בשבע 319: ציפי של ביבי

לא בכל יום מקבלת בחורה דתית צעירה טלפון מהמועמד המוביל לראשות הממשלה עם הבטחה לתמוך בה אם רק תסכים להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת.

עדי דוד , כ"ט בחשון תשס"ט

לפני כשלושה שבועות צלצל הטלפון הנייד של ציפי חוטובלי (30), אשת תקשורת דתייה ודוקטורנטית למשפטים. על הקו היה נציג מלשכת בנימין נתניהו, שסיפר לחוטובלי הצעירה שיו"ר הליכוד מבקש לפגוש אותה.


אני מרגישה שהדברים הגדולים שקרו בחיי, כמו הכניסה לעולם התקשורת ועכשיו גם ההצעה להיכנס אל תוך העולם הפוליטי אלו דברים שהתגלגלו, לא דברים שפעלתי באופן אקטיבי כדי לנסות להיות שם, אלו דברים שהקב"ה זימן בחיי ואני רואה בזה שליחות"
חוטובלי המופתעת נפגשה עם נתניהו, שהציע לה להצטרף לליכוד ולהתמודד על מקום ברשימתו לכנסת. "הוא אמר שהוא מאוד מעריך את העשייה התקשורתית שלי והיה מאוד שמח אם אצטרף לשורותיו. הוא גם אמר שיתמוך בי תמיכה מלאה. הוא אמר לי שהוא רוצה לצרף אנשים שמגיעים לפוליטיקה ממקום ערכי ומעמדת מוצא של אידיאולוגיה, הוא לא רוצה פוליטיקה של עסקנים", מספרת חוטובלי.

למרות שמדובר בהצעה של פעם בחיים, חטובלי לא מיהרה להגיד כן. "עד הרגע האחרון התלבטתי. שאלתי את עצמי האם אני בנויה להיות פוליטיקאית. מההיבט האידיאולוגי אני יודעת את עמדותיי ואדע להיאבק עליהן, אבל יש גם את הצד של הפוליטיקה שבו אתה צריך לדעת לתמרן ולהיות מתוחכם, ולכן היתה לי התלבטות במשך כמה ימים מאוד מייסרים".
חוטובלי התייעצה עם הרב יהושע שפירא, עם הרב אלישע וישליצקי, שאחיה של ציפי נשוי לבתו, ועם הרב שמואל אליהו. לדבריה, כולם אמרו לה לקבל את ההצעה ונתנו לה את ברכתם.

"מאוד הפתיע אותי וגם מאוד שימח אותי ששלושת הרבנים כאחד אמרו לי בלי היסוס ללכת על זה. הרגשתי שחל כאן איזשהו תהליך של הכרה בעובדה שאי שאפשר לשנות בלי להיות חלק מהמערכות. אי אפשר רק לעמוד מהצד, להסתגר בתוך עולם הישיבות והקהילות המאוד מרשימות של הציונות הדתית, בלי להיכנס עמוק עמוק אל תוך זירת העשייה ולהשפיע מבפנים במערכת שהיא אולי הכי חשובה שמשפיעה על חיינו, המערכת הפוליטית".

מה שהכריע את הכף סופית וגרם לחוטובלי להגיד כן, היה הנאום שנשא אולמרט ביום השנה לרצח רבין. "אני קוראת לזה נאום מכירת הארץ. אמרתי לעצמי שאם אלו הדברים שנישאו ע"י ראש ממשלת ישראל, צריך לעשות הכול כדי שהתפיסות האלו לא יהיו יותר על סדר היום הציבורי".

חוטובלי קיימה עם נתניהו מספר פגישות אינטנסיביות, שבסופן הוא הציג אותה בגאווה לציבור במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך לכבודה. היתה זו קבלת פנים מכובדת, כרטיס הזמנה רשמי שלא כל מועמד זוכה לו.

