בשבע 319: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , כ"ט בחשון תשס"ט

חיילים אלמונים/ עדי גרסיאל

אם מצמצתם לרגע במהלך השבוע יכולתם לפספס את אחד ההישגים הספורטיביים הישראליים של כל הזמנים: מדלית כסף באולימפיאדת השחמט, הספורט שבו אמורים להצטיין בעלי המוח היהודי. העיתנוות המודפסת שסקרה בהרחבה את זכייתו של הגולש חשר צוברי במדלית ארד באולימפיאדה האחרונה, לא הפתיעה ודחקה את הידיעה לעמודים הפנימיים: כך במעריב ובישראל היום.

אפילו 'הארץ', 'העיתון לאנשים חושבים', הסתפק בהפניה לקונית בתחתית עמוד השער. דווקא 'ידיעות', העממי יותר, ייחד לנושא כותרת בעמוד הראשון – 'כבוד מלכים'. לשם השוואה, יום קודם לכן, כשפיני גרשון חזר לאמן את מכבי תל אביב, הקדישו לכך כל העיתונים חלק מכובד בעמוד הראשון שלהם. באתרי האינטרנט המצב היה גרוע אף יותר: ביום רביעי בצהריים לא היה כל זכר להישג ההיסטורי בווינט ובאנרג'י. אבל אולי פשוט לא היה לעיתנואים ועורכיהם מספיק זמן להתעדכן, כי ממש באותו ערב 'האח הגדול' הגיע לשיא הרייטינג של 37 אחוזי צפייה.

יש גבול להשמצות/ חני לוז

תארו לכם אמירה כזו של שדרן בגלי צה"ל: "תנועת השמאל הידועה לשמצה, יש גבול". איזה מכתבים נזעמים היה מקבל מפקד גל"צ. ייתכן שהיתה מוגשת תביעת דיבה. ואולי, אפילו שזה לא ממש אתי, היו מנסים לפצות את התנועה המושמצת ומציעים לנציג מטעמה להתארח בתוכנית ידידותית כמו שעת האירוח של יעקב אגמון, "שאלות אישיות". הסיפור לא דמיוני. זה קרה ממש לא מזמן, לפני קצת יותר מחודש. רק שהציטוט לגבי 'יש גבול' היה אחר, ונאמר בתוכנית דעות אישיות והומוריסטית 'המילה האחרונה', ולא ביומן חדשותי. 

לעומת זאת, בשבוע שעבר אמר כתב גל"צ, עידן קוולר, אגב סיקורו הפוליטי את ה'עבודה' וה'ליכוד', ב'בוקר טוב ישראל' כך : "בינתיים בליכוד נזכרים בתנועה היסטורית אחרת, ידועה לשמצה, האמת, זו ארצנו, כור מחצבתו של משה פייגלין". מיותר לציין שהמגיש לא הגיב על האמירה האגבית המכפישה.

ונחזור לתיאוריה: האם רבבות האזרחים שחברו ל'זו ארצנו' בתקופת אוסלו, והביעו את מחאתם הדמוקרטית הלא-אלימה - יימצאו ראויים אף הם להתנצלות בשידור חי בתוספת לשעת אירוח בגל"צ, כמו דובר תנועת הסרבנות 'יש גבול'?

• ציטוט השבוע: אין מאפיה שמאלנית בתקשורת?  אמנון אברומביץ' ב'שישי', ערוץ 2, ליל שבת שעבר: "אם הסקרים נכונים אז צפויה ממשלת ימין חרדים. תאר לעצמך ממשלת ימין חרדים מול ממשל אמריקאי דמוקרטי ועוד שמאלי ליברלי, זו אבן משחזת, זו התנגשות מצח, שלא לדבר על הלחץ התקשורתי הפנים ישראלי".

* הרב עובדיה יוסף המשיל את המורים בחינוך הממלכתי לחמורים. מערכות החדשות עמלו שעות רבות בחריצות לקבץ גינויים חריפים מכל מי שרק אפשר. אולי גם יששכר היה בוחר לעלות לשידור בעקבות ברכת אביו, יעקב, אך כנראה שחמור הגרם הרובץ בין המשפתיים, לא היה מודע לרזי התקשורת. המלצה אישית למלעיגים המקצועיים: עיינו בפרשת ויחי, ברש"י ובמפרשים נוספים, למה דווקא יששכר , זה שיושב ולומד תורה, נמשל דווקא לחמור.  אולי גם שרת החינוך תחכים במשהו.

זכרון קלוקלטיבי/ ישראל מידד
 
לי יש מספיק שנים כדי לזכור איך הייתי מסתובב בארכיונים של "מעריב" ו"ידיעות" כדי לחפש חומר עבור גאולה כהן, שאיתה עבדתי, גם במסגרת "המדרשה הלאומית" וגם כעוזר פרלמנטרי שלה.  תיקים ומעטפות עם גזרי עיתונים, מדף אחרי מדף. עבודות מחקר בוצעו על בסיס אותו אוצר של מידע.  הייתי חורש אותם בשביל ציטטות עסיסיות. ועל מה ההתרפסות הזאת?
 
קראתי קטע מאת אביבה לורי שהתפרסם ב"מוסף הארץ" ביום ששי שעבר. לורי שמה לב שמפלגת העבודה הציגה כמה ממועמדיה כ"חברים חדשים", כולל יריב אופנהיימר, אבי שקד ועינת וילף.  מול הרכישות של נתניהו, העבודה חשב שהיא צריכה, לפחות למראית-עין, להציג בפני התקשורת הרעבה את הרשימה הרעננה שלה.  אלא שאופנהיימר כבר התמודד בעבר ומעולם לא עזב את המפלגה.  גם וילף התמודדה בעבר פעמיים ושקד פעם אחת.  חדשים הם לא.
 
וכשלורי ביקשה תגובה מליאור רוטברט, הדובר של מפלגת העבודה, הוא לא התבלבל לשנייה.  וכך אמר: "זה להיטפל לדקויות. חוץ מכמה אנשים סביבם, אף אחד לא זוכר שהם בכלל התמודדו.  גם התקשורת לא זוכרת אותם". אז רוטברט חושב שגם העבר ילך לאיבוד בתקשורת.  אני מתחיל להתגעגע לארכיונים של פעם.

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

המשטרה ממשיכה לחקור את הרקע לתקיפתו של מנכ"ל 'קשת', אבי ניר. אחת ההשערות היא שהרקע לתקיפה הוא תחקיר שערכה הזכיינית.

אמילי עמרוסי, לשעבר כתבת ערוץ 2 הוזמנה לתת עדות על כתבה שהכינה לפני מספר שנים בה ראיינה את מיכאל בן-חורין ואלישבע פדרמן החשודים בהסתה לגזענות. כיוון שעמרוסי סירבה, הוצא לה בהליך בלתי שגרתי צו הבאה בפני שופט.

מפכ"ל המשטרה תקף השבוע בכנס שדרות את הטיפול התקשורתי ברצח יעקב אלפרון. "התקשורת עושה לארגוני הפשיעה כבוד של מלכים. לא יכול להיות שהרצח בשבוע שעבר זכה לעשרה עמודים בעיתונים... איפה הפרופורציה", שאל רב-ניצב דודי כהן.

בני הזוג העיתונאים ידידיה וסיוון רהב מאיר יגישו ביחד תכנית בגלי צה"ל בימי שישי בצהרים.