקורות היהדות. אולם דומני כי מעבר למטרת הקמפיין – החדרת תודעת ההתנחלות בקרב הציבור – חשיבותו היא  לא פחות בממצאיו. נראה כי המועצה חיפשה אתונות ומצאה מלוכה.

מתברר כי השמאל החילוני מהווה מיעוט קולני שאינו מייצג את כלל הציבור. מממצאי הסקר שערכה המועצה לקראת השקת הקמפיין, עולה כי רוב העם הוא מסורתי ושוחר הארץ.

בניגוד לפרסומים בכלי התקשורת על התרבות השיינקינאית השלטת בחיינו, ועל חוק החמץ שנשחק, מצביע הסקר על רוב גדול שמקיים סדר פסח, מדליק נרות חנוכה ורוצה לשמור על המסורת.

יתר על כן, הסקר מצביע על יחס חיובי של הרוב ליהודה ושומרון, ואף למערת המכפלה הנחשב לכאורה למעוז הימין הקיצוני בחברון.

ירי משמאל לימין/ מרדכי אופיר, ירושלים

אחרי הפגיעה בפרופ' שטרנהל יצא השמאל בזעקות מרה. הגדיל לעשות העיתונאי איתן הבר שכתב כי "זה לא יהיה המקרה היחיד ועוד יבואו אחריו". הבר מזהיר ש"בקרוב נראה בתוכנו לראשונה יהודים שלנו עם דם על הידיים".

חבל שהבר לא עשה מספיק שיעורי בית ושכח כי לפני 85 שנה נרצח ד"ר ישראל יעקב דיהאן בידי יהודים (ככל הנראה מ'ההגנה') כשיצא מתפילת ערבית בבי"ח שערי צדק בירושלים. הבר שכח גם את שנות הסזון בהן הוסגרו עשרות יהודים לשלטון הבריטי וחלקם, מלוחמי המחתרות, עלו לגרדום.

גם אחרי הקמת המדינה נרצחו 16 יהודים, לוחמי אצ"ל שהגיעו לסייע במלחמת השחרור בירי על הספינה אלטלנה.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

 
 איחולים לשנה החדשה:
ופרוק עול מרט מעל צווארינו.

 קיבלה במרמה דמי אבטלה במשך חמש עשרה שנה .
עוד לא עבדה...

 קצינים בצה"ל: חשש לפגיעה באוכלוסיה אזרחית במלחמה הבאה .
פיחוד העורף.