מהאולפנית לערוץ 10

חוטובלי, תושבת רחובות, מוכרת לצופי הטלוויזיה כחברת הפאנל הימנית בתכנית האקטואליה 'מועצת החכמים' בערוץ 10, בהנחייתו של דן מרגלית. היא הופיעה שם כמשתתפת קבועה בשלוש השנים האחרונות לצד העיתונאים אמנון דנקנר, טומי לפיד, ארי שביט וגדעון לוי. חוטובלי התגלתה בתכנית כבחורה רהוטה ודעתנית שלא מהססת להביע את עמדותיה כסמן ימני-דתי. בכל הדיונים הפוליטיים והחברתיים הציגה קו עקבי של חשיבות השמירה על חלקי הארץ וחידוש החזון הציוני, עם הדגשת זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. היא היתה מהמבקרים של ממשלת אולמרט בעקבות מלחמת לבנון השנייה, ותמכה במחאת המילואימניקים ובקריאה להחלפת ההנהגה. בנוסף, השתתפה בתוכניות אקטואליה שונות בערוצים השונים.

חוטובלי היא גם דוקטורנטית למשפטים באוניברסיטת תל אביב, ובין שלל עיסוקיה היא כותבת מאמרי דעות בעיתון מעריב ובאתר nrg יהדות.

ציפי גדלה כבכורה מבין חמישה אחים במשפחה ציונית דתית חמה, ונראה שאת הערכים שלה ינקה משם. מאז שהחליטה לרוץ לפריימריס, כל המשפחה התגייסה לעזרתה. "תמיד חינכו אותנו בבית להיות מעורבים. אל תעשו דברים למען עצמכם, למען הקריירה האישית שלכם, אלא תפעלו למען הכלל", היא משתפת.

גם מהאולפנית בתל אביב שבה למדה הושפעה לא מעט. "זה בי"ס מאוד מיוחד, ששילב מצוינות לימודית עם הרבה מאוד מודעות למנהיגות נשית. בראש האולפנית עומדת הרבנית יפה מגנס. הרב מגנס היה המחנך שלי, ותמיד הוא אמר שאנחנו המוסד החינוכי היחיד בו הבעל הוא מורה בבי"ס שהאישה מנהלת".

"האולפנית חינכה גם לשמירה על רמה דתית מאוד גבוהה, וזה דבר שעד היום אני מנסה לשמר באורח החיים שלי, יחד עם הפעילות בשדה הציבורי הכללי. רוב הדברים  שעשיתי היו במסגרות חילוניות, כמו התמחות במשרד עורכי דין אצל רם כספי, ושלוש שנים בערוץ עשר. כשאתה מגיע ממקום מאוד בטוח בעולם הדתי שלך, זה נותן לך כלים להתמודד".

פנית לעסוק בתקשורת בגיל צעיר. תמיד קינן בך החיידק של התקשורת והפוליטיקה?

"התקשורת היתה דבר שתמיד היה חשוב לי. כשהדרכתי בבני עקיבא הטפתי תמיד ללכת להתגייס לגלי צה"ל ולהיכנס לעיתונות. מבחינתי אחת הפסגות של העשייה זה להשפיע בזירה של עיצוב התודעה, וכל הזמן כעסתי על זה שלא היתה מספיק מודעות לחשיבות של העניין. ברוך ה', בשנים האחרונות חל שינוי והרבה מאוד חבר'ה דתיים נמצאים היום בעמדות מפתח בתקשורת הישראלית".

לטלוויזיה בלי אודישנים

כמו הרבה דברים גדולים, הכניסה של חוטובלי אל אור הזרקורים התקשורתי התחילה במקרה. לפני כשלוש שנים, בעקבות פרסום מאמר פרובוקטיבי של פרופ' צבי זוהר שעורר הדים בציבור הדתי, הוזמנה חוטובלי  לתכנית 'ערב חדש' כדי לייצג את הדעה של הצעירה הדתית השמרנית, המבקרת את המאמר.

