בשבע 317: נבחרת החלומות, קווים לדמותה

תרכיבו רשימה אטרקטיבית, אך אל תשכחו שאחרי ההצלחה בבחירות יש לח"כים גם עבודה לעשות ● מכתב לחברי המועצה הציבורית.

עמנואל שילה , ט"ו בחשון תשס"ט

אדוני היו"ר יעקב עמידרור, חברי מועצה ציבורית נכבדים.

הח"כים מייסדי המפלגה המאוחדת החליטו להפקיד בידיכם את הרכבת הרשימה המאוחדת לכנסת ה-18. ביום הבחירות, כאשר מאות אלפי מצביעים יחליטו האם להגיע לקלפי ואיזה פתק לשלשל לתוכו, הם יתבקשו למעשה לתמוך בהרכב הסיעה כפי שאתם קבעתם עבורם.

יהיו אולי מי שיקנאו בכם על שניתנו לכם הכבוד, הזכות והסמכות לבוא במקומם של נציגי הציבור הנבחרים במוסדות המפלגות השונות. אבל חשוב יותר היום להתפלל להצלחתכם, כי במשימה המסובכת והאחראית שהוטלה עליכם קשה לנחול הצלחה.

בכנסת הנוכחית השיגה הרשימה המשותפת תשעה מנדטים. זה לא הרבה ביחס לפוטנציאל המצביעים בוגרי החינוך הממלכתי-דתי, או בהשוואה להישג של ש"ס וליברמן בבחירות האחרונות. אבל זה גם לא כל כך מעט אם משווים למשל להישג של מרצ, המקבילה האידיאולוגית משמאל, שפעם היו לה 12 מנדטים ובכנסת הזאת רק 5. תוסיפו לכך את העובדה שהפעם נשארו מחוץ להסכמה שני ח"כים, ותראו עד כמה לא קל אפילו לשחזר את אותם תשעה מנדטים. וגם אם הרשימה שתרכיבו תשחזר את התוצאה מהבחירות הקודמות, בעיני רוב הציבור זה עדיין ייחשב ככישלון. כישלון שלכם. בוודאי ייחשב לכישלון אם הרשימה שתרכיבו תזכה בשישה-שבעה מנדטים בלבד.

לטובתכם עומדת העובדה שקיבלתם לידיכם חופש פעולה נדיר. חברי הכנסת המכהנים הסכימו, מי מאונס ומי מרצון, להתפרק מבסיס הכוח שלהם במוסדות ובקרב מתפקדי המפלגה, ולהפקיד את גורלם הפוליטי בידיכם. ניתנה לכם הסמכות להרכיב נבחרת חלומות של מועמדים אטרקטיביים כראות עיניכם. אתם יכולים לפנות אל מיטב האנשים והנשים מכל תחומי החיים עם הצעה קוסמת להיכנס ללא מאמץ למקום ריאלי ברשימה לכנסת. אתם יכולים לבחור בדמויות המוערכות והאהודות ביותר, אלו ששמותיהם יריצו את הציבור לשים בקלפי את הפתק הנכון.

אז נכון, הרכבת רשימה של אישים פופולאריים יכולה אולי להבטיח תוצאות טובות במדד העיקרי שעל פיו תיבחן הצלחתכם: ההישג האלקטוראלי. מצד שני, אסור לשכוח שבפוליטיקה מספר גדול של מנדטים זה לא הכל. ביום שלאחר הבחירות אנו זקוקים לפוליטיקאים טובים ומקצועיים, חדורי תודעת שליחות ציבורית, שיעשו עבורנו את העבודה במסירות, ביושר ובכישרון.

כדי להרים את תרומתי הצנועה למען הצלחת משימתכם, הרי לפניכם מספר המלצות שאשמח אם יעמדו לנגד עיניכם.

1. תרעננו היטב. תחדשו. לאחר שנותרו במפלגה רק שבעה ח"כים, לדבר על ארבעה ח"כים חדשים מתוך עשרה זה נשמע כמו סידור עבודה לכל החברים חוץ מאחד. למעשה, אין הצדקה למקם בעשירייה הראשונה יותר משלושה-ארבעה ח"כים מכהנים. השאר מיצו את עצמם, התעייפו, איבדו את היוזמה ואת המעוף או לא התאוששו מהירידה ממעמד של שרי ממשלה למעמד של חברי כנסת. אל תשכחו שהסקרים הלא מחמיאים שבגללם הוזעקתם לדגל מבטאים את השפל שאליו ירד האמון בנבחרת הנוכחית.

