בשבע 320: קול ישראל

ישראל ורדיגר, דור שלישי למשפחת הזמרים המפורסמת, מוציא דיסק ששירי הנשמה שבו שובים את הלב, וגם הביצועים לא מביישים את הפירמה.

אמציה האיתן , ז' בכסלו תשס"ט

במדור הקודם כתבתי על האידיש והמבטא החסידי שקצת מקשים על ההאזנה למי שאינו בקי בכך. לא יודע אם הצלחתי להרגיז מישהו או שזה פשוט המזל הרע שלי (אין מקרה בעולם!), אבל את הדיסק הבא, מאותגרי ה'עבריס' יתקשו עוד יותר להבין.

'בית נאמן בישראל' הוא האלבום החדש של ישראל ורדיגר, הפקת בכורה של 'טים הפקות' – חברה שהוקמה זה עתה, אבל בעלת ותק לא קטן בתחום. השם 'טים' מורכב מחיבור שמותיהם של יוסי טיברג וגרשון מושקוביץ, שניים שחברו יחדיו כדי להפיק מוסיקה חסידית מקצועית, ובינתיים נראה שהכיוון הוא נכון.

חיבור השם ורדיגר למוסיקה חסידית מביא אותנו, אף מבלי שנרצה, אל אחד מהידועים בתחום – מרדכי בן דוד, והוותיקים יותר מתחברים אל אביו – ר' דוד ורדיגר. הפעם אנחנו עוסקים בענף די קרוב של המשפחה. ר' מנדי ורדיגר, גם הוא זמר ותיק, המוכר יותר מעבר לים, הוא אחיו של מרדכי בן דוד, ובנו – ישראל ורדיגר, הוא המתארח כעת במדור. מביני דבר יוכלו למצוא קווים של דמיון בין קולות השירה של כל אותה חבורה מוכשרת, למרות שלטעמי, מרדכי בן דוד מותיר את האחרים מאחור.

ישראל ורדיגר מקפיד להשתמש רק ב'לשון הקוידעש', ובמקרה זה, הלחנים למילים שחלקן עדיין אינן מוכרות לקהל הרחב, יכולים ליצור קשיי הבנה אצל אלה שאינם שולטים במבטא. אל תגלו לאף אחד, אבל היו שירים בהם גם אני נאלצתי להשתמש בחוברת הנלווית, כדי להבין על מה הוא מדבר. מזל שבשיר לכה דודי, הכתוב כולו ביידיש, הצלחתי להבין את המילים "לכה דודי לקראת כלה...", כך לא הרגשתי מנותק לגמרי.

ורדיגר הוא זמר נשמה, מה שמוביל אותי להבדל הגדול בין השירים השקטים שבדיסק לבין אלה הקצביים. אם היו נותנים לי שליטה על הפקת האלבום, הייתי לוקח את כל השירים השקטים, מתרגם אותם לעברית מדוברת, ויוצא עם דיסק מושלם. בשירים האלה ורדיגר בודק עד היכן הוא יכול לרדת עם הקול הנמוך, ומצליח להגיע כמעט עד לים המלח. "אחינו כל בית ישראל", "לכה דודי", "כי הדלקתי", "שובו בנים", "תמכתי יתדותי" – כל אלה בונים יחד רצף של שירי נשמה מרגשים, שנראה כאילו נכתבו לסעודה שלישית, כשהשמש כבר בראשי האילנות והנשמה היתירה ממאנת לעזוב.

העיבודים של יהושע פריד מצליחים להוציא מהמילים את מה שעומד מאחריהן והביצוע פשוט עושה טוב על הנשמה. אפילו בשיר "לכה דודי" שנכתב כולו באידיש, הביצוע הרך מצליח לגעת במאזין.

בשירים הקצביים העסק קצת פחות זורם. חלקם נשמעים כאילו למישהו היה חשוב לשים גם שירי קצב, כי זה לא נעים להוציא דיסק רק עם שירי נשמה. מילים פחות מורכבות, לחנים יותר סטנדרטיים, למרות שהעיבודים מושקעים ומנסים להיות מקוריים, במסגרת המגבילה של הלחן.

אבקש לציין במיוחד את השיר "אחינו כל בית ישראל" שמתנגן כתפילה מכל הלב, ואת השיר "שובו בנים" – לחן של שאולי ברך למילים מירמיהו, שעדיין לא זכו, לענ"ד, ללחן כלשהו.

בשיר "אמור לצרותינו די" מצטרף לשירה של ישראל אביו – ר' מנדי ורדיגר. מדהים לגלות עד כמה הקולות שלהם דומים, ואני בטוח שהאב גאה בבנו שממשיך את דרכו בצורה כל כך מדויקת.

אם הייתי יכול לכוון שעון שבת לזמן סעודה שלישית ולהפעיל את המערכת ליד השולחן, הייתי בוחר בדיסק הזה, אבל לא שוכח לצרף את המילים לחוברת זמירות השבת המלווה את הסעודה.

לדיסקים חדשים, או סתם הגיגים – seret@etrog.tv