בשבע 320: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד , ז' בכסלו תשס"ט

גול עצמי/ עדי גרסיאל

"עוד 100 מפוטרים" זעקה הכותרת בידיעות של יום שלישי השבוע, לבן על גבי אדום. בגוף הידיעה הפחיד העתון של המדינה ש"8,500 ישראלים פוטרו ממקום עבודתם בשלושת החודשים האחרונים". וכדי שהמומנטום יישמר מדווחים לנו העיתונים לא רק על מי שפוטר, אלא על פיטורים צפויים, כמו למשל בפולגת שמתכננת לפטר 50 איש בשבועות הקרובים.
אלא שבחינה קצת פחות פופוליסטית של הנתונים מגלה שחלק לא מבוטל מהפיטורים אינו קשור ישירות למשבר הכלכלי. זה אמנם לא מנחם את מי שפוטר, אבל הפאניקה, שהיא תמיד יועץ רע, בוודאי אינה מוצדקת.

כך למשל החברות טאואר (200 מפוטרים) ואליאנס (100) נמצאות בקשיים מתמשכים שכבר כללו פיטורים עוד לפני המשבר הנוכחי; 700 עובדי חברת 'משבר' שנסגרה נקלטו ברובם על ידי חברות אחרות ונשארו באותם תפקידי אבטחה וניקיון. גם חברות ההיי-טק נוהגות כשיטה לפטר מדי שנה אחוז מסוים של עובדים על מנת לקלוט עובדים רעננים יותר וייתכן שחלקן מנצל את המצב כדי לשכור עובדים בשכר נמוך יותר מאילו שפוטרו.

אולי הידיעות הבאות יגרמו לחשיבה מחודשת במערכות הכלכליות: אתר אנרג'י מבית מעריב מגלה שמבין שלושת העיתונים הכלכליים (גלובס, דה-מארקר וכלכליסט) "בענף הפרסום ובשוק ההון משוכנעים: רק שניים ישרדו". אתר המדיה 'אייס' פרסם כי לאחרונה פיטר 'כלכליסט' עשרה עובדים ומתחרהו 'גלובס' כ-40.

כמו שאומר הפתגם הסיני: מי ששופך דלק על מדורה, שלא יתפלא אם הגיצים חורכים את מכנסיו.

מחסום ווטש/ חני לוז

עטרת לוינגר היא אשתו של ראש המועצה הנבחר בקרית ארבע, מלאכי לוינגר. על פי עדותה המצולמת של לוינגר וגיסה, הרב עוזי שרבף, המופיעה באתר ערוץ 7, הותקפה לוינגר בדרכה לביתה שבקרית ארבע מבית השלום בחברון. שוטר מג"ב עצר אותה בדרכה ואמר לה שהדרך חסומה. כשניסתה ללכת בשביל אחר, התנפל עליה  שוטר מג"ב, והפיל אותה ארצה. בתה בת העשר רצה בהסטריה חזרה לבית השלום, בעוד לוינגר מותקפת שוב על ידי אותו שוטר אלים שאף דרך עליה את נשקו.  השוטר, סעיד שמו, הושעה.

עד כאן עיקר הסיפור הגולמי. האם שמעתם על כך בגל"צ, בערוצי הטלוויזיה או בעיתונים הגדולים? לא. האם סיפור כזה חדשותי? בוודאי. אם היו תמונות מהאירוע, ערכו החדשותי היה גדול לאין ערוך. אך גם ללא תמונות, יש סיפורים שעוברים את המחסום, כמו סיפור תקיפתם, לכאורה, של בני משפחת ג'עברי מחברון על ידי מתנחלים. בעזרת עדות שמיעה בלבד, ללא כל תמונות, מצליח עלי ואקד, כתב הפלשתינים ב ynet, לעבור את מחסום העורכים ולספר בהרחבה את סיפורם ביום רביעי שעבר. לעומת זאת, סיפור תקיפתה של לוינגר לא מופיע כלל באתר ynet, אלא להיפך: הודעת המשטרה כאילו לוינגר תקפה שוטר מג"ב שולבה בכתבה על אירועי השבת, ותו לא.