"זה היה אייטם קצר של שלוש דקות, ולא חשבתי שקרה משהו באותה התוכנית", היא נזכרת. אבל היה מי שזיהה כבר אז את הפוטנציאל הגלום בה. דן מרגלית, המנחה, ניגש אליה בסוף התוכנית ושאל אותה על עמדותיה הפוליטיות. כשענתה לו שהיא ימנית, סיפר לה מרגלית שהם מקימים מחדש את הצוות של התוכנית 'פופוליטיקה', והוא מאוד ישמח אם תהיה חברת פאנל. כך, בלי ראיון אישי ובלי אודישנים, קפצה חוטובלי, אז בת 27, היישר אל תוך המים העמוקים של תכניות האקטואליה. "כשאתה שומע דבר כזה מעיתונאי ותיק, אתה בטוח שזו הצעה נחמדה, מחמאה, אבל אתה לא באמת חושב שזה אמיתי. יומיים אחר כך כבר התקשרו אליי והכניסו אותי לגוב האריות התקשורתי. זו היתה חוויה מרתקת, אחד הדברים הכי טובים שקרו בחיי והזדמנות להשפיע בזירה הזו. למדתי המון, והיתה לי הזדמנות לשמוע הרבה את הצד השני. ההתמודדות החזיתית הזו, שבוע אחרי שבוע, מאוד מחדדת ומחזקת את העמדות שלך, וזה גם מאפשר לך לראות איך התקשורת פועלת מבפנים. אתה רואה את הלך הרוח של האנשים האלה".

לא חששת להיכנס לגוב האריות הזה, לצדם של שועלי תקשורת ותיקים ושמאלנים שלא תמיד נחמדים?

"היתה הרגשה של אחריות מאוד כבדה. לפני כל תוכנית הייתי מנסה לבוא מאוד מוכנה ולהגיד לעצמי לא להתבייש ולא לפחד. לזכותו של דן מרגלית ייאמר שהוא מאוד תמך ועודד אותי כל הזמן לשמור על האמת שלי ולא להיכנע בשום שלב לרוח האולפן. תמיד הוא אמר לי: אל תתרגשי מהתקיפה שלהם, תחזירי להם, תעני להם".

ואכן, חוטובלי לא עשתה למשתתפי הפאנל חיים קלים, ולא פעם ביקשו תומכי השמאל לפטרה ולהביא במקומה איש ימין יותר פשרן וממסדי, אך דן מרגלית נלחם להשאירה בתוכנית, כדי שיהיה ייצוג ימני טוב. לא פעם אמר שאם היא תפוטר - יתפטר גם הוא בעקבותיה.

"הוא תמיד אמר שהתקשורת מאוד אוהבת ימנים שהם או מאוד פושרים או הזויים, ולא רגילה שפתאום מביאים בחורה אינטליגנטית רהוטה שעושה דוקטורט, שזה לא הטייפ קאסט של הדמות ששמים בדרך כלל כדי להתווכח מול אנשי השמאל".

בעקבות התוכנית היה מי שכינה את חוטובלי "דתייה שמדברת חילונית שוטפת". גם טומי לפיד, חרף המריבות הקולניות שהיו ביניהם, אמר עליה שהיא עוד תגיע לכנסת ותהיה ראש ממשלה. 

"חבל שבציבור שלנו כמעט ולא נחשפו לתוכנית, כי לרוב הציבור הדתי אין ערוץ .10 אי אפשר לנטוש את הזירה, חייבים לעקוב אחר הייצוג שלנו, איך אנחנו נראים ונשמעים ומה אומר הצד השני".

לתקן את הפוליטיקה

אך אם הזירה התקשורתית היתה יעד עבור חוטובלי מאז ומתמיד, הרי שהזירה הפוליטית לא היתה מעולם מקום שחשבה להיכנס אל תוכו.

