בשבע 319: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ט בחשון תשס"ט

רוח המפד"ל (בתגובה לשולחן עורך, גיליון 318)/ שמריהו בקרמן, ירושלים

עמנואל שילה שאל: "האם המפד"ל התפרקה?", ניתח את קורותיה עם קצת ביקורת סמויה. אם זה היה תלוי בי, לא הייתי יושב בממשלה עם "שינוי" זכרה לא לברכה, אבל כן עם כל ממשלת ימין או שמאל. כל עוד הציונות הדתית בממשלה אפשר לעשות משהו. מחוץ לממשלה אוכלים את הלב. 

הצדקתי בזמנו את הישארות המפד"ל בממשלה, לפני ההתנתקות, למרות שאיתם והרב לוי פרשו. היה ברור שאם האיחוד הלאומי והמפד"ל יפרשו, העבודה תיכנס ואזי נחרץ גורלם של המתנחלים לגרוש מחפיר. אם אורלב היה נישאר בתפקיד שר הרווחה, למגורשים היה אבא, מה שעד עכשיו אין להם.

למפלגה החדשה אני מאחל לא לשכוח את רוח המפד"ל סבא, לא לשאוף כרגע להוביל את המדינה, אבל בהחלט לקבל את תיק החינוך. מה שחשוב זה לשמור על ארץ ישראל ולחשק את נתניהו. חשוב לזכור שהסכנה להתיישבות, נשקפת מהליכוד, לא מהשמאל.

פייגלין טוב לליכוד?/ נפתלי לוי, ירושלים

משה פייגלין מסביר לנו כמה חשוב לחזק את הליכוד, כדי שמלאכת הרכבת הממשלה תוטל על הליכוד. אך האם התמודדותו ברשימת הליכוד, איננה פוגעת בליכוד עצמו?

בעקבות התמודדותו, האם תהיה תנועה מהמרכז לכיוון הליכוד, או שמא המתונים בליכוד, בעזרת הסתה תקשורתית פרועה יעברו לקדימה, ויעמידו בסכנה את ניצחון המחנה הלאומי?! אנו כבר שומעים את יועצי קדימה אורבים לטרף של פייגלין, הם יעשו מזה צימעס.

התחברנו למנהיגות מתוך הערכה למישהו שקם ועושה מעשה, ועדיין מעריכים את מסירות נפשו של פייגלין. אך המשחק הפוליטי רגיש ועדין כמשחק שח-מט, ותוצאותיו הרות גורל, וטעויות כאלו עלולות להביא לאסון.
אני קורא לחברים במנהיגות יהודית, לחשוב פעם נוספת לפני שהולכים לקלפי.

הסכנה האמיתית בחברון/ הרב יוסף הרטמן, קרית מלאכי

כמחנך ותיק וכיליד הארץ דור שישי, אשר חמישה דורות ממשפחתנו חיו בחברון. הנני פונה אל שר הביטחון אהוד ברק, ברגע האחרון ומבקש לא לגרש את התושבים בכוח מבית השלום.

על כבודו להקים ועדת חקירה אובייקטיבית אשר תברר את האמת לאמיתה בדבר קניית הבית כחוק והתשלום עבורו, כפי שתועד ע"י ועד היישוב בחברון. ניכרים דברי אמת. לא יעלה על הדעת שערבי יוכל לקנות דירה כאן בקרית מלאכי ובכל מקום בארץ ומיהודי תימנע זכות בסיסית זו! כל אויבי ישראל בארץ ובעולם יחככו ידיהם בהנאה גדולה לראות את חיילי צה"ל והמשטרה היהודית מכים וזורקים יהודים מביתם. תמונות אלו שיופיעו לפני מאות מליונים בעולם יגבירו את האנטישמיות בעולם, שכבר מרימה ראש ומי יוכל לשער את התוצאות המרות מכך העלולות להסתיים בשפיכות דמים.
 חלק ממשפחתי -משפחת סלונים הי"ד, נרצח בטבח תרפ"ט. האם כבודו ירצה להירשם בהיסטוריה היהודית כמי שהשלים את תוכנית הרוצחים לנקות את חברון מיהודים?

שמענו את כב' המזהיר מפני החיזבאללה שהתעצם ושילש כוחו בצפון. טיליו עשויים להגיע עד דימונה. חס ושלום. החמאס מתחזק בעזה וביו"ש יום יום. אשקלון ויישובי עוטף עזה מופגזים. עשרות אלפים חיים בדאגה ובחרדה. אלו הן הסכנות האמיתיות של עם ישראל ולא בית השלום בחברון.

בתקווה שדברי לא יפלו על אזניים אטומות.
 
ההומאניות של עוז/ אדוה נוה, שערי תקוה

בראיון לידיעות אחרונות בשבוע שעבר הצהיר עמוס עוז כי חייבים לחתור ושלום, ונכון ש"ניסינו פעמיים, שלוש  להגיע להסכם עם הפלשתינים ונכשלנו. רק אדם פזיז יאמר שאם לא הצלחנו עד עכשיו לא נצליח לעולם". האומנם זוהי פזיזות לחזור שוב ושוב על ניסיונות שנכשלו, או שמא מסקנה הגיונית היא להימנע מחזרה על טעויות וודאי על כישלונות שמחירם היה כה כבד.  
    
אך מה שמתמיה הוא כיצד עמוס עוז, הרואה את עצמו כאדם מוסרי והומאני,  מציע להמשיך בניסיונות שעלו בחיי אדם כה רבים. מאז הסכם אוסלו יש  קרוב לאלפיים נרצחים ואלפי פצועים  בפיגועים שבוצעו על ידי הפלשתינים. האם בני אדם הם שפני ניסיון שאפשר לשחק בחייהם?

הערות מאירות/ ד"ר שמואל מורשת, מרחובות
 
* שלא כמו שאול, הרב עובדיה הלך לחפש את המלוכה ומצא את החמורים, ולא את האתונות!

* בכירי ההיי-טק של ימינו הם מנהלי הבנקים. הם העוסקים ב-high take.

* עברית מוזרה: כשמחשב נופל, מרימים טלפון, ובסוף מעמידים מים!