לו רק רבע מהמשאבים וכח האדם שמגיעים לבית השלום היו מושקעים בעריכת סרטונים קצרים ומצגות על האלימות נגד יהודים, כולל סרטון הסברה על סוגיית הרכישה של בית השלום עם הצגת מסמכים עיקריים ותרגום ההקלטה של המוכר -  אולי לא היינו מצליחים לעבור את המחסומים מצד שמאל,  אך אפשר היה להגיע לתודעה של הציבור רחב ביותר. אך כדי להיות אפקטיביים, דרושים משאבים כספיים וכוח אדם. על ההנהגה המקומית ביו"ש להפנים: המלחמה היא לא על בתים, קירות ובטון, זו מלחמה על התודעה.

מדור חדש ב'דה-לנד'/ ישראל מימד
 
אין כמו הפוסט-ציונות של עיתון 'הארץ'.  לאחר שנמסר המוסף השבועי 'ספרים' לידי עורך 'רב-תרבותי', נדמה שמספר הספרים הזוכים לכתיבת ביקורת שמתורגמים או מופיעים בשפות זרות שווה למספר ספרי מקור, ולאחר שהחליט שהשפה העברית בלתי-מספקת וקרא מדור הכלכלי שלו  'דה-מרקר', ממשיך העיתון בקו אידיאולוגי-תקשורתי זה. ביום שישי נחנך לפני שבועיים מדור חדש בעמוד האחרון של יומן השבוע של העיתון, והוא מעכשיו מכונה 'הקוורטט'. 
 
לא, זה לא על שם אותו מוסד מדיני עוין המנסה להכתיב לישראל מהלכים המסכנים את בטחונה המורכב מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופאי והאו"ם. מדובר על ארבעה אנשים שתורמים טורים קטנים והם: 'ציטוט השבוע', 'מספר השבוע', תמונת השבוע' ו'רגע השבוע'.  וכי הרי בלטינית, שפת אבותינו, השורש 'קוורט' מסמן ארבעה.  אני רק חושש שאם העיתון ימשיך להידרדר מבחינה לשונית, הוא יגיע בסופו של דבר בחזרה לאידיש.  ומדוע? כי מאיפה בא הכינוי 'קוורטר' לאותו אדם המכניס את התינוק בן שמונה ימים לטכס הברית, אם לא מאותו שורש: שניים מכניסים ושניים מוציאים ויש לכם ארבעה.  אני רק מקווה שהעיתון לא ישנה את שמו וייקרא 'די ערד', כי מישהו עוד עלול לבלבל אותו עם 'אל-ארד', המפלגה הערבית שנפסלה מלהשתתף בבחירות לכנסת הששית ב- 1961. 

שאלות קטנוניות/ עדי גרסיאל

* איך ייתכן שמתוך שלל העצות לחיסכון שהעיתונים מלעיטים אותנו בהן לאחרונה נפקד מקומה של העצה לבטל מנויים לעיתון?

* מדוע היה חשוב למנחה 'פוליטיקה', עודד שחר, להדגיש שהמרואיין דני איילון, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, נכלל ברשימת 'ישראל ביתנו'? האם זה בשל העובדה שאיילון, שהוזמן על תקן מומחה ליחסי ארה"ב- ישראל, פתח את דבריו בהצהרת אחווה עם "אחינו המתנחלים"?

* מדוע בשלושת העמודים שמקדיש 'הארץ' לסיקור העימותים בחברון ארבעת התמונות הגדולות מציגות את המתנחלים בפוזיציות 'מאיימות', למרות ש-18 מהם נפצעו, כולל אחד במצב קשה?

חדשות בחדשות/ עדי גרסיאל

בכנס אילת לעיתונות התייחס ראודור בנזימן, מנכ"ל חדשות 10, באהדה לטשטוש ההולך וגובר בין החשוב למעניין בחדשות. "יש פה תהליך התפתחותי חיובי שבו אנחנו מפסיקים לספר לאנשים מה מעניין אותם, ויותר מקשיבים מה באמת מעניין אותם". כך דיווח אתר העין השביעית.

ואילו מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר אמר בכנס, על פי אתר אנרג'י, כי "הבועה" שיוצרים ערוצי השידור המסחרי נמצאת "בפרפורי הגסיסה שלה". לדבריו , "הערוצים 2 ו-10 יצרו תרבות של היסח הדעת. מי שחושב שזה יכול להחזיק הרבה זמן מעמד טועה". 

העיתונאית עמירה הס, שהתגוררה בשבועות האחרונים בעזה ומשם דיווחה לעיתונה, הארץ, נעצרה ביום שני כששבה לארץ בחשד שהפרה צו האלוף שאוסר כניסת ישראלים לעזה.