בשבע 319: בלי נסים

ח"כ לשעבר לאה נס הגיעה ללא שריון למקום ה-15 בפריימריז הקודמים לליכוד, אך נותרה מחוץ לכנסת.

עפרה לקס , כ"ט בחשון תשס"ט

נפגשנו לפני כמעט חמש שנים. אז היא היתה חברת כנסת טרייה מטעם הליכוד, עם ותק של שנה בפרלמנט. שוחחנו על תכניותיה לקדנציה הקרובה, ודיברנו גם על התכנית המתהווה של מנהיג המפלגה, אריאל שרון. אז עוד לא קראו לה בשמה המפורש. לאה נס אמרה אז שהיא מתכוונת לפעול בנושא איכות הסביבה וערכי המשפחה, והביעה התנגדות כללית לתכנית של שרון, אם כי נמנעה מלקבוע את דעתה לפני שראתה תכנון מפורט.


"הליכוד היום אומר שהוא לא הולך לשום משא ומתן מדיני כי אין פרטנר. מדברים נגד כל התכנסות, התנתקות וצעדים חד צדדיים. הליכוד מתנגד לכל דיבור על ירושלים, שהיא הלב של העם ותישאר שלמה, מדובר על שמירה על הגולן ויו"ש בלי חזרה לשום 'קווים'. המפלגה מציעה היום שלום כלכלי ולא מדיני"
נדירות הפעמים שבהן הציבור יכול לקחת לידיו את היעדים שסימן הפוליטיקאי ולבחון אם אכן התבצעו. השיחה שגלגלנו השבוע עם נס שייכת בדיוק לסוג הזה. והשורה התחתונה? מי שלא מאמין בפוליטיקאים עשוי להיות מופתע. נס נבחרה כח"כית מצטיינת בכנסת ה-16, וגם השתייכה לקבוצת ה'מורדים' חברי הליכוד שהתנגדו לנסיגה מעזה. יעד אחד שקיוותה לבצע ולא עלה בידה, היה ללדת ילד שישי תוך כדי שירותה בבית הנבחרים. אבל כאן הכתובת לטענות ממוקמת קצת יותר למעלה מגבעת רם.

בבחירות לכנסת ה-17 הליכוד לא ליכד הרבה מצביעים, ונס חזרה להיות אזרחית מן השורה. כיום היא מתמודדת על מקום ברשימת הליכוד לכנסת ה-18.

שומרת על הסביבה
 
 לאה נס (47) היא ד"ר לביוכימיה, שבמשך מספר שנים שימשה כמרצה באוניברסיטת בר אילן. בעלה, שלמה נס, הוא רואה חשבון ועורך דין בעל קשרים ענפים, גם במרכז הליכוד. את הגעתה אל הפוליטיקה מכנה נס בתואר 'מקרה'. זה התחיל כשירמי אולמרט פנה אליה שתסייע לו במערכת הבחירות המקומית בגבעת שמואל, מקום מגוריה. נס נענתה, וכשאולמרט הפך לראש המועצה החזיקה היא, לבקשתה, את תיק איכות הסביבה. בתום 10 שנות פעילות ציבורית בזירה המקומית החליטה נס לקפוץ אל תוך הקלחת הארצית, ועשתה זאת די טוב. ייתכן שאחרים היו מציבים לעצמם יעדים אחרים, אבל בשדות שבהן היא החליטה לפעול, היא אמרה ועשתה. פעולתה הרבה בתחום איכות הסביבה זיכתה אותה באותות מטעמם של 'ירוקים' שונים, והיא גם לא משכה ידה מקידום המדע וסיוע לערכי המשפחה.

"יש לי סיפוק מאוד גדול מהעבודה שעשיתי בכנסת, מהעברת חוקים, מסיוע לאנשים או טיפול במחדלים, ומכאן הרצון העז שלי לבוא ולהמשיך", היא אומרת. "הייתי יו"ר של שתי ועדות, ועדת המדע והטכנולוגיה והוועדה לאיכות הסביבה. יש היום טרנד של איכות סביבה, אבל אני פועלת בנושא עוד הרבה לפני שהתחיל. אני רואה בעניין הזה דיני נפשות ולא מותרות. מה שחשוב לי הוא שהילדים שלנו וכל אזרחי ישראל יחיו בבריאות. הנזקים של הנושא הם לדור הזה ולא רק לדור הבא".

