בשבע 314: מחפש את השביל

מרדכי יצהר בוימל מוציא אלבום בכורה אישי מגוון ובו שילובים בין מזרח למערב, בין פיוט לנשמה, בין כאב לשמחה והרבה רגישות ואהבת ישראל.

יאיר פלד , כ' בתשרי תשס"ט

אינפ': "השביל המיוחד שלי" / מרדכי יצהר בוימל / הינדיק הפקות.

נא להכיר: מרדכי יצהר בוימל, תושב תקוע, גדל במשפחה אשכנזית שהגיעה מאמריקה ומילדות התחבר לפיוטים מזרחיים, לזמירות ולשירים.

כשאימו ביקשה שישיר 'יונה מצא בו מנוח' בשולחן השבת הוא שר 'נגילה הללויה' והלך ללמוד עוד ומקאמים - מערכת סולמות מוזיקאליים המשמשת בסיס למוזיקה המגיעה מארצות האיסלם, במוסררה בירושלים.

הקול של מרדכי הוא ייחודי ותלת מימדי. את זה שומעים כבר בשיר הפותח את האלבום 'בחושך ובאור' שמתחיל בשירה נאיבית אביב גפנית "לא רוצה להתעסק עם מה שלא מגיע לי". זה לא מסגיר במאום את מה שהולך להתרחש אחרי: סילסולים שלא היו מביישים אף פייטן בכל בית כנסת בנוסח עדות המזרח. "רק לקבל את החיים שלנו איך שהם / בחושך ובאור" הוא שר ומבקש להתפלל, ואולי לקבל  "רק שני רגעים קטנים שבהם נצליח לאהוב". בכלל, אהבה בין אדם לאדם ואדם למקום היא מסר שחוזר על עצמו בשירים.

יש גם שירים כמו 'אחד אל השני', דואט טורקי עם משה שלו, בעל הקול הנמוך הים תיכוני וגם שירים עם טקסטים ישירים "יושב ומנגן / ומאמין בה'".

על ההפקה המוזיקלית אחראי ערן קליין, מפיק מוזיקלי מוכשר שלקח את השירים והלך עם הכיוון המזרחי של בוימל, וגיוון אותו עם עיבודים שונים ומדוייקים: לרגאיי ב'תן לאהבה לרדת'; למזרחי-אותנטי-עופר לוי ב'נמוך נמוך' ולשיר החתונות ב'עוד יישמע', שנשמע כמו חאפלה שבוימל מקדיש ללהקת החתונות שלו ולחתנים והכלות שלו. וגולת הכותרת: העיבוד ל'פנה אליי' -  ביצוע שמראה את הרב גוניות של בוימל שמצד אחד עושה שמח בטברנה הים תיכונית, ומצד שני יכול לתת ביצוע נשמתי יהודי יפהפה בהשראה קרליבכית.

בשנה האחרונה גילו הרבה אמנים ישראלים את הטקסטים מהמקורות. זו תופעה מבורכת, אולם רק אמני המגזר דוגמת סיני תור ואודי דוידי התייחסו למשבר הגירוש מגוש קטיף. גם בוימל כותב ומלחין את השיר 'לזכור את הכאב' ומקדיש אותו למגורשים, לנפגעי מלחמת לבנון ולתושבי שדרות. זהו שיר אישי, פשוט, מרגש וסוחט דמעות שמדבר על התנתקות אישית מהיצירה שרוצה לצאת ולפרוק את המטען

" לזכור את הכאב / ואת שברון הלב / לא לחזור לשיגרה.
כשבפנים תבערה / ובחוץ מהומה / והלב  / הלב נקרע".

'השביל המיוחד שלי' הוא אלבום אישיות, ואישיותו של היוצר מלאה שמחת חיים, אכפתיות ולב יהודי פועם, וכך הוא גם נשמע. מרדכי יצהר כותב בתחילת החוברת של הדיסק על השבילים המיוחדים שהוא מבקש בשבילו, אבל לא שוכח אף פעם אותנו, "ומקווה שגם אתם תמצאו את שלכם".

*ציון לשבח: השיר 'פנה אליי' רגש יהודי מפעפע.

* מתאים: למי שאוהבים סלט מזרחי קרליבכי ברוטב מקורי.

* למה לקנות: בגלל השמחה, הרגישות והפשטות.

מרדכי יצהר בוימל התארח ב'תיבת הניגונים', תוכנית המוזיקה של הטלוויזיה  של ערוץ 7   בערוץ התרבות.