"הגעתי להחלטה להיכנס לזירה הפוליטית בעיקר משום שהרגשתי שבפוליטיקה הישראלית חסרים היום אנשים שדואגים לאינטרס לאומי. קדימה היתה התגלמות הבעיה של עולם פוליטי של אנשים שהם חסרי אידיאולוגיה, וזה גרם לפוליטיקה הישראלית להיראות בעיני הבוחר כאילו זה לא משנה במי יבחר כי ממילא כולם מושחתים. כשראיתי את השבר הגדל של המערכת הזו, אמרתי לעצמי שאפשר לעמוד מהצד ולבקר, מה שעשיתי במועצת החכמים וגם בזה ראיתי שליחות גדולה, אבל זה גם מאוד קל, ואפשר גם לעצור לרגע ולהגיד אוקיי, עכשיו ניתנה לי ההזדמנות ובעזרת ה' אולי אבחר כחברת כנסת, ויש כאן הזדמנות אמיתית לנסות להציע קול אחר בתוך הפוליטיקה".

חוטובלי כבר הוכיחה את יכולתה להיות קול אחר במשך שלוש שנים, כאשר  ייצגה לבדה ב'מועצת החכמים' את קולו של הימין, קולם של הדתיים והקול הנשי. למרות יחסי הכוחות הלא שוויוניים, הצליחה חוטובלי הצעירה לגלות רהיטות וביטחון רב, להישאר נאמנה לעמדותיה, ולהציג אלטרנטיבה איכותית אל מול שאר הקולות שכנגד. כשהיא מדברת, גילה הצעיר וניסיון החיים הקצר שלה כמעט ונשכחים. "אני מקווה לגרום לאנשים נוספים לחזור ולהאמין במערכת הפוליטית, ואולי לעודד אנשים צעירים או אנשים עם מודעות ציבורית גבוהה להיכנס לתוך המערכות", אומרת חוטובלי.

איך הצלחת להגיע לכל זה בגיל כל כך צעיר?

"קודם כל זה הכל מהקב"ה. אני מרגישה שהדברים הגדולים שקרו בחיי, כמו הכניסה לעולם התקשורת ועכשיו גם ההצעה להיכנס אל תוך העולם הפוליטי אלו דברים שהתגלגלו, לא דברים שפעלתי באופן אקטיבי כדי לנסות להיות שם, אלו דברים שהקב"ה זימן בחיי ואני רואה בזה שליחות".

בימים שבהם התלבטה חוטובלי האם להיענות להצעת נתניהו היא קיבלה הצעה להצטרף למפלגת הימין החדשה, שם אין פריימריס אלא ועדה מסדרת. "אמרו לי שיש לי סיכויים טובים להיות האישה המשוריינת של הרשימה, אך האמת שכאן לא היתה לי התלבטות בכלל. תמיד האמנתי שאנשים דתיים צריכים לפעול ולהשפיע דרך המפלגות הגדולות. אנחנו ציבור שצריך לפעול למען מטרות לאומיות ולא סקטוריאליות", היא אומרת. "זה חשוב מאד לטפח את עולם האולפנות והישיבות ושתהיה לנו קהילה אידיאליסטית בתוך העולם הישראלי, לבנות בועה. אבל בסופו של דבר נישאר בועה, אנחנו לא נצליח לשנות. ראינו מה קרה בהתנתקות. בעיניי, ההתנתקות היתה התנפצות של הבועה.

"בנו פה מיקרוקוסמוס של עולם מאוד אידילי, של אנשים שמחוברים למדינה ומוכנים לשלם עבורה מחיר כבד, ויום אחד כל העולם הזה לא רק נגוז אלא נדרך ונרמס ברגל גסה כל כך. זה הוכיח שכל עוד אתה תהיה מחוץ למערכות, זה לא יעבוד. היכולת להיות בתוך מפלגה לאומית, כמו מפלגת הליכוד שבעיניי היום כן מהווה אלטרנטיבה לגישות השמאל שקדימה ומפלגת העבודה מסמלות, זה מקום שאפשר מאוד להשפיע בו".

את לא פוחדת להתלכלך?

"לא. אני מאמינה שבכל דרך חדשה שאדם מתחיל צריך להתפלל להיות נקי וישר, להיות מחובר בעשייה שלך לאמונה בקב"ה, וכל הזמן להרגיש שאתה שליח. בכל מקום אפשר להתלכלך, ואני באמת מאמינה שאפשר להיות נקיים וישרים גם בפוליטיקה. אם ארגיש שהמערכת הזו מצריכה ממני לוותר על האישיות שלי ועל העקרונות שלי, אז אני מאמינה שלא אהיה שם".