ברזומה החוקים שלה נס מונה את 'חוק הקרינה הבלתי מייננת' המסדיר את  העיסוק במקורות קרינה ובמדידת רמות הקרינה, 'חוק המידע הסביבתי', לפיו כל רשות חייבת לפרסם את המידע הסביבתי שיש לה, כדי שכל אזרח יוכל לדעת אילו מזהמים יש לידו בלי צורך להתגלגל מפקיד לפקיד. עוד היא מונה את החוק שקובע כי מפעלים מזהמים לא יוכלו לקבל מענקים מהממשלה, וגם חוק אויר נקי, שחקיקתו הסתיימה בכנסת הנוכחית, אבל החלה אי שם בכנסת ה-16, ביוזמתה.
תחום אחר שבו פעלה היה ערכי המשפחה ומאבק באלימות בתוך המשפחה. בתחום הזה היא מונה את החוק המגביל פיטורין של נשים מוכות.

מעבר להתנהלות השוטפת, בכנסת ה-16 נפלו החלטות גורליות, שראשיתן השפעה על אלפי אנשים - בגירושם מהבית, ואחריתן בהשפעה על מאות אלפי אנשים אשר הסופגים קסאמים וגראדים עד היום, ועוד המשגר, לא עליכם, ממשיך ומשתכלל.

למי ששכח את הפרטים, נזכיר כי הליכוד הגדול התפלג אז בין תומכי ראש הממשלה למתנגדי תוכניתו. נס נמנתה על הקבוצה השנייה. "כינו אותי מורדת, אני לא יודעת אם רצו ללעוג עליי, אני לא נעלבתי. מבחינתי המורדים האמיתיים היו אלה שלא הלכו בדרך הנכונה, אני גאה שעמדתי נחרצות נגד האבסורד שנעשה פה. היום כולם מודים, גם השמאל, שנעשתה פה טעות. ההתנגדות הזאת שלי היא הדבר הכי חשוב שאני יכולה לסכם מהקדנציה ההיא".

נס מחדדת שלא מדובר רק בהחלטה חד פעמית של הצבעה בעד או נגד: "זה גם לעמוד בלחצים ובהצעות שונות, כולל זיגזוג ל'קדימה'. גם לי הציעו דברים, אבל זה לא בא בחשבון מבחינתי. אלה הערכים שלי, איתם אני הולכת".

ברשימת הליכוד לכנסת ה-17 הגיעה נס למקום ה-15 בזכות עצמה ובלי שריון לנשים, עליו ידובר בהמשך. אבל הליכוד התכווץ בכביסה שעשתה לו 'קדימה' ונס נותרה בחוץ.

נתניהו הוא התשובה

לכל מי שהיה מודאג, אז לא, הח"כית לשעבר לא השתעממה בשלוש השנים האחרונות. כאמא לחמישה היא חזרה לנהל את הבית ולהיות שם בשבילם. במקביל לא עזבה את העשייה שבחוץ, וכיהנה כחברה בדירקטוריונים של מספר חברות. "חוץ מזה עשיתי קצת פוליטיקה, המשכתי בפעילות הוולונטרית שעשיתי עוד לפני הבחירות הקודמות בעמותות שונות, וגם ביוזמות פרטיות".

מה זה "קצת פוליטיקה", שמירה על קשר עם אנשי מרכז?

"אלו אנשים שעשו איתי דרך והכירו אותי, אז כן, שמרנו על קשרים".

יש תחושה של תחיה מחודשת ל'ליכוד', אבל במבט מעמיק מדובר על אותה גברת בשינוי אדרת. נתניהו תמך בעקירה, הוא עשה את הסכמי 'וואי'. אנחנו יודעים מי הוא.

