בשבע 314: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , כ' בתשרי תשס"ט

זוהי עכו/ עדי גרסיאל

המהומות בעכו סיפקו השבוע דוגמאות שיכולות לשמש חומר גלם מצוין בקורסים לעיתונאות. כך למשל הכריזה ביום ראשון השבוע הכותרת הראשית של הארץ: "יום רביעי של פרעות בעכו". ואם תהיתם מי בדיוק מתפרע, תוכלו להסיק זאת מכותרות המשנה: "...נראה היה שהשקט חוזר לעכו, אבל עם רדת החשיכה הפורעים יצאו לרחובות ללילה רביעי של מהומות. זה התחיל ביידוי אבנים ונמשך בהצתת בית של משפחה ערבית. שלושה מתפרעים נפצעו ועשרות נעצרו.

ביום שלישי הוצתו עוד שלושה בתים של ערבים בעיר". מסקנה: הקורבנות הם ערבים, ומכאן שהפורעים הם יהודים. וכדי שאיש לא יתבלבל, חלילה, צורפה לכותרת תמונה של "מתפרע יהודי" שנעצר על ידי שוטרים (ונראה חבול למדי). את העובדה שמחצית מהעצורים בהתפרעויות היו ערבים בחרו עורכי הארץ להצניע בעמ' 2, כשלצידה תמונה מפחידה בהרבה של צעירים ערבים רעולי פנים משתוללים ברחובות. אבל גם שם הכותרת הראשית היתה: "סוף השבוע: מאות יהודים התעמתו עם שוטרים והציתו ארבע דירות".

מפי מקורות פלשתיניים/ חני לוז

דיווח של הכתב עלי ואקד מלפני כשבועיים, תוך שהוא מתבסס על מקורות פלשתינים בלבד, סיפר על רועה ערבי שמתנחלים הרגו. אחר כך התברר שהרועה מת מפגז שהוא כנראה הרים. בשבת האחרונה דיווח ואקד כי "מתנחלים מיצהר תקפו חקלאים מהכפר בורין שהגיעו לעסוק במסיק זיתים באדמות הסמוכות להתנחלות. הפלשתינים דיווחו כי המתנחלים ירו אש חיה באוויר ויידו אבנים לעברם". דיווח נפרד של אפרת וייס מביא את תגובת צה"ל כי הפלשתינים לא תיאמו את הגעתם למקום הסמוך ליישוב, מקום בו אסור להם למסוק ללא תיאום. כמו כן, מדווחת וייס כי את האש החיה ירו החיילים, לא מתנחלים.

בעיני מתנחלים, ואקד הוא גורם מסית ומתסיס, שמעביר דיווחים חד צדדים, מסולפים, מגמתיים עד שקריים. באופן לא מפתיע במיוחד, לא פרסם ואקד כי אותם ערבים, מוסקי זיתים תמימים, נתפסו ליד יצהר כשהם כורתים ענפים מרכזיים מעצי זית, במגמה להפיץ בתקשורת עלילת דם נוספת, עלילה שחדשות 'וואלה' פרסמו כבר בשבת.

עוד כדאי להזכיר שואקד הוא שפרסם ב-ווינט את הדיווח השקרי שמתנחלים הרגו צעיר ערבי ליד הכפר קריות באזור שילה, לפני כשלוש שנים. חקירה למחרת העלתה שמדובר בחיסול חשבונות תוך-חמולתיים. מתנחלים הואשמו על ידו גם ברצח ערבי, דיווח שהגיע גם ל'מבט'. אך למחרת כשהתברר שמדובר בתאונת דרכים בכביש 60 , כביש בנימין המזרחי, האייטם כבר לא עניין את המערכות.

מיהו ה'אחר'?/ ישראל מידד

"מובן כי אין לגלוש להאשמות קולקטיוויות. הניסיון לפגוע בפרופ' שטרנהל לא נעשה על ידי "הימין" ולא על ידי "המתנחלים". אבל גם אם אחראי לו "קומץ קטן" או "קיצונים", הוא מהווה משל עצוב...זאת מפני שהוא משקף חברה שהיא מצד אחד אלימה להחריד, ומצד אחר אינה מגלה די רצון להתמודד עם האלימות. דפוסי האלימות הללו...מופנים כנגד ה"אחר" האידאולוגי - מי שעמדותיו לא רק שהן שונות מעמדותיה של אותה קבוצה אלימה, אלא שהוא גם איננו "משלנו"...  כך כתב פרופ' אבנר דה שליט לפני כשבועיים בעיתון הארץ.

 באותו עיתון ממש תיאר נדב שרגאי את הדברים בצורה אחרת לגמרי: "בימים אלה מגיע לשיאו תהליך ממושך של דה-לגיטימציה למתנחלים, שסופו בשנאה של ממש כלפיהם. המתנחלים, כמגזר, מסומנים עתה על ידי השמאל והתקשורת כאחר השנוא. זה שמותר לחבוט בו... מנקודת המבט של השמאל והתקשורת, המתנחל נהפך ל"אחר" האולטימטיווי. בגלל מגוון סיבות. המרכזית שבהן נוגעת לאיום האידיאולוגי שמהווים המתנחלים, הדתיים הציונים וכל מי שמזדהה עם דרכם".

כמובן, לגיטימי בהחלט ששני אנשים יראו את העניין משני צדדי המטבע. אבל בהתחשב בעובדה שפרופ' שטרנהל זכה השנה בפרס ישראל, זה קצת מוגזם שפרופ' דה שליט ינסה לשכנע אותנו שאדם זה, אשר כמעט כל האליטות האקדמיות, התרבותיות, והתקשורתיות מעלים אותו כסמל הנאורות ייחשב כ"אחר".

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

מפקד גלי צה"ל יצחק טוניק החליט להפסיק את שידורה של 'הפוגה', תוכניתו של דודו אלהרר בגלי צה"ל. התוכנית שודרה במשך כעשור בימי שישי אחר הצהריים, ושילבה מוסיקה יהודית וישראלית עם הגיגים ברוח יהודית לאומית גאה. (ראו ידיעה בעמ' 6).

’חדשות 10’ ותחנות הרדיו האזוריות סיכומו לאחרונה על הארכת הזיכיון בשנה נוספת להפקת מהדורות החדשות, שמשודרות ברדיו האזורי. במסגרת ההתקשרות משודרות 19 מהדורות חדשות בשעות עגולות במשך היום.

אתרי האינטרנט של העיתונים ידיעות אחרונות ('ווינט') והארץ המשיכו לפעול גם ביום כיפור וסיקרו בין השאר את המהומות בעכו. אתר נרג'י של מעריב, לעומת זאת, שבת ביום הקדוש.

ישיבת ועדת האיתור שנקבעה לבחירת מנהל הטלוויזיה הישראלית בערבית, אשר היתה אמורה להתכנס בראשית השבוע, נדחתה שוב למועד לא ידוע. זאת למרות שבית הדין לעבודה קבע שלא חל פגם במועמדותו של ד"ר חליל רינאווי לתפקיד.