בשבע 315: פרוש טוב לכולם

מהיכרות של שני עשורים עם מאיר פרוש אני יכול להעיד כי הוא המתאים ביותר לראשות העיר, ולא רק בגלל הכיפה שלראשו.

שמואל שקדי , א' בחשון תשס"ט

הבחירות לראשות עיריית ירושלים קולעות את ציבור הכיפות הסרוגות בבירה להתלבטות: מיהו המודל אליו הוא מרגיש חיבור עמוק וטבעי יותר. האם למאיר פרוש החרדי או לניר ברקת החילוני?  האם ברקת יעמוד בשלל הבטחותיו? והאם פרוש ישכיל להביא צעירים לירושלים? האם בניר ברקת החילוני מושרשת האמונה הבסיסית? האם הרקורד המציב אותו בצד הפוליטי שביקש לחלק את ירושלים (למרות שבינתיים הודיע כי הוא מתנתק מצד זה), לא מעורר דאגה מפני האפשרות שהוא ייבחר?

מנגד, ניצב מאיר פרוש שעשייתו מוכרת לנו מזה שנים גם כשלא בחרנו בו. פרוש אפילו ויתר על תפקיד סגן שר ובלבד שלא יהיה שותף לממשלת הגירוש. פרוש מברך יחד עימנו מדי בוקר את ברכות השחר ומתפלל כמונו באותן מילים ממש "ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים".

בזמן שניר ברקת סופר אותנו רק בדרך לקלפי, פרוש היה ועודנו שותף נאמן שנים הרבה לפני שמישהו חלם על האפשרות  שהוא יתמודד על ראשות העיר.

אין ספק שלו היה מועמד ציוני-דתי לראשות העיר ירושלים יכולנו כולנו לחוש נוח יותר. אולם עד כה זה לא קרה ומי יודע אולי אנו הולכים וקרבים לרגע שכזה.

משכך המצב עלינו להכריע ולבחור באחד מן המצוי. אם כן כיצד יידע הבוחר מן השורה איזה פתק להטיל לקלפי: פרוש, גאידמק או ברקת? מן הסתם הבוחרים מושפעים מהתעמולה והפרסומים וגם מהשיחות עם החברים והשכנים.

באמונה ננצח

באחרונה נשמעים יותר ויותר קולות בתוך הציבור הדתי והחרדי שהגיעה העת להציב מועמד אמוני להנהגת המדינה. התקווה למועמד אמוני נובעת משורה ארוכה של מועמדים חילונים שערב הבחירות נצצו כמו הבטחה מבריקה ולאחר הבחירות הכזיבו, כיזבו והתפרקו ברעש גדול, תוך יצירת תסכול וחוסר אמון במנהיגות הציבורית.
מבחינות רבות ראש העיר ירושלים שקול למנהיג ברמה הלאומית. וכעת נקרית בפני שוחרי הגישה האמונית הזדמנות לבחור מועמד אמוני.

מעבר לרגש הטבעי שלדעתי מוביל למסקנה ברורה, אני מבקש להעיד כמי שיודע מניסיון מה השכל הישר והנכון אומר בסוגיה שלפנינו. אני מבקש לקבוע שפרוש טוב וראוי, לא רק בגלל שהוא מתפלל לשלום ירושלים והוא מועמד אמוני. אלא דווקא בגלל העשייה והעבודה שהפגין לאורך שנים.

זכיתי לשמש בעשרים השנים האחרונות כנציג המפד"ל במועצת העיר ירושלים. מתוכן כיהנתי  כ-15 שנה כסגן ראש העיר, תחת ראשי עירייה שונים. מהניסיון וההכרות עם פרוש אני יודע שהוא 'משלנו' והוא ראוי, לא רק כשאנו בבתי התפילה עורגים לשיבת ציון, אלא גם כשאנו מתהלכים ברחוב יפו המשווע להשלמת הקמתה של הרכבת הקלה. לא רק כשהוא אתנו בהקפות השניות ושמחת בית השואבה, אלא גם במאבק על תוספת תושבים חדשים ומקומות תעסוקה לבירת ישראל.

