בשבע 319: רואים כפול

חגית רוטנברג , כ"ט בחשון תשס"ט

עליכם לגלות לאיזה מפירושי רש"י לפרשה רומז הסיפור הבא (בראשית פרק כ"ה).

זה היה ערב רגיל לגמרי. אני ואחי חזרנו ממשחק כדורסל, עלינו במעלית ודמיינו כבר את ארוחת הערב החמה המחכה לנו על השולחן. "אני מת מרעב", אמר איתן, אחי. "כן, גם אני בקושי אכלתי היום משהו", אמרתי. פסענו אל הדלת, הורדנו את הידית, ופתאום... "הפתעה!!!" האור בסלון נדלק וראינו המון פרצופים מחייכים מולנו. "מה? מה קורה כאן?" שאלתי את כולם, כשאני עדיין בהלם מהסלון המלא באורחים. "הי, רגע, אני לא מאמין", טפח איתן טפיחה עצומה על מצחו. "היום יום ההולדת שלנו! אתה קולט ששכחנו דבר כזה?", הוא פנה אליי וצחק צחוק מתגלגל. למי שלא הבין, יום ההולדת שלי ושל איתן חל בדיוק באותו יום, בהפרש של שתי דקות. זה פשוט כי אנחנו תאומים. 

"נו, אז מה אתם אומרים על ההפתעה שסידרנו לכם?" שאלה אסתי, אחותי הגדולה. "את פשוט מדהימה!" אמרנו לה אחרי חיבוק גדול. "שמתם לב מה מיוחד במסיבה הזו?" שאלה בחיוך. הסתכלנו סביב: "רגע אחד, יש משהו משותף לכל האורחים שלנו", אמר איתן, והביט בעיניים בורקות על הילדים שמילאו את הסלון, "כולם תאומים!". כן, זה היה מחזה לא רגיל: היו שם גיל וארנון מהכיתה המקבילה, חיה וצביקי השכנים שלנו, שמשון וגלעד מהסניף, ואפילו שני זוגות התאומים שהם גם בני הדודים שלנו – אפרת ותמר, תהילה ונועם.

אסתי אחותי חילקה ממתקים לכולם, ואחרי שזללנו כמעט הכל, אמרה: "טוב, עכשיו נתחיל בתכנית המיוחדת. אז קודם כל, כל זוג תאומים צריך לספר לנו סיפור מצחיק או מיוחד על עצמו. מי רוצה להיות ראשון?".

שמשון וגלעד התחילו. "טוב, אז כמו שאתם רואים, וקצת קשה לפספס את זה, אנחנו תאומים זהים", קרץ גלעד לשמשון. כן, הם באמת היו תאומים שקשה  היה מאוד להבדיל ביניהם: הם היו באותו גובה, לשניהם שיער חום מקורזל, עיניים בהירות ותווי פנים זהים לגמרי. ולא רק זה, הם גם הקפידו ללבוש חולצות באותו צבע מדי יום, ואפילו הקול שלהם היה דומה. "זה שלחברים שלנו קשה להבדיל בינינו, זה ידוע לכולכם", אמר שמשון, "אבל הסיפור המדהים הוא שכשנולדנו, אפילו ההורים שלנו התקשו להבחין בינינו. אמא שלי סיפרה שבאחד השבועות הראשונים אחרי הלידה, היא גילתה שבמשך שלושה ימים היא רחצה רק את גלעד ולא אותי. היא פשוט התבלבלה, וכל פעם לקחה אותי לאמבטיה וחשבה שפעם זה אני ופעם גלעד".

חיה וצביקי היו הבאים בתור. "אז בניגוד לשמשון וגלעד, אנחנו תאומים ממש לא זהים. אני נמוכה וצביקי גבוה, אני בלונדינית ולצביקי יש שיער שחור", פתחה חיה. "אבל פעם הרווחנו בגדול מזה שאנחנו כל כך שונים, וזה קרה אפילו בלי שהתכוונו: נסענו באוטובוס לצפת, וישבנו מאחורי הנהג. התחלנו לדבר איתו סתם ככה, כאילו אין בינינו שום קשר, ואנחנו לא אחים בכלל. סיפרתי לו שאני אוהבת ספרים, תלמידה חרשנית ולא אוהבת להשתתף בערבי כיתה. צביקי סיפר לו כמה הוא אוהב כדורסל, מסתובב כל היום בסניף, ובסוד גם גילה לנהג שיש לו ציונים ממש גרועים בתעודה. כשהתקרבנו לצפת, אמר הנהג: 'כמה שאתם שונים אחד מהשנייה. הכי קטע יהיה אם יתברר שאתם אחים, או אפילו תאומים! לא הגיוני נכון?' פנה אלינו, והוסיף: 'אם זה יקרה, שניכם מקבלים ארטיק', הכריז בצחוק. לקח לו כמה דקות להתאושש אחרי שהתגלתה לו האמת, אבל את הארטיקים קיבלנו", חייכו השניים כשנזכרו בסיפור.

אסתי עצרה את הסיפור: "ואני מכירה זוג תאומים שהיו שונים עוד כשהיו בבטן אימם. מי יודע על מי מדובר?"