"היום כולם מבינים שאחרי הקדנציה הכושלת של ממשלת קדימה, האלטרנטיבה השלטונית היחידה המכובדת זה הליכוד".

אבל גם זו לא מציאה.

"הליכוד היום אומר שהוא לא הולך לשום משא ומתן מדיני כי אין פרטנר. מדברים נגד כל התכנסות, התנתקות וצעדים חד צדדיים. הליכוד מתנגד לכל דיבור על ירושלים, שהיא הלב של העם ותישאר שלמה, מדובר על שמירה על הגולן ויו"ש בלי חזרה לשום 'קווים'. המפלגה מציעה היום שלום כלכלי ולא מדיני".

את חושבת שאפשר לסמוך על ההכרזות האלו?

"כן, אני בטוחה. אלו הקווים שהליכוד מעמיד היום, והאנשים שמצטרפים אליו, גם אם הם באים ממחוזות אחרים, יודעים שאלו הם הקווים האדומים".

לנתניהו יש אג'נדה כלכלית מאוד ברורה. לא צריך לחשוש שמושכות השלטון יגיעו אליו בזמן של משבר כלכלי?

"להיפך, נתניהו הוא התשובה. כשהמשק הכלכלי עמד לפני כמה שנים על סף קריסה, מי שהציל אותו היה נתניהו. הוא עשה צעדים מאוד כואבים אבל בזכותו מדינת ישראל יכולה לעמוד היום בפני הצונאמי הגדול המתרחש בעולם".

אבל אחרי שהוא פעל היה צורך לשקם את המגזרים החלשים במשק.

"את צודקת, אבל כשיש מצב חירום פועלים בשיטות של חירום. ובאמת היו פעולות כואבות, וניסינו למתן אותן במיוחד לגבי משפחות ברוכות הילדים. ממשלת קדימה יכולה היתה לשקם את המגזרים החלשים עם הרזרבות שהיא קיבלה ממשלת הליכוד, אבל היא לא השתמשה בהן לדברים הנכונים".

יש מספיק מקום

כשמדברים עם נס על אינפלציה מסוג אחר, זו שמשתוללת היום ברשימת המועמדים למפלגת הליכוד היא איננה מודאגת. לדבריה, "כשנהיה צפוף באנשים טובים, זה סימן טוב". ואפילו שהכוכבים החדשים עלולים לערער את הכיסאות של הח"כים הנוכחיים, שלא לדבר על המועמדים בעלי הסיכויים הטובים שנס נמנית עליהם, היא משיבה שיש מקום להרבה אנשים איכותיים ומביעה ביטחון במתפקדי הליכוד שיהיו חכמים לבחור את "האנשים הטובים ביותר" כלשונה.

נס נחשבת ח"כית 'ותיקה' ולכן לא תוכל להשתבץ במקומות המשוריינים לנשים מתחת למקומות 10 ו-20. למועמדות חדשות משוריינים עוד 3 מקומות ריאליים. נס אמנם נבחרה בפעם שעברה ללא שריון במקום שהפעם נחשב בטוח, אבל השנים בהן היתה בחוץ עושים את ההבדל הגדול.

את חושבת שהיה צריך להקצות לנשים יותר מקומות?

"לנשים יש יכולות מיוחדות וגישה מיוחדת, ולכן צריך להיות מקום מיוחד לנשים שייצגו את הלוך החשיבה הזה. הייתי רוצה לראות מקומות משוריינים לנשים גם במפלגות אחרות".

אולי נשים פחות הולכות על זה?

"אולי, אבל אני חושבת שהיום לנשים יש יותר מודעות והן יותר רוצות להיכנס לתחום הזה, ואני מקווה שהן תיבחרנה. לא צריך להסתכל על אישה או גבר, אלא לפי הפעילות ולפי מה שהם חושבים שצריך לעשות".

היום המפלגה הדתית-מסורתית החדשה פותחת את שעריה בפני כולם להתמודדות, למה שלא תתמודדי שם?

"אמרתי את זה כשנכנסתי לליכוד. אני מאמינה שאפשר להשפיע רק דרך מפלגה גדולה ולכן צריך להיכנס למפלגה גדולה ורק שם להשפיע, ועשיתי זאת".