אני מבקש להעיד עדות מקרוב על מאיר פרוש. במשך שנות שירותי במועצת העיר ירושלים זכיתי להטביע את חותמי יחד עם חבריי בציונות הדתית על פניה של העיר. פעלנו למען בנייה של מוסדות חינוך, סניפים לתנועות הנוער, הפקת פעילויות תרבות ומורשת ולמען החינוך הציוני דתי בעיר. תקצר היריעה מלפרט את ההישגים הרבים אותם זכינו להקים ולממש.

במהלך העשייה היתה לי הזכות לעבוד במקביל לשני המועמדים המובילים לראשות עיריית ירושלים: ניר ברקת ומאיר פרוש. מהניסיון שצברתי במשך השנים אין לי ספק כי פרוש הוא המועמד הנכון והמתאים ביותר לתפקיד החשוב של ראש עיריית ירושלים. במהלך העשייה המשותפת  התוודעתי לרצינות הרבה בה הוא מתייחס לכל עניין וסוגיה שהוא נדרש להכריע בהם. התרשמתי מהתעקשותו לרדת לפרטים ולא להסתייע בתרבות הסמוך, הייתי עד לנגישותו הרב לציבור ואני מכיר היטב את עשייתו רבת הפעלים המתעלה מעל שיקולים מגזריים.

פרוש למען בני עקיבא

אני סמוך ובטוח כי יכולת העשייה של פרוש, ניסיונו הרב בשטח המוניציפאלי יביאו תקופה של פריחה שגשוג והתקדמות עצומה לירושלים. בקדנציה הקרובה תהיה תחושה שיש בעל בית רציני ששומר על האינטרסים האמיתיים של העיר וכלל תושביה למגזריהם השונים.

על מנת להמחיש את מחויבותו של פרוש לתושבים ללא הבדלי מגזר אספר אנקדוטה קצרה:

לפני כ-15 שנה ביקשתי לבנות מבנה לתנועת בני עקיבא בשכונת גילה. הדבר עורר כמובן התנגדויות וקשיים שהערימו חברי מועצה ממפלגת העבודה וממרצ. פרוש ואני קיבלנו את זכות הדיבור בישיבת המועצה. פרוש דיבר ראשון. הוא נשא נאום של 15 דקות תמימות במהלכן הסביר את החשיבות של תנועת בני עקיבא בעיר, תרומתה לתושבים ולנוער ועד כמה חשוב לבנות להם בית ראוי לפעילות המבורכת. לאחר שסיים הודעתי כי אין לי עוד מה להוסיף...
ואכן, סניף בני עקיבא גילה נבנה לשמחתנו הרבה.

העובדה שפרוש הוא גם יהודי ירא שמים וגם חובש כיפה, דווקא מחזקת את יכולת העשייה שלו. כשהעשייה מתבצעת מתוך אמונה היא עשייה עם מצפן שתעמוד בלחצים שונים. כשהניסיון מצטרף לאמונה בשיבת ציון הוא מייצר מנהיגות ראויה לבירת הנצח של עם ישראל.  

בבחירות הקרובות לא אתמודד למועצת העיר לקדנציה נוספת.  חברי למפלגה החליטו לא להביע תמיכה באף מועמד לראשות העיר. אך אני מרגיש שחובתי הציבורית והציונית היא להודיע בפה מלא ולב שלם כי לטובת שמירה אחדותה של ירושלים  בירת הנצח של העם היהודי, ולטובת שמירה על האינטרסים של הציבור הציוני דתי,  חשוב לבחור ט"ב למועצת העיר ומאיר פרוש לראשות עיריית ירושלים.

הכותב מכהן כסגן ראש העיר ירושלים מטעם המפד"ל