ח"כים שיודעים להסביר

כשאני שואלת אותה מהם הדברים המרכזיים שתפעל למענם אם תהיה חברת כנסת, חוטובלי עונה תשובה מפורטת ורהוטה, כמו פוליטיקאית משופשפת:

"יש שלוש מטרות שאני מגיעה איתן לכנסת. המטרה הראשונה היא בזירה המדינית, לבסס את העיקרון של זכותנו על הארץ. עד עכשיו היתה המשוואה שאומרת שכדי להגיע לשלום עם האויבים שלנו אנו צריכים לסגת, וצריך להוריד את זה מעל הפרק. זה גם הניתוח של הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון, שלא מדובר כאן בסכסוך טריטוריאלי אלא בסכסוך דתי.
"המטרה השנייה היא עניין הזהות היהודית. אם לא נלמד את הזהות היהודית שלנו אנו נאבד את הציבור הצעיר, המשכיל. הוא יעזוב את הארץ. נראה יותר ויותר אנשים שכבר לא מבינים בשביל מה להילחם על הארץ הזו. החינוך החילוני מאוד מנוכר מהחיבור אל המורשת היהודית. עידן יולי תמיר היה מאוד קשה בחינוך, וזה חלק מהשחיקה של החיבור שלנו אל הארץ. צריך לעשות שינוי בחינוך.

הדבר השלישי הוא עניין ההסברה. חברי כנסת נבחנים היום גם ביכולת שלהם להסביר דברים, לשכנע. הימין הרי תמיד צדק בתחזיות שלו, אבל זה לא עזר כי היתה חסרה היכולת להגיע לכמה שיותר אנשים ולשכנע אותם שמה שאתה אומר זה לא איזו הזיה אלא משהו אמיתי וממשי. ככל שיהיו יותר אנשים רציניים שגם יידעו לעשות את התפקיד שלהם בנאמנות וגם יידעו להסביר את עצמם בצורה טובה, זה יוכל לתרום".

את סומכת על ביבי?

"בוודאי, אחרת לא הייתי מצטרפת לליכוד. הוא בחר בי בגלל שהוא שמע את הדעות שלי, ואם הוא רצה אותי בליכוד זה סימן שהדעות שלי רצויות בעיניו, וזה משמח.

"בשיחות שאני מקיימת איתו הוא מפתח חשיבה שיכולה להוות אלטרנטיבה. תמיד אומרים שהימין רק אומר מה לא, תגידו מה כן, ואני חושבת שנתניהו אומר מה כן. הוא מדבר על שלום במובן של יחסים טובים עם השכנים שלנו מתוך עמדת כוח ולא מתוך רפיון".

את מתמודדת על אחד המקומות ברשימה המשוריינים לנשים. למה צריך את זה?

"מאוד חשוב שיהיו נשים בתוך הפוליטיקה. אני מאוד שמחה שבכנסת הזו הליכוד הגדיל את מכסת הנשים, למרות שהייתי רוצה שיהיו יותר. גם מאוד חשוב שיהיו לנו מנהיגות דתיות. יש את כל הארגונים הפמיניסטיים שהם עדיין לא מספיק במיינסטרים, וחלק מהמימוש של הנהגה נשית היא גם בתוך המערכת הפוליטית. אין לנו כמעט מנהיגות דתיות בפוליטיקה. אנחנו מאוד מתגאים ורוצים מנהיגים דתיים ורבנים בפוליטיקה, אבל מה עם נשים?"

כבחורה דתייה, מה את חושבת על כניסה של נשים למקצועות שבאור הזרקורים?

"זה מאוד תלוי באופי האישי של כל אדם. גם לא כל גבר יכול להיות באור הזרקורים. כאישה דתייה, חשוב לי מאוד שנשים תהיינה פעילות בכל הזירות".