אז למרות שהתמניתם למועצה על ידי הח"כים של היום, אל תהססו להודות למרביתם על תרומתם רבת השנים ולשחרר אותם אל המשימות הבאות בתחום הפרטי או הציבורי. בכלל, הגישה הבסיסית צריכה להיות שח"כ אשר מבקש לכהן יותר משתיים-שלוש קדנציות הוא בבחינת 'המוציא מחברו'. עליו לשכנע מדוע הוא טוב מאחרים, ולא להמשיך להחזיק בכבוד רק מכוח האינרציה, תוך שהוא נהנה מחוסר הנעימות לנשלו ממעמדו הרם. עליו להתחלף גם עם מי שטובים כמותו, לא רק עם מי שטובים ממנו. הוא אולי יותר מנוסה, אבל הם יותר נמרצים. המערכת זקוקה לדם חדש כדי למנוע התאבנות והסתיידות עורקים. לאחר שתי קדנציות יש לח"כים כבר פנסיה לא רעה, ואם הם לא ח"כים ממש מעולים אלא רק טובים, אין סיבה שלא יתנו צ'אנס לאחרים.

2. תעשו כל מאמץ להחזיר את אריה אלדד. לפני שמרחיבים מעגלים אל קהלים חדשים, בואו נשמור על הקרובים אלינו שכבר היו איתנו. אלדד הוא נציג מובהק ומוכשר של הימין החילוני האידיאולוגי, שבפעמים האחרונות הלך יחד איתנו לבחירות. חבל שהוא ומפלגתו החדשה יזרקו לפח מנדט שלם רק בגלל יחסים מתוחים עם בני אלון או זבולון אורלב. אגב, גם בימין הדתי יש בוחרים רבים שרואים באלדד את נציגם המובהק.

גם את המנדט של ברוך מרזל צריך להציל מאבדון. אם אתם חוששים שבעיני רבים מהבוחרים מרזל הוא סמרטוט אדום, הכניסו במקומו לרשימה את מי שהיה מספר 2 שלו, פרופ' ישראל חנוקוגלו. איש מדע, לשעבר יו"ר חוג הפרופסורים, ומי שבא מרקע שאינו דתי-לאומי מובהק. כמובן, בתנאי שבתמורה לכך מרזל יוותר על ריצה בנפרד.

3. תשלבו צעירים. למה בליכוד יכולים לכהן ח"כים צעירים ומוכשרים כמו גדעון סער (ח"כ מגיל 36) וגלעד ארדן (ח"כ מגיל 33, בוגר נתיב מאיר)? למה בעבודה אופיר פינס ח"כ מגיל 35, ובש"ס אלי ישי שר מגיל 34 ואריאל אטיאס שר מגיל 36? למה רק אצלנו נראה שיש איזו תקרת זכוכית שבולמת כל מי שעוד לא הגיע לעשור החמישי לחייו? הלעולם יהיו כל הח"כים שלנו בני חמישים פלוס או שישים פלוס? רבותיי הנכבדים, אמנם גם בוועדה שלכם קשה למצוא חברים צעירים, אך אנא תנו דעתכם על כך שכהונה בכנסת היא עבודה, לא פרס על מפעל חיים. העובדה שבשכבות הגיל המבוגרות יותר יש כעת מחסור במועמדים אטרקטיביים מחייבת הפניית מבט של עין טובה אל הדור הצעיר. הם רבים יותר ונמרצים יותר, ולכן גדול הסיכוי למצוא ביניהם כמה מועמדים ראויים שירעננו את הרשימה.
 
4. בטלו את הפריימריס לראשות התנועה. בזמן הקצר שנותר, ההתמודדות הזאת מבזבזת זמן ומשאבים שצריכים להיות מוקדשים כולם להצלחת הרשימה המשותפת, שאפילו שם הולם עדיין לא נמצא לה. ההשמצות ההדדיות שילוו בהכרח את הפריימריס יקברו את התועלת שתצמח משיתוף הציבור הרחב בבחירה. הדם הרע שייווצר בבחירות הפנימיות יפריע לשיתוף הפעולה בין פעילי המחנות השונים למען ההצלחה המשותפת. אילו היה צפוי להיבחר מנהיג כריזמטי וסוחף, מילא. אורלב ואריאל הם מטובי הח"כים, אך איש מהם אינו ברק אובאמה או הרב מוטי אלון. ההכרעה ביניהם על תפקיד היו"ר יכולה לחכות לעוד שנה. בינתיים אפשר לחלק את הסמכויות בנוסחה כזו או אחרת ולהתמקד בעיקר: פעילות משותפת להצלחת הרשימה המאוחדת.