אבל כחברת כנסת, אצבע שלך שווה לאצבע של מישהו ממפלגה קטנה.

"זה בהחלט לא אותו דבר. כשאני באה עם הצעה אני יכולה לקבל את התמיכה של כל חברי הסיעה שלי, וזה כוח הרבה יותר גדול מאשר במפלגה גדולה".

היו דברים שאמרת 'אם הייתי עכשיו במפלגה קטנה לא הייתי מצליחה להזיז את הנושא'?

"בכל הוועדות שעמדתי בראשן וגם בהצעות החוק, זה הרבה יותר קשה כשאתה בסיעה קטנה ללכת ולשכנע סיעות אחרות. גם כשאתה מדבר עם ראש הממשלה זה לא אותו דבר אם אתה חבר בסיעה שלו או שאתה ממפלגה אחרת קטנה, בקואליציה או באופוזיציה".

נס אומרת שהיא עוסקת גם בנושאי דת ומדינה ומגיבה כשהם עולים על סדר היום. "כך עשיתי למשל עם הצעתה של ציפי לבני בקשר לנישואים האזרחיים. אני כתבתי לה מכתב וציינתי שלא ייתכן לשנות את התחום היהודי הבסיסי הזה".

מחוץ לאור הזרקורים

בקדנציה הקרובה ("תראייני אותי שוב בעוד שנתיים, נראה מה מימשתי") נס מתכננת להיכנס חזק לנושא החינוך. "צריך פה מהפכה. אני אמא לחמישה ילדים, ומהמקום הזה ומההיכרות של הנעשה במערכת החינוך אני ממש מוטרדת. פשוט מוטרדת".

רבים מניפים היום את דגל החינוך. מה את מציעה לעשות בתחום?

"השינוי צריך להיות במעמד המורה. זה צריך להיות המקצוע המכובד ביותר מכל המקצועות החופשיים הקיימים. צריך להיות סף גבוה לקבלה למקצוע ההוראה, והלימודים עצמם צריכים להיות קשים, והתגמול בהתאם. כשמעמד המורה יהיה גבוה, כל החינוך ייראה אחרת. במקביל יש להכניס כמובן ערכים של זהות יהודית ומורשת, ציונות ומצוינות. כל אלה נעלמו ממערכת החינוך ומהנוער ולכן מצבו היום קשה".

תפקיד של שר נשמע לך קפיצה רחוקה מידי?

"מה פתאום", היא כמעט תמהה על השאלה, "אני מתמודדת לכנסת כדי להגיע לעמדת השפעה ולשנות. עמדה של שר היא כר נרחב יותר לעריכת שינויים מזה של חבר כנסת. התחומים בהם הייתי רוצה להשפיע", היא נזהרת שלא לדרוש תיקים, "הם חינוך ובריאות הציבור".

ברקורד של נס יש הרבה פעילות אבל עבור אנשים רבים שמה הוא עדיין בגדר "מצלצל לי מוכר, אבל תזכיר לי מי זאת". נס מודה שהיא לא פעלה מספיק בשדה היח"צנות האישית, כי זו לא היתה המטרה שלשמה הגיעה לבית הנבחרים. אבל את פירות הלא עסיסיים של אי הפרסום היא נאלצת לקטוף היום, במסע הבחירות לפריימריז שיתקיימו בעוד כשבועיים. 
אני מניחה שזה הזמן שבו צריך להרים טלפונים ולעשות נפשות.

"קשה, קשה מאוד, זה אחד הדברים שאליהם לא מתגעגעים בפוליטיקה. אבל הסיפוק כשעושים את הדברים הנכונים ומצליחים שווה את זה".

אם לא תיבחרי, מה תעשי?

"אנחנו מהאנשים שהולכים ומצליחים ולא חושבים מה יהיה אם לא. ובכל זאת, אם כך יהיה, לא ישעמם לי. יש לי משפחה ובית ואמשיך להיות חברה בהנהלות של חברות שעוסקות במדע". 

ofralax@gmail.com