חוטובלי נזהרת לא לומר מילים רעות על אף אחד. גם אם יש לה ביקורת על הציבור הדתי ומנהיגיו, היא מבטאת זאת בצורה עדינה. "קל מאוד לבקר, אני עוד טירונית פוליטית, אבל אני חושבת שכן צריך להשתלב ולעצב שלטון ולא להיות רק משהו צדדי לשלטון. האיכות של הציבור שלנו אדירה, במוקדי העשייה החברתית אנחנו מאוד חזקים, בגרעינים התורניים, בפעילות בעיירות הפיתוח, בחינוך, בצבא, יש כל-כך הרבה עשייה של הציבור שלנו, אבל בתוך הציבוריות הישראלית עדיין מסתכלים עלינו כסקטור, וזה חבל".

להתחתן עם ח"כית

ציפי חוטובלי למדה במדרשת ברוריה וב'עורי', אצל הרב שג"ר זצ"ל, וממשיכה כיום ללמוד יהדות אצל הרב אלעזר ללום וד"ר רחמים אלימי מרחובות. בכל שבת היא מעבירה שיעור בסוגיות תנ"כיות בבית הכנסת השכונתי. "תמיד אני אומרת לחברים שלי ששואלים אותי איך יש לי זמן ללמוד, שבכל התחומים תמיד עושים תואר ראשון ותואר שני ותואר שלישי, וביהדות איכשהו תמיד נשארים עם מה שלמדו בישיבה התיכונית ובהסדר. חייבים כל הזמן להיות בתהליך של העמקה, כדי שהכלים שלך יהיו יותר טובים להתמודד עם העולם".

כשאני שואלת אותה איפה היא עומדת מבחינה דתית, היא מתקשה להגדיר, ומכנה את זה בצחוק "הדתומטר". זו הפעם הראשונה במשך כל הראיון שהיא לא עונה מיד.

"נורא קשה להגדיר את עצמך בתחום הזה, זה תחום של רוח, לא מקום של סיסמאות. בתיוג החיצוני אני נחשבת בחורה רצינית מאוד מבחינה דתית, אבל קשה לתת בזה ציונים. מבחנו של האדם הדתי הוא כל הזמן. מבחינתי זה דבר שתמיד בתהליך העמקה, בעיקר נושא הלימוד, שמאוד חשוב לי לאורך כל הדרך להמשיך ללמוד ולהיות מחוברת לתורה שלנו ולאנשים גדולים מבחינה תורנית".

בחורים נרתעים מבחורות דעתניות. את לא חוששת שבתור חברת כנסת יקשה עלייך למצוא חתן?

"נושא המשפחה מאוד חשוב לי, תמיד העמדתי את זה בסדר העדיפות העליון. בסביבה שלי היו אנשים שאמרו לי, את עכשיו בתקשורת וזה מספיק מרתיע גברים, את לא צריכה גם להיכנס לפוליטיקה. אבל אני חושבת שסוג הגברים שזה מרתיע אותם ממילא אינם מתאימים לי. זה לא היה שיקול מבחינתי, כי אני באמת מאמינה שאדם צריך לבצע את השליחות שלו, ולהאמין".

בינתיים הודיעה חוטובלי לערוץ 10 שהיא מפסיקה את השתתפותה בתוכנית 'מועצת החכמים' ונכנסת אל הזירה הפוליטית. "נתניהו זכה. אני הפסדתי", כתב למחרת דן מרגלית בעיתון "ישראל היום", במאמר שכולו הערכה ופרגון לחוטובלי הצעירה.

את חושבת שאת מספיק חזקה בשביל להיכנס לתוך גוב האריות הפוליטי?

"אני מקווה שמה שלא הורג מחשל", היא צוחקת. "אני לא חושבת שזה קל, כבר עכשיו זה לא קל, ההתמודדות בפריימריס. אנחנו כבר לא באולפנה, זה סוג טיפוסים אחר, זה מצריך את ההתמודדות, ואני מקווה שיהיה לי את הכוח".